Animációs film

Raya és az utolsó sárkány

  • SzSz
  • 2021. április 14.

Mikrofilm

Hajdanán idilli békében és erős szövetségben éltek az embe­rek, aztán jött a széthúzás: mindenki többre, nagyobb hatalomra, befolyásra és önállóságra vágyott, a népek pedig egymásnak estek. 

Ez Kumandra képzeletbeli birodalmának története, de persze nyugodtan beleképzelhetjük a párhuzamokat saját világunkból is.

A Disney animációjában a sárkányok az ősi, háborítatlan világ képviselői, megvédik az embere­ket a zavaros koncepciójú, és hasonlóan ábrázolt druunoktól, akik allergiásak a vízre, ám mindenkit kővé változtatnak. Miután egy tragédiát követően a viszály szétszakítja a népeket, Rayára vár a feladat, hogy felkutassa az utolsó sárkányt, és egyesítse a birodalmat. Mindebben a szokásos meséktől megszokott egy cuki állat plusz két kétballábas segítőnél is erősebb csapat van segítségére: négy cuki lényecske és három vicces sidekick. Klasszikus, tolltartókon és gyerekek hátizsákján örök­életűvé nemesülő mesefigura egyikükből sem válik majd, mégis példás szimbiózisban segítik a történet előrehaladását.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.