F. Szabó Emese

A fillérek ura

Nagy Márton vs. Matolcsy György: mibe kerül nekünk a csúcsminiszter és a jegybankelnök konfliktusa?

Publicisztika

Amikor Matolcsy György egyre szenvedélyesebben képviseli a józan álláspontot, és a legnagyobb befolyással bíró gazdaságpolitikus – Nagy Márton – csak annyit tud mondani, hogy a mostani főnöke – Orbán Viktor – jobb, mint az előző – Matolcsy György – volt, akkor célszerű bekötni az öveinket.

Az MNB elnöke egy, a közérdeklődés számára nem túl jelentős eseményen, a „BÉT Legek”-en – a Budapesti Értéktőzsde 2023 büszkeségeit kihirdető rendezvényen – tartott beszédében egyebek között azt mondta, hogy „az infláció megeszi a növekedést, az inflációt gerjeszti és fűti a költségvetési deficitet, az államadósságot fűti a gazdaságpolitika és a költségvetési deficit”. Röviden: gáz van. Aztán hozzátette, hogy Nagy Mártont sajnálatos módon ki kellett rúgni a jegybankból, mert hülyeségeket csinált és elviselhetetlen volt: „2021 közepén ki kellett tennünk a jegybankból, ki kellett ebrudalnunk, ahogy azt a miniszter uraknak akkor elmondtam, jelentős szakmai hibákat vétett, elfogadhatatlan volt a vezetési stílusa, ami a jegybank érdekeivel ellentétes viselkedést is mutat.”

Azt, hogy Nagyot kipenderítették az MNB-ből, már régóta pletykálják, de ezt eddig senki sem mondta ki, a hivatalos verzió szerint maga döntött a távozás mellett, és nemigen marasztalták. Matolcsy szerint Nagy Márton nem csak alkalmatlan volt jegybankalelnöknek és kirúgták, de erről beszámolt bizonyos „miniszter uraknak” is. Hogy kiknek, nem tudni. De beszámolt – ehhez képest Nagy hirtelen felbukkant a miniszterelnök mellett mint főállású fülbe duruzsoló. És azóta is többet árt, mint használ a gazdaságnak, Magyarországnak és a nemzetnek.

Az MNB elnöke szerint addig volt minden nagyon rendben a gazdaságban, amíg 2021 nyarán le nem tért a kormány az ideális ívről. Amikor a beruházásokra építő gazdaságpolitikát felváltotta a fogyasztásra támaszkodó gazdaságpolitika. Ez nagyon jól hangzik, de Matolcsy rosszul emlékszik. Először is Nagy nem 2021-ben távozott az MNB-ből, hanem 2020-ban, tehát egy évig úgy adott tanácsokat, hogy még Matolcsy szerint is minden oké volt – hiszen rossz irányt ezek szerint csak 2021-ben vett a politika. Ez valószínűleg sima mellélövés volt, nem lehet minden dátum a fejünkben.

Az viszont már egyértelműen téves kijelentés, hogy minden baj 2021 közepén kezdődött volna. Az infláció már évekkel korábban is magas volt az európai szintekhez képest, de a jegybankot annyira nem zavarta, hogy a kormány mesterségesen fűti a gazdaságot ingyen hitelekkel, támogatásokkal.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.