Dől a (szenny)lé

  • Keszthelyi András
  • 2016. augusztus 7.

Political Animal

A magyar választók kétharmada szerint az Orbán-kormány korrupt, többségük mégis a Fideszre szavazna. Most akkor mi van?

Fontos kutatást tett közzé a Medián arról, hogy mennyire látja korruptnak a közvélemény a Fideszt és Orbán Viktor kormányát. A válasz nem nagyon lephet meg senkit. A magyar választók bő kétharmada vélekedik úgy, hogy a kormányra nagy- vagy nagyon nagy mértékben jellemzőek a pénzügyi visszaélések. Ugyanebben a hónapban a Fidesz 4 százalékpontot erősödött, így több szavazója volt, mint az összes (!) többi pártnak együttvéve. Célszerű tehát innen kezdeni a gondolkodást.

A politikai pártok korrupciós érintettségét, bár kevésbé alaposan körbejárva, márciusban mérte a Publicus is. Politikai pártokat mondok, mert miután kiszörnyülködtük magunkat a Fidesz és Orbán Viktor korrupciós mutatóin, érdemes egy pillantást vetni az alábbi ábrára is.

false


A Medián kutatásának legfontosabb adatát láthatjuk. A Fidesz megítélésén csak úgy érdemes elképedni, hogy rögtön hozzátesszük: a szavazók az MSZP-t lényegében ugyanennyire korruptnak látják – és kisebb mértékben bár, de az ábrán nem megjelenő többi parlamenti pártot is.

Négy hónap összevont adatai alapján a korrupciós lista harmadik helyén, az éllovasoktól alig lemaradva a DK áll 66%-kal, őket követi az Együtt 59%, a PM és a Jobbik 56-56% és az LMP 54%-os értékkel (Hann Endre szíves közlése).

Még egyszer, hogy ne legyen félreérthető: míg a magyar közvélemény közel háromnegyede a Fideszt és az MSZP-t is, a kormányzáshoz csak Gyurcsány Ferenc révén kapcsolódó DK-t kétharmaduk, az összes többi pártot pedig több mint felük tartja korruptnak.

Nyugodtan mondhatjuk tehát, és ezt erősíti a Publicus márciusi felmérése is, hogy a magyar választók a politikai pártokat általában, így a politikai élet egészét tekintik korruptnak, és ez a vélekedés nagyjából független attól, hogy melyik párthoz milyen konkrét korrupciós ügy kapcsolható – ha van ilyen ügy egyáltalán. Nyilván, a rivális politikai párt mindig korruptabbnak tűnik a sajátunkénál, de a magas értékek azt jelzik, hogy a „táboron belül” is sokan vannak, akik szkepszissel figyelik akár a saját, akár a szövetséges pártot.

Mindez nem magyar sajátosság. Alig két hónapja 70%-kal választották újra az erdélyi Nagybánya polgármesterét, aki a kampányban személyesen nem tudott részt venni. Ennek oka, hogy éppen a börtönben tartózkodott tettenéréssel súlyosbított korrupciós ügyei miatt. És ugyanígy nyert a többi, korrupcióval minden jel szerint okkal vádolt romániai polgármester is. Ha máshova nézünk a szomszédban, ugyanezt látjuk. Miközben Sanader egykori horvát kormányfő ellen komoly korrupciós vád van és a volt miniszterelnök előzetes letartoztatásban senyved, pártja, a Tudjman által alapított HDZ négy év kihagyás után meglehetősen simán nyeri a választásokat és állít (jóllehet pártonkívüli) miniszterelnököt.

Az viszont magyar sajátosság, hogy a Fidesz úgy ér el kimagasló értékeket a korrupciós skálán, hogy a rendőrség és az ügyészség semmit nem tesz a sajtó által feltárt ügyek tisztázásáért. Kormánypárti politikust még soha nem értek tetten, rabláncon elvezetve is  csak ellenzékit láthatott az egyszeri magyar tévénéző. Az tehát mindenképpen figyelemre méltó, hogy a bűnüldözés intézményei és az értelemszerűen minden egyes alkalommal mély hallgatásba burkolódzó kormány-média ellenében gondolja a magyar felnőtt lakosság háromnegyede azt, hogy a Fidesz korrupt. Nem kevés malíciával úgy is fogalmazhatunk, hogy a kormányzati kommunikáció és a Fidesz által kézivezérelt ügyészség sikere, hogy csak ennyien gondolják így...

Mindebből legalább két tanulság adódik. Az egyik kézenfekvő: a Fidesz eminens érdeke a politika egészét korruptnak láttatni. Ha mindenki sárosnak látszik, akkor nem csak a relatív különbségek jelentősége csökken, de az éppen aktuális ügyek is kisebbnek, megszokottabbnak mutatkoznak. A Louis Vuitton táskák, a családtagok nevén felbukkanó luxus-ingatlanok vagy a sebtében megszerzett sokhektáros birtokok fedezetének eredetét firtató kérdések  eltompulnak, ha az uralkodó vélekedés szerint a politika része mindez.

A másik tanulság az ellenzékkel kapcsolatos. Lehet és kell az ellenzéknek azzal kampányolni, hogy mi majd megtisztítjuk közéletet és leváltjuk a korrupt Fideszt. Lehet és kell, de nem lesz elég. Mindez nyilvánvalóan szükséges, de a többség megszerzésének nem elégséges feltétele.
Két okból sem. Egyrészt azért, mert a választók elsősorban nem a jól hangzó, de kevés hitelességű anti-korrupciós charták kidolgozottsága és fogalmi letisztultsága alapján választanak polgármestert vagy képviselőt, hanem sokkal inkább azon az alapon, hogy ki épít majd utat, szerez több pénzt a szükséges fejlesztésekre vagy teremt élhetőbb várost/országot. Átláthatósági deklarációkkal még nem nyertek választást.

Másrészt pedig éppen azért nem érdemes nagy reményeket fűzni a Fidesz korrupció alapú támadásához, mert az ellenzék hitelessége hiányzik ehhez. Valamennyi ellenzéki párt ott ül a parlamentben, és mint láttuk ez bőven elegendő ahhoz, hogy azonos vagy közel azonos megítélés alá essenek, mint a Fidesz.

Nem 1998-at írunk, amikor a Tocsik-ügy kapcsán a Fidesz mint az egyetlen tiszta kezű párt tudta önmagát prezentálni (feledtetve a pár évvel korábbi székházbotrányt), és nem is 2010-et, amikor a szocialisták nyolc éve után a többség még mindig elhihette, hogy ennél már csak tisztább lehet a közélet, ha a Fidesz győz. 2018-ban a választás legfőbb kérdései között minden bizonnyal nem fog szerepelni a korrupció. Stratégiát pedig a fontos kérdésekre adott válaszokra érdemes építeni.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.