Falakra vetített, klasszikus filmrészletekkel igyekszenek feldobni Rómát

  • Szabó Ádám
  • 2020. március 24.

Mikrofilm

A Holt Kötők Társaságával és Az édes élettel igyekszenek jobb kedvet varázsolni az olaszok.

Olaszország továbbra is a koronavírus-járvány legnagyobb gócpontja, némi reménykedésre ad okot, hogy március 21-e óta a megbetegedések és halálozások száma is csökkenő tendenciát mutat. Ezzel együtt az országban március 24-ig 63,937 fertőzést regisztráltak, 6,077 ember halt meg 7,432-en épültek fel.

A turisták eltűntek, az utcák és közterek kiürültek, a nyüzsgő Róma ma inkább szellem-, mint Örök Város. Ezen próbál most változtatni egy kezdeményezés, melynek célja, hogy némi örömöt és jókedvet csempésszen a rómaiak életébe: a Római Filmfesztivál Alice nella Città nevű, főleg fiatalabbaknak szóló független és párhuzamos programsorozata arra ösztönzi az embereket, vetítsenek klasszikus filmjeleneteket a szomszédos épületek falaira.

Az akciót Fabia Bettini és Gianluca Giannelli, a fesztivál igazgatói kezdték el, akik a fővárosban, otthonukból kezdtek el vetíteni, példájukat Pisában, Torinóban és Palermóban is követték. A szerzői jogok miatt csak egy-egy jelenet bemutatására van lehetőség; az első héten alábbi filmekből vetítettek kisebb részleteket: Holt Költők Társasága, Billy Elliot, Cinema Paradiso, Az édes élet, Berlin felett az ég, Csoda Milánóban, Chaplin A diktátora és a Macskaarisztokraták.

A vetítések mindig helyi idő szerint este 10 órakor kezdődnek, hogy "ezek után a fárasztó napok után az emberek könnyebb szívvel aludhassanak el, miután a legszeretettebb filmek nézésével megosztottak egymással néhány pillanatot". A szervezők várják a tippeket, milyen mozik kerüljenek még sorra.

A kezdeményezés más országokba is eljutott, akadt példa hasonlóra a Fülöp-szigeteken, Brazíliában és Vietnamban; de elindult a kezdeményezés Angliában, Franciaországban, Svájcban és Bulgáriában is. Sztárok is az akció mögé álltak, Penélope Cruz például az alábbi videót osztotta meg Instagrammján.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Mandando mucho amor ❤️ Sending so much love

Penélope Cruz (@penelopecruzoficial) által megosztott bejegyzés, Márc 23., 2020, időpont: 4:25 (PDT időzóna szerint)

Figyelmébe ajánljuk

A kis pénzrablás

  • - ts -

Gyakorlatilag másodpercre ugyanakkor járunk Németország történelmében, mint a Good bye, Lenin! hősei. Az ország még két részben van, de a fal már ledőlt, a tegnap még oly zord határőrök már csak az üstöküket vakargatják, s nézik, hogyan suhannak el a Barkasok.

Papírpapság

Tradíció és haladás – a művészetektől a politikáig évszázadok óta ez a kettő harcol egymással, miközben a békésebb időszakokban jinként és jangként egészíthetik ki a másikat.

Becsap

  • Kiss Annamária

Irtó hangosan, ajtócsapkodással és kiabálással kezdődik a Budaörsi Latinovits Színházban tíz éve színpadra állított, most pedig a Vígszínházra hangszerelt Liliomfi-előadás. Ifj. Vidnyánszky Attila rendezte, és Szigligeti Ede nyomán Vecsei H. Miklós írta a szövegkönyvet és a dalszövegeket.

Keserédes felelősség

A szülővé váló női művészek munkásságába rendszerint valamilyen módon beépül az anyaság témája. Ezt a műkritikusok és a kollégák rendszerint egyfajta kitérőnek tekintik, ami után a művész visszatérhet az „igazi” művészethez.

Egy tipikus NER-karrier

Magyar Péter fent említett sajtótájékoztatója után egy eddig viszonylag ismeretlen informatikai vállalkozó, Vertán György is a reflektorfénybe került, mivel Magyar azt állította, hogy volt felesége, Varga Judit, illetve volt barátnője, Vogel Evelin Vertántól kap „apanázst”, az egyik átutalással, a másik készpénzben. Mindez azért zajlik így, mert az üzletember Kubatov Gábor barátja.

A kezükben robbanhat föl

Egészen elképesztő, mi zajlik itt vasárnap délután óta, amikor Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Fidesz manipulált, részben mesterséges intelligencia segítségével előállított hangfelvételekkel lejáratókampányt indít ellene.

„Sorok kígyóznak”

A színházi rendezés mellett foglalkozik képzőművészettel, irodalommal, filmkészítéssel. A kijivi alkotó egészen 2013-ig sokszor dolgozott magyarországi színházakban rendezőként és – főképp Vidnyánszky Attila rendezéseiben – díszlettervezőként. Aztán visszatért hazájába, a háború kitörése is ott érte. Az ukrajnai színházi állapotokról kérdeztük.

Mindent a 25-re

Az Orbán-kormány továbbra is töretlen lelkesedéssel várja az új amerikai kormányzat hivatalba lépését. Pedig ez nemigen fogja segíteni a 2025-ös magyar költségvetés kulcsfontosságú sarokszámainak teljesülését.