Újabb Fűrész-mozi érkezik

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 18.

Mikrofilm

Nincs, ami megállítsa a horrorszériát.

Vannak filmsorozatok, amelyek egyszerűen nem tudnak véget érni: valószínűleg életünk végéig James Bondot és szuperhősmozikat fogunk nézni, és még az oroszországi olajmezők kimerülése után is érkezni fog pár tucat Halálos iramban-folytatás. Mindez persze nem újdonság, a klasszikus horrormozik már évtizedekkel ezelőtt csúcsra járatták az újabb és újabb bőrlehúzást: a Péntek 13-sorozatból 12 rész készült; a Halloween számlálója 10-nél jár; de Rémálom az Elm utcábanból is akad már 9.

Hasonló pályán halad a Fűrész című sorozat is: a 2004-es első rész igazi, semmiből érkező, meglepő siker volt, ami a közönséget és a kritikusokat is ámulatba ejtette. Amint azonban sorban érkeztek az újabb és újabb részek, úgy fogyott el a lendület és a kreativitás a sorozatból. A harmadik rész végén a Robin Bell alakította John Kramer, azaz Jigsaw, az elmebeteg, gyilkos játékokért felelős főgonosz meghalt – mindez 2006-ban történt, azóta hat (!) további Fűrész-rész érkezett, legutóbb tavaly Spirál: Fűrész hagyatéka címmel, Chris Rock főszereplésével.

A hírek szerint azonban továbbra sincs szó arról, hogy a sorozat befejeződjön: máris bejelentették a következő, szám szerint tizedik, egyelőre cím nélküli felvonást, amely 2023. októberében érkezik majd a mozikba. A rendezésért egy Fűrész-veterán, a hatodik és a 3D című, hetedik filmért felelős Kevin Greuter felel majd.

A Lionsgate stúdió sajtóközleménye azt ígéri, hogy bár jelenleg a történet, a szereplők és semmi egyéb nincs még tisztázva, de biztosak lehetünk benne, hogy az új mozi rabul ejti és alaposan felrázza a rajongók szívét és egyéb belső szerveit. Mindezek alapján úgy tűnik, inkább az eredeti Fűrész-sorozatot folytatják majd (azaz azt, amelyiknek a főgonosza a harmadik részben meghalt, majd a 2017-es Fűrész: Újra játékban című felvonásban visszatért), és nem a Spirál című legutóbbi spinoffot bővítik tovább – bár valószínűleg ez is csak idő kérdése.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.