Ennél jobb lehetősége nem lesz bepótolni magyar filmtörténeti lemaradásait!

  • Szabó Ádám
  • 2020. március 22.

Mikrofilm

A távoktatásban tanuló diákok is figyeljenek!

Veszélyhelyzet, home office, földbe álló színházi élet, bezárt mozik és #maradjotthon, nem sok mindent tud csinálni az ember járvány idején, de szerencsére egyre-másra születnek  az életet megkönnyíteni hivatott kezdeményezések. A színházak online közvetítésekkel állnak elő, és lassan a vaskalapos filmforgalmazók is csatlakoznak a 21. századhoz: a szokásos néhány hónapi szünetre fittyet hányva kerülnek fel a streamingplatformokra a legfrissebb mozifilmek.

A különleges helyzet kívánta helyzethez igazodva a Nemzeti Filmintézet (NFI) is igyekszik tenni valamit otthon maradókért: több tucat klasszikus magyar filmet tettek ingyenesen, online elérhetővé. A 90 irodalmi adaptáció, történelmi film, ifjúsági, rajz-, mese- és dokumentumfilm között vannak közhelyesen klasszikus mozik, amelyeket már azok is egy tucatszor láttak, akik nem akarták, de akadnak ritkán elcsíphető ínyencségek és igazi gyöngyszemek is.

Az NFI igyekszik segíteni azoknak a diákoknak is, akik épp távoktatásban készülnek a ki tudja mikor és milyen formában sorra kerülő érettségire: a szokásos Jókai-adaptációk mellett az Édes Anna, az Aranysárkány és a Tanár úr, kérem... is elérhető. Ha valaki pótolná lemaradását magyar filmtörténetből, szintén jó helyen jár: Szőts István remek Emberek a havasonja, Az ötödik pecsét, vagy a Szerelem is nézhető.  Az NFI Filmarchívum ráadásul elérhetővé teszi oktatási célú portálját, az Alapfilmek honlapot (www.alapfilmek.hu) is, amely az általános iskoláktól a gimnáziumig kínál segédanyagokat a magyar filmek feldolgozásához. Jelenleg 312 feldolgozott magyar filmről kínál információkat és részleteket is, amelyek szintén segíthetik a digitális oktatást.

A történelmi témájú filmek közül bátran ajánljuk Mészáros Márta Napló-trilógiáját, az Angi Verát, vagy épp a Sose halunk meget. A 80 huszárt, a Szegénylegényeket, a Valahol Európábant és A tizedes meg a többieket remélhetőleg már mindenki kívülről fújja, de a karantén remek idő arra is, hogy ugyanígy legyenek Ember Judit Pócspetrijével, a Hideg napokkal vagy épp a Tízezer nappal.

Kár lenne abba a hitbe ringatni magunkat, hogy a mai tizenévesek ugyanazokért a filmekért rajonganak, mint 30-40-50 évvel ezelőtti kortársaik. Így az ingyenesen streamelhető gyermek- és ifjúsági filmeken valószínűleg a szülők sokkal jobban szórakoznak majd, de ki tudja, a karantén egészen furcsa dolgokat hozhat ki a kicsikből és nagyokból is. Vuk, Ludas Matyi, SzaffiÉgigérő fűHahó, Öcsi! és persze a Keménykalap és krumpliorr a nemrég elhunyt Csukás István emlékére. Bő a választék.

A teljes filmlista a linkekkel együtt itt érhető el.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.