Olvasói levél

Oligarchák indulója

Magyar Narancs, 2012. április 19.

  • 2012. július 7.

Olvasói levelek

Tisztelt Szerkesztőség! Olvasva Kiss Ilona recenzióját, összehasonlítottam a ma oligarcháknak tekintetteket, vagyis a volt szocialista országok új nagykapitalistáit az előző három évszázad alatt létrejött nagy vagyonok megteremtőivel. Ha moralizálni volna szándékom, azt mondanám, hogy az összehasonlítás utóbbiak javára szól.

Csakhogy más-más volt a szerzési lehetőség és mód. A kapitalista viszonyok között vagyont szerző iparosok, kereskedők, vállalkozók, vagyis a vagyonalapítók kisemberként kezdték. Folyamatos gyarapodás során lettek gyáriparosok, vállalkozók stb. A volt szocialista országokban keletkezett új vagyonok urai gazdagságukat egy nem várt - legfeljebb titokban áhított - hirtelen bekövetkezett politikai fordulatnak köszönhetik. A kommunista rendszer megszűnt és maga után hagyta az évtizedek alatt egy kupacba összehordott állami vagyont. Át-, illetve vissza kellett adni a társadalomnak. Következett a privatizáció. A kupachoz nem férhetett hozzá mindenki. Szabadon csak az szedhetett belőle, akinek hozzáférése volt, amihez kedv, szimat, helyzetismeret és összeköttetés kellett. Ahhoz, amihez Rockefellernek, Carnegie-nek, Weiss Manfrédnek néhány évtizedre volt szüksége, esetleg néhány nemzedékre (Goldberger), ahhoz most elég volt pár hét, pár hónap. John D. Rockefeller és Andrew Carnegie ma is működő alapítványokat hoztak létre, Weiss Manfréd családja kórházat épített és működtetett. Vajon mikor fogunk hallani azokról az alapítványokról, kórházakról és díjakról, amiket a volt szocialista országok oligarchái létesítettek? Demján Sándor és Csányi Sándor bizonyság arra, hogy lehet. Hol van a többi?

Szívélyes üdvözlettel,

Dr. Del Medico Imre

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.