Vasárnap a Nemzeti Színház előtt tartott megemlékezéssel tisztelegtek a pénteken elhunyt Törőcsik Mari előtt.
A Kossuth-nagydíjas, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színésznő életének 86. évében, hosszas betegség után pénteken hajnalban hunyt el.
Törőcsik Mari1935-ben a Heves megyei Pélyen született, szülei pedagógusok voltak. „Az én gyerekkorom szebb volt, mint szép: gyönyörű volt" - nyilatkozta már idős korában.
1954-ben vették fel a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, itt operett szakon kezdett tanulni. Még elsőéves hallgató volt, amikor megkapta Fábri Zoltán kultikus Körhinta című alkotásának főszerepét, amely egy csapásra elismert színésznővé tette.
Játszott vígjátékokban, dokumentumfilmben, sorozatokban és színházi szerepei is jelentősek.1978-ban a Nemzeti Színháztól a győri Kisfaludy Színházba került, ennek művészeti vezetője lett. Majd 1980-tól a Mafilm, 1990 és 1993 között a szolnoki Szigligeti Színház társulatának tagja, 1993 és 1996 között a Művész (Thália) Színház művésze, 1993-tól egy évig igazgatója volt. 1990-től 1992-ig a Magyar Színészkamara elnökeként is tevékenykedett. 2002-ben újra a Nemzeti Színház tagja lett, vendégként más színházakban is fellépett.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Az elmúlt években több alkalommal került hosszabb-rövidebb időre kórházba, 2008 őszén újraélesztést követően kómába esett, és hetekig intenzív kórházi ellátást szorult.
Csak 2018 nyarán vállalt újra színészi munkát: a Sztalker Csoport előadásában, William Faulkner Míg fekszem kiterítve című kisregénye nyomán készült darabban hallhatta hangját a közönség.
Törőcsik Mariról írott nekrológunk itt olvasható.