Olvasói levél

Oligarchák indulója

Magyar Narancs, 2012. április 19.

  • 2012. július 7.

Olvasói levelek

Tisztelt Szerkesztőség! Olvasva Kiss Ilona recenzióját, összehasonlítottam a ma oligarcháknak tekintetteket, vagyis a volt szocialista országok új nagykapitalistáit az előző három évszázad alatt létrejött nagy vagyonok megteremtőivel. Ha moralizálni volna szándékom, azt mondanám, hogy az összehasonlítás utóbbiak javára szól.

Csakhogy más-más volt a szerzési lehetőség és mód. A kapitalista viszonyok között vagyont szerző iparosok, kereskedők, vállalkozók, vagyis a vagyonalapítók kisemberként kezdték. Folyamatos gyarapodás során lettek gyáriparosok, vállalkozók stb. A volt szocialista országokban keletkezett új vagyonok urai gazdagságukat egy nem várt - legfeljebb titokban áhított - hirtelen bekövetkezett politikai fordulatnak köszönhetik. A kommunista rendszer megszűnt és maga után hagyta az évtizedek alatt egy kupacba összehordott állami vagyont. Át-, illetve vissza kellett adni a társadalomnak. Következett a privatizáció. A kupachoz nem férhetett hozzá mindenki. Szabadon csak az szedhetett belőle, akinek hozzáférése volt, amihez kedv, szimat, helyzetismeret és összeköttetés kellett. Ahhoz, amihez Rockefellernek, Carnegie-nek, Weiss Manfrédnek néhány évtizedre volt szüksége, esetleg néhány nemzedékre (Goldberger), ahhoz most elég volt pár hét, pár hónap. John D. Rockefeller és Andrew Carnegie ma is működő alapítványokat hoztak létre, Weiss Manfréd családja kórházat épített és működtetett. Vajon mikor fogunk hallani azokról az alapítványokról, kórházakról és díjakról, amiket a volt szocialista országok oligarchái létesítettek? Demján Sándor és Csányi Sándor bizonyság arra, hogy lehet. Hol van a többi?

Szívélyes üdvözlettel,

Dr. Del Medico Imre

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.