Barátnőt, múzsát keres Lars von Trier

  • narancs.hu
  • 2023. augusztus 16.

Mikrofilm

„Parkinson-kórom, OCD-m és jelenleg kontroll alatt tartott alkoholizmusom van” – jellemzi magát társkeresős Instagram-üzenetében A nimfomániás rendezője.

Lars von Triert tavaly, 66 éves korában diagnosztizálták Parkinson-kórral, azonban már akkor bejelentette: kezeléset kap, hogy minél hamarabb befejezhesse kultsorozata, A Birodalom folytatását. A jelek szerint azonban további filmet, sőt, filmeket tervez, melyekhez múzsára/barátnőre van szüksége. A nimfomániás, a Melankólia és a Dogville – A menedék rendezője az Instagramon közzétett videóban keres partnert magának.

„Nem is tudom, ezúttal mibe rángattam bele magam. Mielőtt elmerülnék saját önelégült reklámozásomban, hadd tisztázzak pár dolgot: 67 éves vagyok. Parkinson-kórom, OCD-m (obszesszív-kompulzív zavar) és jelenleg kontroll alatt tartott alkoholizmusom van. Röviden, egy kis szerencsével még kell bennem lennie néhány tisztességes filmnek” – fogalmazott a dán rendező. „Mindez a javasolt mód szerint nem más, mint egy régimódi kapcsolatkereső hirdetés, amelyben anélkül, hogy a legkevessebb dolgot is tudnék a közösségi médiáról, nőnemű barátnőt/múzsát keresek. A rinyálás ellenére meg vagyok győződve róla hogy a jobb napokon, megfelelő társaságban elbűvölő partner tudok lenni” – jellemezte magát.

A hirdetésben ugyan nem hangsúlyozta, de von Trier mindezek mellett kifejezetten provokatív alaknak számít: a Cannes-i filmfesztiválon például nácinak nevezte magát, amiből karrierje egyik legnagyobb botránya kerekedett. Ezt követően azt mondta, soha többé nem nyilatkozik a sajtónak, de a Melankólia premierje előtt a Magyar Narancs kérdéseire azért még válaszolt: elmondta például, hogy torkig van Hitlerrel. Korábban sem álltak tőle távol a botrányok: a Manderlay című filmjében a kamera előtt végeztek ki egy szamarat, emiatt John C. Reilly ott is hagyta a produkciót. Mi legutóbb A ház, amit Jack épített című filmje kapcsán interjúztunk vele.

Von Trier tavaly a The New Yorkernek nyilatkozta betegsége kiderülése után, hogy tudna élni további filmek készítése nélkül is. „Nagyon is tisztában vagyok azzal a kockázattal, amit csak öregember filmeknek nevezek. Ezek azok a filmek amelyek csak azért jönnek létre, mert van egy házad, ami túl nagy, és arra törekszel hogy megismételd korábbi sikereidet.” Hamarosan azonban megjött az alkotói kedve, a Varietynek például úgy fogalmazott: a betegségét nem tudja elmulasztani, de a tünetek ellenére tud dolgozni. „Csak hozzá kell szoknom a remegéshez, és hogy ne szégyelljem magam az emberek előtt. Aztán pedig folytatom, mert mi mást is tehetnék?” – tette fel a költői kérdést; most pedig elérkezettnek látta az időt, hogy mindehhez partert keressen. Korábban kétszer volt már házas, 1987-1996 között Cæcilia Holbek, 1997-2015 között Bente Frøge volt a felesége.  

Az Antikrisztus alkotója a bill [dot] mrk [dot] lars [at] gmail [dot] com e-mailcímre a barátnők és múzsák érdeklődését.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.