Az írók szerint a Tűnj el! című filmé a 21. század legjobb forgatókönyve

Mikrofilm

A WGA listájának első tíz helyezettjéből hét az Oscart is elnyerte.

Az Amerikai Írók Céhe (Writers Guild of America), vagyis a filmes és tévés írókat tömörítő szakszervezet közzé tette listáját a 21. század 101 legjobb filmforgatókönyvéről. A WGA valójában két szervezetet, a New York központú keleti (WGAE) és a Los Angeles központú nyugati (WGAW) szakszervezet együttesét jelöli – előbbinek több mint 5 ezer, utóbbinak pedig 10 ezernél is több tagja van, ráadásul a Golden Globe-bal ellentétben valódi, szakmában dolgozó írókról van szó. A lista tehát nagyjából bemutatja, az amerikai filmipar mely filmekért – vagyis azok forgatókönyvéért – volt oda leginkább az elmúlt 21 évben.

Első helyen Jordan Peele sokat méltatott Tűnj el! című horrorja áll a listán. Peele elsősorban Key and Peele című szkeccsműsorával szerzett nevet magának, majd a szatirikus-rémisztő, társadalmi mondanivalóval megpakolt horrorjával letarolta a világot. Azóta 2019-ben elkészítette a hasonló hangnemű Mit, de íróként visszatért a paródiához (Keanu: Macskaland) is, miközben olyan, innovatív horrorokon is dolgozott, mint a Kampókéz remake-je, vagy a legújabb The Twillight Zone-sorozat. A Tűnj el! forgatókönyve ugyanúgy Oscart kapott, mint a top 10-ben szereplő másik 7 film. A Vérző olajnak, a Becstelen brigantyknak és a Mementónak be kellett érnie a jelöléssel.

A 101 filmből négy fűződik Christopher Nolanhez (Memento; A sötét lovag; Eredet; Tökéletes trükk) és Joel és Ethan Coenhez (Nem vénnek való vidék; Egy komoly ember; Llewyn Davis világa; Ó, testvér, merre visz az utad?), három pedig Quentin Tarantinóhoz (Becstelen brigantyk; Volt egyszer egy… Hollywood; Django elszabadul) és Alfonso Cuarónhoz (Az ember gyermeke; Roma; Anyádat is!).

A listán szereplők döntő többsége a nézők és a kritikusok körében is népszerű filmek, melyek nagy része minimum az Oscar-jelölést begyűjtötte, akad azonban néhány meglepetés is. A 12. helyezett Koszorúslányok olyan filmeket előzött meg, mint a Túl a barátságon, a Spotlight: Egy nyomozás részletei, vagy A Wall Street farkasa. A 100. helyre rangsorolt 2001-es Doktor Szöszi épp csak befért a listára, de azért sikerült megelőznie a műfajilag ugyan rokon, de egészen más súlycsoportban játszó Napos oldalt – nem beszélve azokról a forgatókönyvükért Oscart szerző mozikról, amelyek a listára sem fértek fel (Precious - A boldogság ára; Kódjátszma; Zöld könyv: Útmutató az élethez). A 68. helyet megszerző Mad Max: A harag útja az elmúlt évtizedek egyik legjobb és legeredetibb filmje ugyan, ám olyan kevés dialógus hallgató benne, hogy magának a rendezőnek, George Millernek kellett lehűtenie azt a pletykát, miszerint valójában a mozinak nem is volt hagyományos forgatókönyve. A világot letaroló A Gyűrűk Ura-trilógiából mindössze egy rész fért a legjobbak közé – nem a 11 Oscart bezsebelő A király visszatérre esett azonban az írók választása, hanem A Gyűrű Szövetségére, ami a 76. lett.

Íme a WGA listájának első 25 helyezettje:

1. Tűnj el! (2017; Jordan Peele)

2. Egy makulátlan elme örök ragyogása (2004; Charlie Kaufman, Charlie Kaufman, Michel Gondry, Pierre Bismuth)

3. Social Network – A közösségi háló (2010; Aaron Sorkin)

4. Élősködők (2019; Bong Joon Ho, Han Jin Won)

5. Nem vénnek való vidék (2007; Joel Coen, Ethan Coen)

6. Holdfény (2016; Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney)

7. Vérző olaj (2007; Paul Thomas Anderson) Becstelen brigantyk (2009; Quentin Tarantino)

8. Majdnem híres (2000; Cameron Crowe)

9. Memento (2000; Christopher Nolan, Jonathan Nolan)

10. Adaptáció (2002; Charlie Kaufman, Donald Kaufman)

11. Koszorúslányok (2011; Annie Mumulo, Kristen Wiig)

12. Túl a barátságon (2005; Larry McMurtry, Diana Ossana)

13. Tenenbaum, a háziátok (2001; Wes Anderson, Owen Wilson)

14. Kerülőutak (2004; Alexander Payne, Jim Taylor)

15. Lady Bird (2017; Greta Gerwig)

16. A nő (2013; Spike Jonze)

17. Az ember gyermeke (2006; Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby)

18. Elveszett jelentés (2003; Sofia Coppola)

19. Michael Clayton (2007; Tony Gilroy)

20. A család kicsi kincse (2006; Michael Arndt)

21. Volt egyszer egy… Hollywood (2019; Quentin Tarantino)

22. Ígéretes fiatal nő (2020; Emerald Fennell)

23. Juno (2007; Diablo Cody)

24. A Grand Budapest Hotel (2014; Wes Anderson, Hugo Guinness)

25. A sötét lovag (2008; Jonathan Nolan, Christopher Nolan, David S. Goyer)

A teljes lista ezen a linken érhető el.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.