Magyarország külügyminisztere már mindennap lehazugozza valamelyik közvetlen külföldi partnerét

  • narancsblog
  • 2015. szeptember 12.

Narancsblog

A mai páciens, Werner Faymann osztrák kancellár régi kuncsaftja Szijjártó Péter külgazdasági miniszternek. A magyar külügyek névleg legfőbb irányítója nagyot megy az utóbbi napokban.

Nagyüzem van, csak az elmúlt hetekben hazugoztunk mi már – állami szinten! – svédet, franciát, németet, ez a Faymann meg visszajáró vendég Szijjártónál. De a magyar külügyek fáradhatatlan robotosa nem lankad, ma is lehazugozza a francba a szomszéd vezetőt. Az ingerültség érthető és ismerős, Faymann ugyanis nem fárasztotta magát azzal, hogy a Spiegelnek adott interjújában finomkodjék Orbán Viktorral kapcsolatban. Már maga a cím is beszédes: Österreichs Kanzler vergleicht Orbáns Flüchtlingspolitik mit Holocaust. Ami pedig alatta következik, az tényleg betalálhatott Szijjártónál. S ha még csak nála.

Faymann ugyanis olyanokat mond, hogy Európa legsötétebb korszakát idézi az, ha vonatokra rakják az embereket, s egészen nem mondanak nekik igazat arról, hogy hova is megy az a vonat… Vagy: Orbán felelőtlenül cselekszik, amikor mindenkit gazdasági menekültnek nyilvánít, és „tudatosan az elrettentés politikáját alkalmazza”. De nyilván nem ezek fájnak igazán, hanem az, hogy Faymann a nyilatkozatában a szankciók lehetőségét is felveti. Na, a pénz! Az kibassza minálunk a biztosítékot! Szijjártó el is futott menten az MTI-hez és az osztrák nagykövethez (a járást alighanem már jól ismeri), s leadta a szokott dumát. Hazudik, össze van esküdve Magyarország ellen, nem méltó satöbbi.

Az egy dolog, hogy Európa jó részének a szemében mi lettünk a legutálatosabbak, de nem lehet valamiben véletlenül igazuk? És igen, mi! Persze általában Orbánnal nevesítik, de Magyarországra, s a magyarokra gondolnak. Kinek jó ez? Nekünk például jó?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”