A félmilliárd dolláros fegyverüzlet titkai – India nyit Izrael felé

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. november 24.

Publicisztika

Jelentékeny izraeli–indiai fegyverüzletek hírét kapta fel a nemzetközi sajtó. Újdelhivel egyre inkább nagyhatalomként számolhatunk. Ara-Kovács Attila írása.

Amit már most tényként lehet kezelni: az indiai nemzetbiztonsági kabinet nemrég engedélyezte 8356 Spike-rakéta és az azokhoz tartozó 321 célzó- és kilövőrendszer megvásárlását az egyik legnevesebb izraeli fegyvergyártó cégtől (Israel Aerospace Industries). Az indiai haditengerészet már évek óta nélkülözi ezeket az eszközöket, és számos tárgyalást folytattak az illetékesek több gyártóval – így az amerikaiakkal is –, de abba a konstrukcióba, melyre az indiaiak tartottak igényt, csak az izraeli cég volt hajlandó belemenni. Újdelhi ugyanis nemcsak a fegyvereket akarta, hanem a technológiát is, amelyet az izraeli fél most hajlandónak mutatkozik átadni. Az üzlet értéke több mint félmilliárd dollár.

A megegyezéssel nagyjából egy időben, New Yorkban, az ENSZ Közgyűlésén Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök találkozott indiai kollégájával, Narendra Modival; ilyen magas szintű eszmecserére több mint tíz éve nem került sor. Netanjahu hivatalos látogatásra hívta meg az indiai miniszterelnököt.

Annak ellenére, hogy a két ország gazdasági együttműködése és cserekereskedelme az utóbbi évtizedben megsokszorozódott, az indiai politikusok nagy óvatossággal kezelték az Izraelhez fűződő viszonyt, elsősorban az ország nagyszámú muszlim polgára miatt – a lakosság mintegy 13,4 százaléka muszlim –, akiknek többsége szolidáris a palesztinokkal, s ellenséges a zsidó állammal szemben.

Ugyanakkor az ország vezetése tovább már nem ignorálhatta India nyilvánvaló biztonsági és geopolitikai érdekeit. Mind Izrael, mind pedig India számára kihívást jelent az iszlám terrorizmus; aktuálisan mindkettőt aggasztja az Iszlám Állam (IS) nevű terrorista szervezet felemelkedése Szíriában és Irak területén. Izraelnek a közelség miatt okoz ez gondot, különösen, hogy a Hamász az IS felé is tájékozódik. India viszont azzal szembesült az elmúlt hónapokban, hogy számos muszlim polgárára – különösen a fiatalokra – nagy hatást gyakorol az IS propagandája, ami egyre komolyabb biztonsági problémát jelent.

Ugyancsak előrelépés történt a két ország kiberterrorizmus elleni együttműködésében. Mint tudjuk, Izrael technológiailag az egyik vezető állammá vált e téren, India pedig szintén igyekszik fejleszteni kapacitásait, melyhez Bangalore térségében egész iparág települt az elmúlt évek során.

India – már csak a Pakisztánnal fennálló feszült kapcsolatai miatt is – mindig felemás viszonyt ápolt a muszlim világgal. Az előző kormányzatok azonban nem voltak eléggé bátrak az izraeli szál erősítéséhez. Az indiai baloldal – és annak fő ereje, a középbal Nemzeti Kongresszus Párt – ugyan ma sem nevezhető Izrael-barátnak, bár hatalmon ők sem akadályozták a két állam gazdasági kapcsolatainak fejlődését. Indiában sem ismeretlen az antiszemitizmus, bár az ország lakosainak csak elenyésző száma zsidó. A Modi miniszterelnök mögött álló középjobb néppárt, a Bharatíja Dzsanata (BJP) idei májusi győzelmét követően azonban valami e téren alapvetően megváltozott; egyelőre nem tudni, hogy e változás mögött ideológiai megfontolások állnak-e, gyaníthatóan inkább a gazdasági lehetőségek és a biztonságpolitikai kényszer bátorította az új kormányzatot a látványos változtatásra.

Modi beszél Washingtonban

Modi beszél Washingtonban

Fotó: MTI/AP

Pedig a közeledés Izraelhez nem új keletű gondolat Indiában sem. Annak első meghirdetője, a néppárt (BJP) nagy öregje, a ma is befolyásos Lal Krisna Advani volt, aki 1995-ben látogatott el először Tel-Avivba, majd többször visszatért oda. Belügyminiszterként 2005 júniusában, országa izraeli nagykövetségén a következő nyilatkozatot tette:

Az elmúlt években egyre növekvő nemzetközi biztonsági problémákkal kellett szembesülnünk. Aggasztóan megnőtt azoknak a határainkon beszivárgó terroristáknak a száma, akik mögött Pakisztán áll. Nagymértékben osztjuk Izrael államának felfogását a terroristaveszélyt illetően, különösen, ha az vallási fundamentalizmussal párosul. Mindkét ország közös eltökéltsége, hogy felveszi a harcot a terrorizmussal, szilárd alapot ad az Izraellel folytatott párbeszédhez.

 

A szerző a DK külpolitikai kabinetvezetője.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.