Jó nagy lökést ad Warner Bros. a streamelésnek

  • narancs.hu-MTI
  • 2020. december 4.

Mikrofilm

A stúdió egyszerre tervezi kihozni a jövő évi új filmjeit moziban és streamingplatformon is.

A Warner Bros. filmstúdió bejelentette, hogy új filmjeit, köztük a Dűnét és a Mátrix 4-et jövőre egyidejűleg mutatja be az amerikai mozikban és az HBO Max streamingszolgáltatásán.

A hollywoodi stúdió már korábban közölte, hogy a Wonder Woman 1984 című képregényfilmjét karácsonykor a mozikban és az HBO Maxon is megnézheti a közönség - emlékeztetett rá a BBC News.

 Az HBO Max jelenleg Európában még nem érhető el, dea cég bejelentése szerint a HBO európai streamingszolgáltatásait 2021 második félévében elkezdik átállítani a jelenleg elérhető HBO GO szolgáltatásról az HBO Max szolgáltatásra.

A Warner Bros. lépése azért érdekes, mert a koronavírus előtt hagyományosan a mozifilmeket először több hónapig csak a filmszínházak forgalmazzák, s csak ezt követően teszik őket elérhetővé más platformokon.

A világjárvány miatt azonban nagyon sok mozi zárva tart, s ez nagy érvágás a filmstúdióknak is. Ann Sarnoff, a WarnerMedia Studios elnök vezérigazgatója a döntést azzal magyarázta, hogy a pandémia miatt kreatív megoldásokat kellett találniuk. "Senki sem szeretné náluk jobban ismét a filmvásznon látni a filmeket" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy tisztában vannak azzal, hogy milyen fontos a filmek mozis bemutatása, de a jelenlegi helyeztben meg kell találniuk az egyensúlyt, hiszen valószínű, hogy a legtöbb amerikai mozi még jövőre is csak csökkentett kapacitással tud majd működni.

Az ilyen döntések azonban tovább nehezíthetik a mozik helyzetét, erre utal, hogy például amikor tavasszal az Universal stúdió bejelentette, hogy új megjelenéseit egyidejűleg hozza forgalomba a mozikban és online, akkor a legnagyobb mozilánc, az AMC minden Universal-filmet kitiltott a filmszínházaiból. (Aztán sikerült megállapodniuk: eszerint 17 nap mozis forgalmazás után a Universal filmjei bekerülhetnek a digitális szolgáltatásba.)

Sarnoff azonban hangsúlyozza, hogy ez "kivételes, egyéves terv", amivel szerinte a filmek szerelmesei és a mozisok is jól járnak.

Tegyük hozzá azt is, hogy a tavasszal indult HBO Max is jól jár majd, amelyet nem titkoltan a Netflix konkurensének szántak. A Warner Bros. ugyanis jövőre 17 film bemutatására készül, ezek közt van a Mátrix 4 és a Dűne új feldolgozása is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.