Jamie Foxx addig nem mutatja be vígjátékát, amíg ilyen „túlérzékeny” világban élünk

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 19.

Mikrofilm

A film 2016 óta van dobozban, pedig Robert Downey Jr. egy mexikói férfit játszik benne.

Az Oscar-díjas Jamie Foxx most épp a Netflix legújabb mozijában, a Nappali műszakban látható, mint laza, hawaii-inges vámpírölő, nem is olyan régen pedig a rendezésbe is belekóstolt. All-Star Weekend című mozija két jóbarátról szól (a társát a Törtetők Ari Goldjaként háromszor is Emmy-t nyerő Jeremy Piven alakítja), akik jegyet nyertek egy NBA All-Star meccsre. Szórakozásuk elé azonban egy rakás akadály hárul, például egy mexikói fickó, akit Robert Downey Jr. alakít, vagy egy rasszista fehér zsaru, akit állítólag maga Foxx játszik. Emellett a moziban felbukkan Benicio del Toro, Gerard Butler és Eva Longoria is.

A filmet Foxx még 2016-ban forgatta, de azóta se mutatták be – ugyanis a mai, „túlérzékeny” világban vélhetően nem fogadnák túl jól a fentebb emlegetett, rasszista sztereotípiák kifigurázását. „Manapság nehéz mindenkinek megfelelni, ha komédiáról van szó. Megpróbálunk olyan érzékeny sarkokba betörni, ahova az emberek visszatérhetnek, ha ismét nevetni akarnak” – nyilatkozta a színész-rendező.

Mint elmondta, Robert Downey Jr.-t még a 2008-as Trópusi vihar után kereste meg a szereppel. Ebben a filmben az olyan túlságosan elhivatott method acting-színészeket figurázta ki, akik mindent megtesznek, hogy a szó szoros értelmében belebújjanak a karakterük bőrébe – épp ezért Downey Jr. figurája feketére műtteti magát, hogy eljátszhassa az afro-amerikai katonát.

Annak idején a film, és maga a színész is nagy sikert aratott, hiszen még Oscarra is jelölték – mára azonban egyre több kritikával illetik a mozit, amiért viccet csinált a blackface-ből, vagyis abból az egykor bevett eljárásból, amikor az afroamerikai szerepeket festett arcú, fehér színészek alakították, a feketéket ugyanis nem engedték a kamera elé. Hollywood rasszista történelméről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Foxx filmjének társfőszereplője, Jeremy Piven szerint Foxx nagyon komolyan vette a rendezést, törekedett arra, hogy minden tökéletes legyen – talán ezért van, hogy már több mint 5 év eltelt, de még mindig ragaszkodik a mozihoz. Mint Foxx elmondta, a filmet akkor fogják bemutatni, ha az emberek készek ismét önfeledten nevetni – kérdés, erre mikor került sor.

A cancel culture ellen az elmúlt időszakban több színész és komikus, köztük Rowan Atkinson, John Cleese, Jerrod Carmichael és Kevin Hart is kikelt már – nem beszélve Dave Chapelle-ről, aki egyenesen keresztesháborút indított a cancel culture ellen.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.