Hazaárulók a Velencei-tónál

  • narancs.hu
  • 2019. július 23.

Narancsblog

„Az igazi fényűzés az volt, mikor egy sikeres vizsga után Varsóba ment Cseh Katalin.”

Olyan leleplező cikket közölt a Magyar Nemzet hétfőn Cseh Katalinról, a Momentum EP-képviselőjéről, mely elsőre paródiának tűnik.

Azt állítják a „Hamis imázsépítés a Momentumban” című írásban, hogy Cseh 2014 decemberében egy tüntetés szónokaként emigráns orvosként mutatkozott be, és még azt is mondta: addig nem térhet haza, amíg Orbán Viktor kormányon van.

Ám ehhez képest – és ez a lényeg – „2015. július elején a soproni VOLT fesztiválon bulizott, majd néhány hét múlva egy tengerparton olvasta e-könyvét, augusztus elején pedig a Velencei-tónál pihente ki a lét könnyűségének fáradalmait”. A cikk szerzője mindezt olyan stílben tálalja, mintha a luxus és a rongyrázás csimborasszója lenne, ha valaki a VOLT Fesztiválra meg a Velencei-tóhoz megy, ráadásul e-könyvet is olvas. Pláne a tengerparton. Mindez persze

csak akkor szúr szemet a kormánysajtónak,

ha Cseh Katalinról vagy valaki más, ellenzékiről van szó. Ilyenkor a Magyar Nemzetnél (és a többieknél) minden megengedett, minden bizonnyal azt is fényűzésnek és pazarlásnak tálalnák, ha ezek az emberek a TESCO-ban vagy egy turkálóban vásárolnak.

Cseh Katalin éppen luxusutazáson Debrecenben

Cseh éppen luxusutazáson rázza a rongyot Debrecenben

Fotó: Facebook/Cseh Katalin

De hát nem újdonság, hogy az ún. kormányközeli sajtó nem válogat az eszközökben: ha az a feladat, hogy Cseh Instragram-fiókjának tartalmából kell hírt hamisítani akkor abból lesz „tényfeltáró újságírás”, ha más hazugságokat kell igazként tálalni, akkor abból.

Az sem zavarja őket, hogy amikor kiszerkesztik azt, hogy a Momentum politikusa a közösségi oldalán „egy jóval a magyar átlag feletti életszínvonalon élő fiatal világpolgár képét rajzolja elénk”, akkor azzal a Csehnél sokkal jobban ismert, „saját lábon álló" fiatal magyar házaspárt juttatják az eszünkbe, akik olykor a VOLT Fesztivál VIP-sátrából posztolgatnak, vagy azt a szintén saját lábon álló, többszörös lap- és Porsche tulajdonos fiatalembert, akinek a neve – apjának köszönhetően – összefonódott az unortodox gazdaságpolitikával.

Csakhogy róluk egy szót sem írnak, mivel szerintük „az igazi fényűzés az volt, mikor egy sikeres vizsga után Varsóba ment Cseh Katalin, hogy a Marriott luxusszálloda 40. emeleti panorámás bárjában koktélozzon”. Mindezt elintézhetnénk annyival, hogy ez megint

a házmestervirtus szokásos túlhabzása,

és csak valami buzgómócsing próbálja észrevetetni magát, csakhogy az elmúlt hetekben a szokásosnál is jobban elszaporodtak a hasonló tartalmú írások – elsősorban azért, mert az ellenzéki pártok nem támogatták az fideszes EP-képviselők alelnöki megbízatását. És e szövegekben egy újabb elem is megjelent, merthogy nemcsak Velence-tavi sütkérezésekkel vádolják a Momentum és más ellenzéki pártok politikusait, hanem egyenesen hazaárulással.

Donáth Anna hazát árul egy tüntetésen

Donáth Anna hazát árul egy tüntetésen

Fotó: MTI/Mohai Balázs

Persze amikor Fricz Tamás – szintén a Nemzetben – azt kérdezi, hogy „mivel »érdemeltük ki«, mi magyarok, hogy az unió egészében szinte csak nekünk legyen erkölcsi értelemben hazaáruló ellenzékünk”, vagy amikor Kondor Katalin a Magyar Hírlapban azzal jön, hogy „vannak emberek, akikkel nem lehet úriemberként viselkedni” és arra jut, hogy „egy országnak mindig kell legyen olyan törvénye, amely meghatározza, mi a hazaárulás és hogyan büntethető”, még mondhatjuk, hogy két futóbolond uszít, ahogy a későbbiekben arra is, ha valami Fidesz-képviselő a „véleményformáló civilekre” vagy egyenesen a népre hivatkozva követel majd határozottabb fellépést hazaárulás-ügyben, ám félő, hogy akkorra végérvényesen késő lesz.

Mert ha a Momentum másik EP-képviselőjének, Donáth Annának nem a Facebbokon, hanem a bíróság előtt kell elmondania, hogy az „nem hazaárulás, hanem kiállás a magyar emberek érdekei mellett”, ha nem támogatják, hogy fideszes EP-képviselők bizottsági tisztségeket töltsenek be, az egyúttal azt is jelenti, hogy bárkin bármikor számon kérhetik a „hazaszeretetet”.

(Nyitókép: az Artemy nevű milliárdokat érő luxusjacht, amin 2016-ban Mészáros Lőrinc nyaralt. Fotó: Sióréti Gábor)

Találtunk egy rejtélyes luxusjachtot - Mészáros Lőrinccel a fedélzetén

Képeken és videón is megmutatjuk, hogyan élvezi munkája gyümölcsét a nemzeti nagytőke. Fehér szuperjacht siklik ki a zadari kikötőből, mögötte egy fekete gumicsónakban Mészáros Lőrinc figyeli, ahogyan a négyfős legénység teszi a dolgát. A kormányos a móló mellett elhaladva enyhén balra veszi az irányt.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.