A Hír Tv átírja az államháztartási törvényt a Norvég Alap ügyében

Publicisztika

Úgy idézték a Miniszterelnökség jogértelmezését, mintha az maga volna a törvény szentséges betűje.

A Hír Tv Magyarország élőben című műsorának vendége volt Gulyás Márton, a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott Krétakör ügyvezetője. A teljes beszélgetést jó szívvel tudom ajánlani mindenkinek, de az újságírói felkészültség legszembetűnőbb példája 5:00-tól figyelhető meg.

Kovács Andrea műsorvezető azt szeretné megtudni, a Krétakör miért nem működik együtt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálatával. Gulyás elmondja, hogy szerintük a Kehinek nincs jogalapja a vizsgálatra, mert a civil alap pénzei nem folynak át a magyar államháztartáson. Kovács ezután szó szerint a következőkkel próbálja falhoz szorítani beszélgetőpartnerét: „Bocsánat, mondják ezt önök. Na most itt van az államháztartásról szóló törvényben, ez úgy fogalmaz, hogy a Kehi egyértelműen jogosult a nemzetközi szerződések alapján kapott támogatások ellenőrzésére, függetlenül attól, hogy az adott támogatás a hazai költségvetésben megjelenik-e.” Kovács később is utal arra, hogy ez a törvény, amit nem lehet máshogyan értelmezni. Gulyás Márton fenntartja a Krétakör álláspontját, de azt mondja, mivel nála nincs kinyomtatott törvényhely, nem tud pontosan hivatkozni.

Első hallásra is életszerűtlennek tűnik, hogy a Kovács által idézett szöveg jogi norma lenne, és természetesen nem is az. Az államháztartásról szóló törvény 63. paragrafusának g) pontja szerint a kormányzati ellenőrzési szerv jogköre kiterjed „a gazdálkodó szervezeteknek, a közalapítványoknak, a köztestületeknek, az alapítványoknak, a térségi fejlesztési tanácsoknak és az egyesületeknek nyújtott költségvetési támogatások és az államháztartás központi alrendszeréből nyújtott más támogatások – ideértve a nemzetközi szerződések alapján kapott támogatásokat és segélyeket is –, és az említett szervezetek részére meghatározott célra ingyenesen juttatott állami vagyon felhasználásának ellenőrzésére.”

Ennek a törvényhelynek az értelmezésén vitatkozik tulajdonképpen a kormány és a vizsgálatnak ellenálló szervezetek. A kormány szerint a gondolatjellel elválasztott mondatrész önmagában is értelmezhető, tehát minden nemzetközi szerződés alapján járó pénzt ellenőrizhet a Kehi, míg a civilek értelmezése szerint a nemzetközi szerződés alapján járó pénznek ehhez át kell mennie az államháztartás központi alrendszerén. Bár nem vagyok jogász, hajlanék rá, hogy a nyelvtan szabályai szerint nem a kormánynak van igaza. De ez most mindegy is. A lényeg, hogy a Hír Tv műsorvezetője nem a törvényt idézte, miközben arra hivatkozott.

De vajon mit idézett? Egy gyors netes keresés után a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a Miniszterelnökségnek az origo egy cikkében megjelenő álláspontját, miszerint „a hivatal jogosult kifejezetten nemzetközi szerződések alapján folyósított támogatások és segélyek ellenőrzésére is, függetlenül attól, hogy az adott támogatás a hazai költségvetésben megjelenik-e”. Persze az is lehet, hogy a kormány külön a Hír Tv-nek is adott egy nagyon hasonló tartalmú tájékoztatást. Amire a műsorvezető olyan tisztelettel tekintett, mintha egyenesen a törvény szövege volna.

Bónuszként tekintse meg mindenki a közmédia és Gulyás Márton összecsapását, és gondolkozzon el mélyen az „ott volt olyan rendezvényen, amelyen Bajnai Gordon is ott volt?” kérdésen. Na meg azon, hogy a Kehi honlapján ajánlja e tisztes médiamunkások produktumait, balliberális szálakkal és homoszexuális lobbival együtt. Szigorúan a szakszerűség és a függetlenség jegyében.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.