"Olvasói levelek" - És máglyát is raknak?"

  • .
  • 2009. október 15.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2009. szeptember 24. T.
Narancs!

Évtizedes Narancs-olvasóként teljesen elképedve bámultam Varró Szilvia interjúját Geréb Ágnessel. Sajnos azt kell írnom, hogy emlékeim szerint ez a cikk mélypont a lap életében.

Varró Szilvia drámai kérdései határozottan azt a benyomást keltik, mintha kizárólag bulvárlapokból, ill. az otthon szülés ellen harcoló professzoroktól tájékozódott volna, valamint azt, hogy az otthon szülés kockázatait és véres borzalmát tekintve a marhavágóhíd és az afrikai gyerekkatonáskodás között feszülő íven helyezkedik el félúton. Vajon beszélt egyetlen családdal, amely ezt választotta? Majd ismét ezt választotta?

Rendkívül tanulságos az interjú kérdéseit sorban olvasni a válaszok nélkül. Kérdései vagy a halál körül forognak, vagy azzal próbálják szembesíteni Geréb Ágnest, hogy tulajdonképpen bűnöző. Inkvizíciós hevületében mintha nem tűnt volna fel a szerzőnek, hogy beszélgetőpartnere talán furcsa ember, de tisztességes és őszinte válaszokat ad. Emellett a szerző belesétált az ügy legelemibb csapdájába: arról vitatkozott Geréb Ágnessel, biztonságos-e otthon szülni. Végtelenül lesújt, hogy még egy "liberális értelmiségi" sem érzékeli, mennyire nem ez a kérdés, hanem az, hogy a társadalom képes-e eltűrni, hogy néhány száz család mást tart biztonságosnak, jónak, egészségesnek, lelket táplálónak, mint a többség.

Feltehető, hogy minden szülő a tőle telhető legjobbat akarja a gyerekének. Ha valaki vizsgálná az otthon szülést választó párok felelősségtudatát, szinte bizonyos, hogy az átlagot messze meghaladó szintet állapítana meg. Ezek az emberek felelősen mást gondolnak jónak. Rakjunk-e máglyát azoknak, akik úgy vélik, gyereküket akkor fogadják a legméltóbban, legmagasztosabban és a lehető legbiztonságosabban az életben, ha otthon szülik meg? És annak, aki ebben segíti őket?

A társadalom eltűri például, hogy 10 év alatti gyerekek motocrossversenyeken vegyenek részt, a szervezőket nem jelenti fel senki. A társadalom a füle botját sem mozgatja arra, hogy a kamasz korosztály igen jelentős százaléka társadalmi helyzettől függetlenül iszik, mint a kefekötő, és a toleráns, szabadelvű, társadalmi felelősségtudattól vezérelt Narancs táplálja azt a közhisztériát, hogy az évi néhány száz otthon szülés a "probléma"... Elkeserítő. Hol lehet értelmes diskurzust remélni a kérdésről, ha a Narancs sem jut tovább az agresszív bulvár szintjénél, miközben nyilván más az indíttatása? Varró Szilvia teljesen kritikátlanul képviselte még azt a meglehetősen sajátos, a cikk szerint a felelős szakma által sugallt gondolatot is, hogy a szülés "időzített bomba". A rettegés az egészséges, felelős gondolkodás? Mit mond ekkor a boldog anya újszülött gyermekének? "Milyen boldogság, hogy köztünk vagy, egészséges vagy, és sikerült téged hatástalanítani!"

A téma nagyon mély, és felkavarja a lelket, hiszen mindenkit szó szerint létében érint. Érdemes lenne méltó mélységben és tiszteletteli nyitottsággal visszatérni rá.

Tisztelettel

Földes György

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.