Tartalom

MaNcs 31. évf. 38. sz. (2019-09-19)

Publicisztika

Rajk László

Publicisztika

A befejezettség ábrándja (Opus complebitur)

Mikor van készen egy ház?

A legenda szerint egy kora őszi este Ludwig Mies van der Rohe a hatalmas Michigan-tó partján állt, és merengve vizsgálgatta leg­újabb opusát, a Lake Shore Drive lakóházait. Őszinte sóhaj szakadt fel belőle – házirendbe kellene foglalni, hogy kötelezően minden lakónak azonos időben, meghatározott magasságig lehet leengednie az ablakredőnyt, illetve fel- vagy lekapcsolnia a villanyt. Igaza volt, hiszen a napszálltában házai sokkal inkább gigászi, kaotikus, kivilágított keresztrejtvényeknek tűntek, mint a Van der Rohe-féle szigorú, megtervezett, fehér rend, a „kevesebb több” elv megtestesítőinek.

A szerk.

A szerk.

A szerk.

Borulva

Tarlós István kicsit megbomlott – ez persze nem túl érdekes. S nem is feltétlenül a legutóbbi napok fejleménye, hisz’ nevezett már 2006-ban is e szavakkal kommentálta azt a számára bizonyára lesújtó tényt, hogy a fénykorán már finoman szólva is messze túljutott Demszky Gábor elverte a választáson: „a kis, lenézett, lebunkózott, leegyszerűsített kerületi polgármester igencsak megkeserítette Demszky Gábor életét”, majd arról értekezett, hogy ő – szemben Demszkyvel – nem tud angolul, viszont perfekt latin. Mi van?

Egotrip
Nekrológ

Rajk László, a politikus

Nekrológ

Hűség és kitartás

Nem indokolatlan először is föltennünk a kérdést: politikus volt-e Rajk László? Hiszen sosem törekedett professzionális politikai karrierre, sosem tört közhatalmi pozíciók megszerzésére, miniszteri, államtitkári posztra, nem tűzte ki célul, hogy a demokratikus közélet politikai ranglétráján egyre magasabbra és magasabbra jusson. Nem jelentkezett be politikai vezérszerepre, nem publikált nagy ívű politikai elemzéseket, programokat, nem jelent meg politikai beszédeit és állásfoglalásait tartalmazó kötet. Publicisztikáiban a politikai állásfoglalás ugyan markánsan, de mégis rendszerint áttételesen, kulturális témák szűrőjén keresztül jelent meg (Lásd legutóbb Bodyguard építészet c. írását a Magyar Narancs 2019. augusztus 8-i számában).

Gyász

Nekrológ

„Az életet notóriusan szépnek találtam”

Konrád György (1933–2019)

A rendszerváltás hajnalán a szamizdat Beszélő első nagyszabású nyilvános estjén a Jurta Színházban, az Amerikából éppen csak hazaérkezett Konrád György kérdéssel fejezte be beszédét. „Hogy kell-e még szamizdat? Muzeális emlék lett, mert mindent ki lehet nyomtatni?” Válaszként pedig a korszak egyik legfontosabb mondatát fogalmazta meg: „Bizonyára, de azért maradjon tartalékban egy-két nyomdagép.” A még mindig illegálisan nyomtatott lap színpadon ülő szerkesztői és a sok száz fős közönség hihetetlenül feldobott, euforikus hangulatban hallgatta a szónokokat 1988 decemberében, mindenekelőtt a jetlag miatt kialvatlan Konrádot, aki élete egyik legjobb és legszellemesebb beszédét mondta el.

Rajk László és a film

Nekrológ

A mulandóság örökkévalósága

Mit tehet egy magyar építész, ha az apját egy koncepciós per nyomán a kommunista rezsim kivégzi, és elátkozott neve, továbbá ellenzéki kötődései miatt nem jut munkához? Minimum tudomásul kell vennie, hogy jó ideig nem az örökkévalóságnak fog tervezni, hanem a mulandóságnak. Nos, filmépítésznek és látványtervezőnek áll (ennyit enged a hatalom is neki: majdcsak elvész a léha művészek közt). Olyan tereket és építményeket alkot, amelyek között szabadon garázdálkodhat a fantázia – mások fantáziája.

Rajk László, az építész

Nekrológ

Illeszkedés helyett

Ritka, amikor egyetlen ember hiányával egy egész fogalom is eltűnik, amikor senki sem viszi tovább azt, amit ő képviselt, ami számára létfontosságú volt. Most ez történt: Rajk László halálával a magyar építészetből kiveszett a játékosság.

Belpol

Mérlegen Tarlós István főpolgármestersége – 1. rész

Belpol

Fullasztásos kínzás

Noha Orbán volt az, aki hadat üzent Budapestnek, Tarlós Istvánnak óriási a felelőssége abban, hogy meg sem próbálta megakadályozni a főváros kormány általi fosztogatását. Tarlós főpolgármesterségét értékelő sorozatunk első részében a főpolgármester és a kormány viszonyát elemezzük.

Álellenzéki jelöltek a Fidesz közelében

Belpol

Új hullám

Mi a közös az ellenzéki összefogás jelöltjei ellen induló, névleg nem fideszes józsefvárosi, ferencvárosi, újpesti vagy szegedi politikusokban? Az, hogy korábban mindannyian szocialista színekben politizáltak, most azonban függetlenként vagy a Fidesz támogatásával próbálják volt társaik esélyeit rontani.

Polt Péter és a Kúria megdorgálta a Handó-kritikus bírót

Belpol

Erődemonstráció

A legfőbb ügyész indítványára a Kúria kimondta: törvénysértést követett el az a bíró, aki az EU bíróságánál firtatta a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét. A döntésnek közvetlen következménye nem feltétlenül lesz, de jól jelzi a magyar bírósági rendszer feszültségeit.

Interjú

Belpol

„A nyomásgyakorlás mindenféle eszközét be lehet vetni”

Voszka Éva közgazdász, a Szegedi Tudományegyetem tanára az államosításról és a privatizációról

Mire megoldás a privatizáció? Jó gazda-e az állam? Hogyan alakult át az állami tulajdonról való gondolkodás a világban 2008 után és Magyarországon 2010 után? Ezeket a kérdéseket vizsgálja Az állami tulajdon pillanatai című tavaly megjelent gazdaságtörténeti kötet, melynek szerzőjét kérdeztük.

Külpol

Interjú

Külpol

„A pénz az olaj a gépezetben”

Győrffy Dóra az új Európai Bizottságról és a közelgő recesszióról

Az EP vélhetően nem fogja változatlan formában megszavazni az Ursula von der Leyen által javasolt Európai Bizottságot, az EU legfőbb problémája pedig nem a magyar ügy lesz a következő években – véli Győrffy Dóra. A politológus-közgazdászt a Varga–Matolcsy-vitáról is kérdeztük.

Zene

Lemez

Zene

Sír, nevet

3 szupersztár

Három amerikai női előadó, három lemez. Van köztük olyan, ami röviden jó, és van olyan, ami hosszan is rövid.

Interjú

Zene

„Telerakták hangszórókkal az erdőket”

Hajnóczy Csaba zenekutató, zenész, egyetemi oktató

Tavaly az ő szervezésében, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem védnöksége alatt valósult meg Budapesten a Central European Network for Sonic Ecologies alakuló konferenciája. A Kontroll Csoport alapítójával az akusztikai ökológiáról beszélgettünk.

Lemez

Zene

Halálsoron

The Black Keys: ’Let’s Rock’

A White Stripes feloszlása óta egyértelműen a gitáros-énekes Dan Auerbach és a Patrick Carney dobos alkotta The Black Keys számít a legnépszerűbb rockduónak: Grammyket nyernek, arénákat töltenek meg és pole pozíciókat gyűjtenek be a legrangosabb fesztiválokon.

Interaktív
Képzőművészet

Kiállítás

Képzőművészet

Delel a nyáj?

Szabó Ottó „Robotto”: Mesterséges evolúció

A fiatal szobrász 2012-es diplomamunkájában, a Csepel G. E. tornarobotban már ott van a humor, szerepelnek talált tárgyak, de mindent visz a szobor háttértörténete.

Színház

Színház

Színház

Szalonbűnök

Székely Csaba: Semmit se bánok

A magyar irodalomtörténet gazdag a nagyszerű, sőt a nagy költőkben meg a jelentékeny, formátumos prózaírókban, ellenben a valódi drámai tehetség a múltban és a jelenben egy­aránt ritkaságnak számít ezen a tájékon.

Sorköz

Sorköz

„Amerikás magyar" – Kondor Vilmos új könyvéről

Kondor Vilmos műfajt váltott – úgy hangzik ez, mint egy ballada nyitánya, és valóban, a vége eléggé tragikus. A krimi és kémtörténet után Kondor a bűnügyi irodalom újabb terepére lépett, ezúttal egy gengsztersztorit énekel meg régi hőse, a már sokszor – talán túl sokszor – elbúcsúztatott Gordon Zsigmond főszereplésével.

Gasztro
Lokál

Sikerül-e megvédeni a Határ úti Kiserdőt?

Lokál

Kinézel, és ott egy munkagép

Szórólapozással kezdték, de már a városrészük jövőjéért küzdő csoportok összefogásánál tartanak a kispesti és ferencvárosi Kiserdővédők, akik szeretnék megértetni: az erdő nem üres terület.

Mikrofilm

Interjú

Mikrofilm

„Van a stílusában is valami kelet-európai”

Pálos Gergely operatőr

A világhírű svéd rendező, Roy Andersson legújabb filmjét teljes egészében a fiatal magyar operatőrrel forgatta. Az About Endlessness a legjobb rendezőnek járó díjat nyerte el a Velencei Filmfesztiválon.