Ismét nézhetők a Verzió fesztivál legjobb filmjei

  • narancs.hu
  • 2021. február 15.

Mikrofilm

A Re:Verzió virtuálisan ismét elhozza nekünk a 17. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál közönségkedvenc filmjeit.

Dokumentumfilmekből sosem elég, ameddig pedig léteznek társadalmi és gazdasági problémák; elnyomott népcsoportok vagy tanulságos, megható emberi történetek, a Verzió fesztiváljának is létjogosultsága lesz. Hagyományosan minden tavasszal tartanak egy ráadást a legutóbbi seregszemle legjobb filmjeiből (a 17. Verzió díjazottjairól itt számoltunk be) a Blinken OSA Archívumban.

Ahogy a koronavírus miatt a fesztivált is virtuálisan rendezték meg, úgy a Re:Verzióra is online kerül sor idén.

Február 15. és április 30. között a szervezők újra elérhetővé teszik a legutóbbi felhozatal 15 közönségkedvenc filmjét. Ismét nézhető például Schwechtje Mihály Védelem alatt című filmje, amely egy Baptista Szeretetszolgálat által működtetett védett házat mutat be egy szociális munkás napján keresztül. A doku tavaly elnyerte a fesztivál legjobb magyar filmnek járó díját. A közönségdíjat hazavivő Végstádium szintén szerepel a kínálatban: Wizner Balázs és Gaal Ilona tabudöntögető filmje egy életszerető ember utolsó napjainak a krónikája.

„Voltak helyzetek a történelemben, amikor az áldozatok közül kerültek ki a hősök, s voltak olyanok is, amelyeknek hősök estek áldozatául. Wu Hao filmje abban a kivételes szituációban játszódik, amikor megszűnik minden különbség: minden áldozat hős, és minden hős áldozat” – írtuk Wu Hao 76 nap című filmjének ajánlójában, mely a karantén alá kerülő Vuhant mutatja be, és most újra elérhetővé vált. Hye-Ryeong Park A vándorszakács című dokumentumfilmje olyan, mint egy hihetetlenül meditatív főzős valóságshow, amelynek főhőse kizárólag természetes alapanyagokból készít ételeket, melyek nemcsak a gyomornak esnek jól, de amint a film bemutatja, a lelket is gyógyítják. A Verzió egyik legnagyobb sikerét aratta, így a Re:Verzió válogatásába is bekerült a Maddy, a modell című film, mely a divatszakma első Down-szindrómás modelljét mutatja be. „Bármennyire is egyedül való maga az eset, e némiképp ellentmondásos történet számos tanulsággal szolgál a Down-szindrómával élőkről (is)” – ajánlottuk korábban. Barta Tamás, az LGT gitárosa 1974-ben disszidált Amerikába – itt gyilkolták meg 1982-ben. A Barta Tamás – Siess haza, vár a mama a zenész itthon maradt anyjával való kapcsolatát mutatja be, melynek során a kommunikáció főleg magnókazetták segítségével folyt; Hajdú Eszter filmje most ismét nézhető, a filmről szóló ajánlónk pedig itt olvasható.

A Re:Verzió filmjei ingyenesen, valamint jeképes 650 forintos áron online nézhetőek ezen a linken.

A jegyeladásból befolyt összeget a szervezők az Én vagyok Gréta című film oktatási célú és filmklubszerű felhasználási jogának megvásárlására fordítjuk. A Greta Thunbergről és küldetéséről szóló doku szintén nézhető online, megtekintését itt ajánlottuk.

A következő, 18. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivált 2021 novemberében rendezik, amire a szervezők 2021. május 31-ig várják a nevezéseket. A részletek itt találhatóak: https://www.verzio.org/hu/nevezes.

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.