Mickey egér végül csak lakatot tesz Motkányékra

  • narancs.hu
  • 2021. február 12.

Mikrofilm

A Disney úgy döntött, bezáratja a Jégkorszakot készítő stúdiót. 

A Blue Sky Studios-t 1987-ben alapította a MAGI nevű tech-cég néhány munkatársa, miután a vállalat csődbe ment. Az animációra fókuszáló stúdió első jelentősebb munkája a Bogaras Joe című 1996-os örökbecsű vígjáték volt – ők feleltek az éneklő-táncoló csótányok animálásáért. Már ez is hatalmas ugrást jelentett számukra a Gillette és Braun márkáknak készített reklámokhoz képest, az pedig még illusztrisabb, hogy innen hova jutottak:

a cég egy közel 6 milliárd dollárnyi bevételt fialó stúdióvá vált, melynek legnagyobb sikere a Jégkorszak-sorozat volt.

10 évvel indulásuk után többségi részesedést szerzett a cégben a 20th Century Fox VFX-re (vizuális effektekre) specializálódott vállalata, a VIFX. A megállapodás elég gyümölcsözőnek bizonyult, hiszen olyan, a Fox égisze alatt készülő filmeken dolgozhattak, mint a Harcosok klubja, az Alien 4 – Feltámad a halál vagy az Egértanya.

A később fő profillá váló animációkba 1998-ban kóstoltak bele először: ekkor készült el az egyik alapító, Chris Wedge rendezésében a Bunny című rövidfilmjük, amely elnyerte a Legjobb animációs rövidfilm Oscar-díját.

Első animációs játékfilmjük, a később három folytatást és számtalan rövidfilmet is kitermelő Jégkorszak igazi bombasikernek bizonyult, nem csoda, hogy franchise lett belőle. Szintén ők készítették a Riót és folytatását, valamint a Ferdinándot – a Jégkorszak mellett ezeket is Oscarra jelölték. Golden Globe-jelölésig jutott a Snoopy és Charlie Brown – A Peanuts Film című animációjuk. Akadt persze mellényúlásból is: a Robotok, a Zöld urai és a Kémesítve is elhasalt a pénztáraknál.

A Deadline értesülései szerint viszont most ezzel vége is a dalnak a stúdiónál – vesztüket pedig még csak nem is a gyenge pénzügyi eredmény okozta. Minden idők egyik legnagyobb volumenű filmipari ügyletében 2019-ben azonban a Disney felvásárolta a Fox stúdiót és vállalatait, így a Blue Sky Studios is hozzájuk került. Sokak szerint a cég sorsa már ekkor megpecsételődött, hiszen kezdettől fogva Mickey egérék vetélytársának számítottak, a Disney-nél azonban csak most döntöttek úgy, hogy lehúzzák a rolót a stúdiónál.

A koronavírus okozta járványhelyzet ugyanis a világ legnagyobb filmvállalatát is megviselte: nemcsak a mozik tartottak zárva az év legnagyobb részében, de szórakoztatóparkjaik is, és hajóútjaik sem indulhattak el. Ilyen körülmények között pedig úgy döntöttek,

saját műhelyük és a Pixar mellett nem tartanak fent a továbbiakban egy harmadik animációval foglalkozó vállalatot is.

A döntéssel a Blue Sky közel 450 dolgozója maradhat állás nélkül. A stúdió filmjeinek jogai természetesen továbbra is a Disney-nél maradnak, és elérhetők lesznek a streamingplaformján, a Disney+-on.

A döntéssel viszont a cég legújabb, készülő filmjét, a 2022-re tervezett Nimonát is elkaszálták, amelynek munkálataiból még körülbelül 10 hónap volt hátra. Az animáció, amelyet valószínűleg soha nem mutatnak már be egy fiatal alakváltóról szólt volna, aki egy őrült tudóssal szövetkezve igyekszik megdönteni a királyságot.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.