Odáig vannak a Sátántangóért a művészfilmes Netflixen

  • narancs.hu
  • 2022. január 18.

Mikrofilm

Tarr Béla négy filmjével is ott van az oldal toplistáján, de feltűnik neve a 100 legnagyobb rendező között is.

A Mubi nevű streamingszolgáltató olyan, mint egy ízléses művészmozi, egy filmrajongó felhasználó és a Netflix keveréke: az oldalon apró függetlenektől a legismertebb auteurök alkotásáig, a klasszikusoktól az ismeretlen gyöngyszemekig széles a kínálat, de minden film csak 30 napig elérhető. Naponta új mozi válik elérhetővé, nincs reklám, a tartalmakat pedig akár le is tölthetjük – mindez havi 9,99 euró, de diákoknak kedvezmény jár, hét napig pedig ingyen kipróbálható a szolgáltatás. Jelenleg épp elérhető Kieslowski Befejezés nélkülje, Chaplin A diktátora és Modern időkje, Wong Kar Wai 2046 című mozija, vagy épp A legboldogabb lány a világon Radu Jude-től. A streaming itthonról is elérhető, a filmek többsége eredeti nyelven nézhető, akár angol vagy német felirattal.

Talán ennyiből is látszik, hogy a Mubi az ínyenc filmkedvelők és hardcore filmrajongók egyik kedvence, nem csoda tehát, hogy az oldal felhasználói odáig vannak Tarr Béla filmjeiért. A platform hetente frissülő, a felhasználók szavazatai alapján összeállított top 1000-es listáján a Sátántangó a 65., a Werckmeister harmóniák a 93., A torinói ló a 200., a Kárhozat pedig a 676. helyen szerepel. Az első helyen A keresztapa található.

Az IMDb-hez hasonlóan lehetőség van személyes, ajánló jellegű listákat is létrehozni – ezek között akad olyan, amelyik az 5. helyre teszi a Sátántangót.

Egy másik, igen népszerű felhasználói lista minden idők 100 legnagyszerűbb rendezőinek alapműveit gyűjti össze: Tarr a fenti négy filmjével ott van a felsorolásban Rossellini és Truffaut művei mellett.

A Mubi azért is remek felület, mert a filmek alapadatai és stáblistái mellett összegyűjti az arról szóló legfontosabb kritikákat és elemzéseket, fesztiváldíjakat és elismeréseket, mi magunk is értékelhetjük a műveket, ráadásul az adatlap alján egy plusz filmajánlót is kapunk. Az oldal szerint például aki szereti a Sátántangót, az a Fanny és Alexanderral, a Csillagosok, katonákkal, vagy A nimfomániással sem lő mellé.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.