Szemrevaló

Bicska Maxi – Brecht háromgarasos filmje

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 19.

Mikrofilm

Film a filmről, ami soha nem készülhetett el – Joachim Lang drámája minden téren igyekszik megfelelni Brecht eszméinek. A drámaíró minden mondata idézet; a színházi képek folyamatosan keverednek a darab és a film születését bemutató képekkel, s már a nácizmus is ott dörömböl az ajtón. Nem hiányoznak az elidegenítő effektusok sem: a szereplők változatos formákban törik át a negyedik falat, így nyomatékosítva, hogy amit látunk, az csak csalás és ámítás. A Koldusoperából ugyanis hiába készült már három filmadaptáció, Brecht elképzelései soha nem ölthettek testet a vásznon.

Lang kísérlete a Háromgarasos opera főpróbáján kezdődik, a vállalkozás óriási bukást ígér: lázadnak a színészek, a producer és mindenki. Egyedül Brecht nyugodt – őt nem érdeklik a nézők vagy a pénzemberek elvárásai, forradalmasítani akarja a színházat. A darab végül hatalmas siker lesz, a filmtől kezdetben ódzkodó írót pedig rabul ejti az adaptáció gondolata. A stúdió blockbustert szeretne, Brecht viszont a kapitalizmus marxista kritikáját – mindig ugyanaz a mese, a tőkések lebutított, tutista változata feszül neki a radikális művészetnek. A film mindezt ügyesen vegyíti a Koldusopera cselekményével: Brecht és Bicska Maxi megpróbáltatásai cipzárként fonódnak egymásba, és a felsőbb hatalommal folytatott harcuk is hasonlóan alakul. Az írót kiteszik a produkcióból, amely végül G. W. Pabst rendezésében csak nyomokban emlékeztetett az alkotó eredeti szatírájára. Maxi pedig „jó útra tér”, bankigazgató lesz. Kirabolni vagy alapítani, neki egyre megy.

Vetítik: október 1., 20.00; október 6., 20.30

 

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.