Ma még megnézhetjük: történelmi jelentőségű spanyol film került elő a teljes ismeretlenségből
2633_top_story_lead.jpg
Részlet a Mallorca című filmből

Ma még megnézhetjük: történelmi jelentőségű spanyol film került elő a teljes ismeretlenségből

  • narancs.hu
  • 2020. május 7.

Mikrofilm

A most megtalált Mallorca lehet az ország első, nő rendezte hangosfilmje.

A spanyol nemzeti filmarchívumnak, a Filmoteca Españolának a jelek szerint volt ideje kissé szétnézni saját háza táján a karantén alatt; a Guardian ugyanis arról ír, hogy rátaláltak egy 86 éves, 8 perces dokumentumfilmre, s ez lehet az első nő rendezte spanyol hangosfilm. A Mallorca felvételeit még 1986-ban egy bútorkereskedő ajándékozta az archívumnak. Csakhogy sokáig elveszettnek hitték, mert félrekatalogizálták, egy 1926-os némafilmként szerepelt az intézmény dokumentációjában. Most azonban volt alkalmuk újra megvizsgálni a szalagot...

A fekete-fehér dokut egy spanyol zeneszerző, Isaac Albeñiz művei ihlették, és betekintést nyújt a Baleári szigetek világába. A rendező, María Forteza nevén akadt meg az archívum munkatársainak szeme is, amikor újra átpörgették a felvételt. Róla ugyanis még nem hallott senki, egyedül az operatőr, Ramón Úbeda volt jegyzett filmes. A szakemberek tisztában voltak vele, hogy Úbeda egy speciális hangrendszert szabadalmaztatott 1935-ben. Ez, valamint a film elején feltűnő taxi segített a doku korának beazonosításában. Így a Mallorca születését 1932-34 közé teszik a filmtörténészek.

Ha sejtésük helyes, ez lehet az első, nő rendezte spanyol hangosfilm, mely titulust eddig Rosario Pi 1935-ös El gato montés (A hegyi macska) című műve birtokolta. A rendezőnő személye utáni nyomozásba beszállt Laura Jurado, az Industrias del Cine nevű filmes oldal újságírója is. Neki sikerült kiderítenie, hogy Maria Forteza énekesnő és varieté művész volt és az operatőr, Ramó Úbeda felesége.

A Mallorca azonban nemcsak az alkotó személye miatt számít történelmi jelentőségűnek: a kor többi dokumentumfilmjével ellentétben nem statikus, hanem kifejezetten lírai hangvételű képsorokat tartalmaz, melyeknek az a célja, hogy bemutassák a sziget szépségét.

A film a spanyol filmarchívum jóvoltából most május 8-ig ingyen megtekinthető.

MALLORCA (María Forteza, c. 1933-34) from Filmoteca Española on Vimeo.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.