Az írók szerint a Tűnj el! című filmé a 21. század legjobb forgatókönyve

Mikrofilm

A WGA listájának első tíz helyezettjéből hét az Oscart is elnyerte.

Az Amerikai Írók Céhe (Writers Guild of America), vagyis a filmes és tévés írókat tömörítő szakszervezet közzé tette listáját a 21. század 101 legjobb filmforgatókönyvéről. A WGA valójában két szervezetet, a New York központú keleti (WGAE) és a Los Angeles központú nyugati (WGAW) szakszervezet együttesét jelöli – előbbinek több mint 5 ezer, utóbbinak pedig 10 ezernél is több tagja van, ráadásul a Golden Globe-bal ellentétben valódi, szakmában dolgozó írókról van szó. A lista tehát nagyjából bemutatja, az amerikai filmipar mely filmekért – vagyis azok forgatókönyvéért – volt oda leginkább az elmúlt 21 évben.

Első helyen Jordan Peele sokat méltatott Tűnj el! című horrorja áll a listán. Peele elsősorban Key and Peele című szkeccsműsorával szerzett nevet magának, majd a szatirikus-rémisztő, társadalmi mondanivalóval megpakolt horrorjával letarolta a világot. Azóta 2019-ben elkészítette a hasonló hangnemű Mit, de íróként visszatért a paródiához (Keanu: Macskaland) is, miközben olyan, innovatív horrorokon is dolgozott, mint a Kampókéz remake-je, vagy a legújabb The Twillight Zone-sorozat. A Tűnj el! forgatókönyve ugyanúgy Oscart kapott, mint a top 10-ben szereplő másik 7 film. A Vérző olajnak, a Becstelen brigantyknak és a Mementónak be kellett érnie a jelöléssel.

A 101 filmből négy fűződik Christopher Nolanhez (Memento; A sötét lovag; Eredet; Tökéletes trükk) és Joel és Ethan Coenhez (Nem vénnek való vidék; Egy komoly ember; Llewyn Davis világa; Ó, testvér, merre visz az utad?), három pedig Quentin Tarantinóhoz (Becstelen brigantyk; Volt egyszer egy… Hollywood; Django elszabadul) és Alfonso Cuarónhoz (Az ember gyermeke; Roma; Anyádat is!).

A listán szereplők döntő többsége a nézők és a kritikusok körében is népszerű filmek, melyek nagy része minimum az Oscar-jelölést begyűjtötte, akad azonban néhány meglepetés is. A 12. helyezett Koszorúslányok olyan filmeket előzött meg, mint a Túl a barátságon, a Spotlight: Egy nyomozás részletei, vagy A Wall Street farkasa. A 100. helyre rangsorolt 2001-es Doktor Szöszi épp csak befért a listára, de azért sikerült megelőznie a műfajilag ugyan rokon, de egészen más súlycsoportban játszó Napos oldalt – nem beszélve azokról a forgatókönyvükért Oscart szerző mozikról, amelyek a listára sem fértek fel (Precious - A boldogság ára; Kódjátszma; Zöld könyv: Útmutató az élethez). A 68. helyet megszerző Mad Max: A harag útja az elmúlt évtizedek egyik legjobb és legeredetibb filmje ugyan, ám olyan kevés dialógus hallgató benne, hogy magának a rendezőnek, George Millernek kellett lehűtenie azt a pletykát, miszerint valójában a mozinak nem is volt hagyományos forgatókönyve. A világot letaroló A Gyűrűk Ura-trilógiából mindössze egy rész fért a legjobbak közé – nem a 11 Oscart bezsebelő A király visszatérre esett azonban az írók választása, hanem A Gyűrű Szövetségére, ami a 76. lett.

Íme a WGA listájának első 25 helyezettje:

1. Tűnj el! (2017; Jordan Peele)

2. Egy makulátlan elme örök ragyogása (2004; Charlie Kaufman, Charlie Kaufman, Michel Gondry, Pierre Bismuth)

3. Social Network – A közösségi háló (2010; Aaron Sorkin)

4. Élősködők (2019; Bong Joon Ho, Han Jin Won)

5. Nem vénnek való vidék (2007; Joel Coen, Ethan Coen)

6. Holdfény (2016; Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney)

7. Vérző olaj (2007; Paul Thomas Anderson) Becstelen brigantyk (2009; Quentin Tarantino)

8. Majdnem híres (2000; Cameron Crowe)

9. Memento (2000; Christopher Nolan, Jonathan Nolan)

10. Adaptáció (2002; Charlie Kaufman, Donald Kaufman)

11. Koszorúslányok (2011; Annie Mumulo, Kristen Wiig)

12. Túl a barátságon (2005; Larry McMurtry, Diana Ossana)

13. Tenenbaum, a háziátok (2001; Wes Anderson, Owen Wilson)

14. Kerülőutak (2004; Alexander Payne, Jim Taylor)

15. Lady Bird (2017; Greta Gerwig)

16. A nő (2013; Spike Jonze)

17. Az ember gyermeke (2006; Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby)

18. Elveszett jelentés (2003; Sofia Coppola)

19. Michael Clayton (2007; Tony Gilroy)

20. A család kicsi kincse (2006; Michael Arndt)

21. Volt egyszer egy… Hollywood (2019; Quentin Tarantino)

22. Ígéretes fiatal nő (2020; Emerald Fennell)

23. Juno (2007; Diablo Cody)

24. A Grand Budapest Hotel (2014; Wes Anderson, Hugo Guinness)

25. A sötét lovag (2008; Jonathan Nolan, Christopher Nolan, David S. Goyer)

A teljes lista ezen a linken érhető el.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.