A koronavírus az Oscar szabályait is átírja

  • Szabó Ádám
  • 2020. május 6.

Mikrofilm

A vírus lecsengésével azonban igyekeznek visszatérni a régi hagyományokhoz.

A pandémia miatt a mozik a világ jelentős részében hetek óta zárva tartanak - néhány helyen épp a következő napokban-hetekben próbálkoznak óvatosan a nyitással. A kényszerű pihenő azonban az egész idei filmnaptárat átrajzolta, számtalan film bemutatóját csúsztatták; egy animáció a mozikat kihagyva egyenesen a netre költözött, amire persze a hagyományas filmszínházak alaposan berágtak.

Az Oscart odaítélő Akadémia is kénytelen volt reagálni a rendhagyó helyzetre, ezért bevezettek néhány szabálymódosítást. A legfontosabb ezek közül, hogy idén először a filmeknek nem kötelező moziban futniuk ahhoz, hogy jelölhetőek legyenek. A különböző streamingplatformok filmjei számtalan Oscart nyertek már (igaz, a Legjobb film díját még nem, pedig a Roma közel állt hozzá) - de csak azért, mert az Amazon vagy a Netflix a díjesélyes alkotásokkal kivételt tett, és még a netes debüt előtt moziba küldte őket. A Netflix erre a célra egyenesen megvette New York egyik legendás filmszínházát, a Paris Theater-t.

Kivételes engedmény

"Az Akadémia továbbra is hisz abban, hogy nincs jobb módja a film csodáinak megtapasztalására, mint moziban látni azokat" - nyilatkozta az Akadémia elnöke, aki elmondta: kénytelenek a koronavírus miatt lazítani szabályaikon. Ez azt is jelenti, hogy a módosítás minden bizonnyal csak a következő, 2021. február 28-ra tervezett 93. Oscar díjkiosztót érinti, utána minden visszatér a régi kerékvágásba.

A legjobb film díját elnyerő Élősködők című dél-koreai alkotás rendezője, Bong Dzsun Ho Kang Ho Szong színésszel

A legjobb film díját idén elnyerő Élősködők című dél-koreai alkotás rendezője, Bong Dzsun Ho Kang Ho Szong színésszel

Fotó: MTI/AP/Invision/Chris Pizzello

 

Sőt: már most is csak azokra a filmekre érvényes a változtatás, amelyeket egyébként is moziban mutattak volna be, tehát kitűzött premierdátummal rendelkeztek. Ez egyrészt biztosítja, hogy tévéfilmek ne indulhassanak az Oscarért, másrészt viszont nehéz helyzetbe hozza azokat a függetlenfilmeseket, akik a fesztiválokon terveztek nevet és forgalmazót szerezni maguknak  - számos filmes seregszemlét töröltek vagy csúsztattak, a Cannes-i Filmfesztivál például biztosan nem kezdődik el május 12-én.

Díjösszeolvadás

Szintén határozat született arról, hogy a Legjobb hangkeverés és a Legjobb hangvágás kategóriák egybeolvadnak, innentől egyetlen, Legjobb hang-díjat adnak majd át. Ennek a filmes szakemberek és a stúdiók nem feltétlen örülnek - a két díjat legtöbbször ugyanaz a film kapta, a plakátokon két Oscar pedig mindig jobban mutat, mint egy. Legtöbb esetben azonban maguk a szavazók sem tudták eldönteni, mi a különbség a két díj között. Ráadásul örülhet a gálát közvetítő csatorna is (jövőre ez az ABC lesz), mert ha csak pár perccel is, de rövidebb lesz a még mindig túl hosszúnak tartott műsor.

További változás, hogy a Legjobb filmzene kategória jelöltjei számára előírás, hogy a teljes filmzene minimum 60%-ban eredeti muzsika kell legyen - folytatások és franchise-ok számára ez a szám 80%-ra emelkedett. A Legjobb nemzetközi film nevű kategória nevezési procedúrája is megújul: eddig első körben speciális bizottság válogatott a 100 körüli beérkezett nevezésből. Mostantól a rövidlista úgy alakul ki, hogy minden akadémiai tag már első körben szavaz.

Végül pedig az Oscar is úgy döntött, hogy belép velünk az új évszázadba: az idei lesz az utolsó, amikor CD-k és DVD-k formájában postázzák a jelöl alkotásokat, ezután áttérnek a digitális felületre.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.