Ezt a levelet őrzi majd meg a történelem mint az Orbán-rendszer Aranybulláját

  • narancsblog
  • 2016. december 13.

Narancsblog

Csak szegény szerző neve hullik majd a feledésbe.

Orbán Viktor belátható időn belül tényleg felköltözik a várba; a cseppet sem stílusidegen erkélyt már oda is toldották a palotájához, szépen épül a lovarda, biztosan elkészültek egy kisebb stadion tervei is, hogy otthon érezhesse magát, országos vagy inkább világnagy tervei kivitelén fáradozva. S amikor Orbán bevonul majd a várba, nyilván lesz valami szolid ünnepély is, a helyi hatalmasságok megcsókolják a kaftánja szegélyét, ökumenikus istentiszteletre hív a Mátyás-templom harangja, s a népviseletbe öltözött elöljáró sóval és kenyérrel köszönti a palota új lakóját. Nos, minden bizonnyal Nagy Gábor Tamást, a kerület polgármesterét látjuk majd ott pruszlikban pirulva, tekintettel a történelmi pillanat nagyszerűségére, illetve arra, hogy mindez még ebben a ciklusban bekövetkezik, így hát nagy eséllyel fogadhatni Nagyra. Így lehet ezzel ő maga is, mert a hirtelen felinduláson túl csakis az ebből fakadó küldetéstudat indíthatta olyan mérvű orcátlanságra, amit eddig legfeljebb pszichopata seggfejektől tapasztaltunk. Igen, az ún. négyigenes levélről beszélünk, aminek megírásába persze valóban belejátszhatott a hirtelen felindulás is, hiszen ki szereti, ha beleverik az orrát abba, hogy ő – magas, a köztől kapott hivatala ellenére – tulajdonképpen egy piti szélhámos.

Történt ugyanis még novemberben, hogy a Magyar Nemzet napvilágra turkált mindenféle adatot arról, hogy Magyarország legdrágább lakóövezetében, a budai Várban gyakorlatilag bagóért (egy újpalotai vagy Csepel külsői másfél szobás panel áráért) vesztegetik az önkormányzati tulajdonú bérleményeket, persze nem akárki fiának, hanem titokban megválogatott jómadaraknak, egyebek (Kossuth-díjas színész, minisztériumi hátramozdító, az önkormányzat valamikori pénzügyi góréja, ilyenek) mellett magának a polgármesternek, és b. exnejének. A bérleti díjak szerfelett röhejes voltára elegendő példa, ha a mondott színművész – ugyan ki is lehetne, Blaskó Péter – 117 négyzetméteres hajlékának 45 ezer forintos ellentételezését említjük – ennyi pénzért a nyócker legnépszerűtlenebb bugyraiban sincs negyedekkora kecó sem.

Ám amikor az ügy kipattant, Nagy még ott tartott, hogy ekkora disznóságért csak tartozik valaminő magyarázattal, legalább a saját esetében, ugyebár mégiscsak az a legnagyobb pofátlanság. Ekkor azt mondta, hogy nehéz ám az élet, mert ő vidékről felköltözvén a székesfővárosba albérletről albérletre hányódott, négyszer is költözött, s akkor éppen Érden volt „szívességi lakáshasználó”. De annak is kitelik egyszer az ideje, meg amúgy is felőrölte már őt a mindennapos bejárás a rettenetes agglomerációból. Szánalmas mentegetőzés, kivált annak tudatában, hogy a Nemzet Nagy tulajdonában lévő leányfalui és XI. kerületi ingatlanokat is említett a leleplezéskor.

De azóta a helyzet tényleg megváltozott, Nagy egy Táncsics Mihály utcai műemlékben húzza meg magát, szűk 71 négyzetméteren, s mi tagadás, a csipája is kinyílt.

Gallowich Margit kerületi LMP-s képviselő még novemberben megkérdezte tőle levélben, hogy szerinte ez a tempó etikus-e, jogszerű-e, igazságos-e, illetve méltányos-e. E kérdésekre mára sikerült válaszolnia a polgármesternek. A négyigenes levelében, mindenki ismeri már. Van, aki után az Aranybulla, s van, aki után 610 feljelentés marad fenn. Orbán Viktor rendszere után meg ez a levél. Nagy után meg semmi, hiába írta ő, azt elfelejtjük: az egyik felfuvalkodott ripők volt az uzurpátor tányérnyalói közül, akinek egy időre felvitte isten a dolgát, aztán érdemei szerint tollba és szurokba hempergették. Addig is, csakis a miheztartás végett, szögezzük le.

Nagy „piaci alapú” lakásbérlése:

1. Jogszerű-e?

Nem. Inkább a jog kifordítása, megcsúfolása, bűnös dolgok leplezésre irányuló alkalmazása.

2. Igazságos-e?

Nem, igazságtalan mindenkivel szemben, akik ennyi pénzből méltatlan körülmények között kénytelenek élni.

3. Méltányos-e?

Nem, hiszen ez tulajdonképpen ugyanazt jelenti.

4. Etikus-e?

Nem. De azért ez a legszebb, hisz az etika a józan ész ösztönzése a helyes cselekedetekre. Miféle etika az, ami azt diktálja, hogy verd át őket, s köpjél rájuk? Antietika, vagyis a NER etikája. A valóságon túli világ játékszabálya.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.