Ahogy több kormányzati szlogen, úgy Orbán Ursula von der Leyennek szóló üzenete is sima koppintás

Narancsblog

Nem sokat törték fejüket a Fideszben, amikor „elbúcsúztatták” Ursula von der Leyent, aki ellen egy román széljobber képviselő nyújtott be bizalmatlansági indítványt az Európai Parlamentben. A kép és a szöveg ugyanaz, mint amivel az Európai Néppárt tavaly októberben üzent Orbánnak. A Fidesz kommunikációs gépezete rendre idegen tollakkal ékeskedik.

Csütörtökön szavaz az Európai Parlament (EP) egy román széljobber képviselő, az AUR tagja által benyújtott bizalmatlansági indítványról, amelynek fő témája egy sok éve lerágott csont: a Covid idején az Európai Bizottság (EB) elnöke, Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója közötti – a vakcinák megrendelésével kapcsolatos – sms-üzenetváltások, az ezek mögött megbúvó állítólagos korrupció. Ezt azóta se bizonyította senki és semmi. A román politikus megszerezte a szavazáshoz szükséges 77 aláírást, amelyek azonban kizárólag az EP három jobbszélső frakciójából származnak, köztük a Fidesznek helyet adó Patrióták Európáért nevű formációból. A 720 tagú EP-ben nulla esélye van annak, hogy megvonják a bizalmat von der Leyentől és ezzel a teljes EB-t megbuktassák. (A kezdeményező Gheorghe Piperea azt az AUR pártot képviseli, amelynek jelöltje, George Simion mellett nemrégiben Orbán korteskedett a romániai elnökválasztáson; a miniszterelnök a napokban kiállt a szélsőjobbos, magyarellenes jelöltet támogató szavai mellett egy romániai magyar lapnak adott interjúban.)

A bukásra ítélt szavazás előtt mindazonáltal Orbán magabiztosan megüzente  von der Leyennnek, hogy ideje távozni.

Az X-en közzétett kép és szöveg pontosan úgy néz ki, mint az Európai Néppárt (EPP) tavaly októberi megszólalása abból az alkalomból, hogy a magyar kormány csak bő két hónap késéssel tudta ismertetni a júliusban kezdődött magyar elnökség programját. 

 
 

Sőt, az EPP egész sorozattal nyomatékosította véleményét a magyar miniszterelnökről.

 
 

 
 

A rogáni agytrösztben nem sokat dolgoztak a keménynek szánt beszólás megformálásán. Éppúgy, ahogyan anno az említett soros elnökség jelmondatán. A „Make Europe Great Again” („Tegyük újra naggyá Európát”) meghökkenést váltott ki. Vera Jourová, az EB alelnöke egyenesen nevetve kérdezte egy sajtótájékoztatón: „Nos, ez nem túl eredeti, nem igaz?”

Ezekre a bakikra ráfogható, hogy a propagandagépezet tavaly tavasz óta hallható csikorgással próbál válaszokat kiizadni a váratlanul felbukkant kihívó keltette új helyzetben, láthatóan (eddig) nem sok eredménnyel. De korábban se mentek a szomszédba máshonnan lenyúlt ötletekért. Éppen tíz éve, februárban, Orbán az akkori évértékelőben hirdette meg a „keményen dolgozó kisember” fordulattal leírt hívószót. Ami sajnálatosan szinte szó szerint megegyezett a brit Konzervatív Párt 2013-as kongresszusának jelmondatával, a „for hardworking people” szlogenjével.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.