Sport témájú dokumentumfilmeket tett ingyenessé a Filmio az olimpia alkalmából

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. július 25.

Mikrofilm

Keleti Ágnesről, Hosszú Katinkáról és az Aranycsapatról is megnézhető egy-egy alkotás. 

A párizsi olimpia alkalmából a Filmión főszerepet kapnak a legendás magyar sportolók, csütörtöktől vasárnapig az Aki legyőzte az időt – Keleti Ágnes, az Aranycsapat és a Katinka című dokumentumfilm ingyenesen megtekinthető.

A Nemzeti Filmintézet emlékeztet arra, hogy július 26-án kezdődnek a 2024. évi nyári olimpiai játékok Párizsban, amelyen a magyar csapat 180 sportolója is megméretteti magát, ennek örömére tették ingyenessé a három filmet, valamint a Filmintézet streaming platformján az év végéig ingyenesen látható az 1984-es olimpiai játékokat feldolgozó animációs sorozat, az Olympia '84 is, kiváló minőségben felújítva.

Surányi András Aranycsapat (1982) című dokumentumfilmje a legendás válogatott kialakulását, világra szóló sikeréig vezető útját, a csapat kudarcait, majd széthullásának történetét meséli el, korabeli híradófelvételekkel és a csapattagok visszaemlékezéseivel. A visszatekintés bemutatja a korszak társadalomtörténeti, politikai hátterét is, kontextusba helyezve a sportolók életútjának és karrierjének alakulását. A filmben megszólal Puskás Ferenc, Hidegkuti Nándor, Czibor Zoltán, Grosics Gyula, Sebes Gusztáv és Szepesi György.

A torna sport kiemelkedő csillagának egy évét követi a 100. születésnapjától a 101-ig Oláh Kata Aki legyőzte az időt - Keleti Ágnes (2022) című alkotása. A film naplóbejegyzésekből, régi és új interjúkból és archív felvételekből tárja fel egy olyan bajnok életét és életfilozófiáját, aki 10 olimpiai éremmel a XX. században sporttörténelmet írt.

Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok úszó, az első versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban. Pálinkás Norbert és stábja két éven át követte  a nagy sporteseményekre és otthonába is az úszónőt a Katinka (2022) című filmben.

Los Angelesben az 1984-es ötkarikás játékokkal párhuzamosan Animációs Olimpiát rendeztek. "Az olimpia szellemében" szlogenre megfogalmazott, Magyarországról nevezett szellemes rövidfilmeket a Magyar Iparművészeti Főiskola egykori animáció szakos hallgatói, Dózsa Tamás, Békési Sándor, Zoltán Annamária, Szórády Csaba és Lehotay Zoltán készítették. Az ötrészes sorozat Olympia '84 néven látható csütörtöktől a Filmio kínálatában.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.