Várhegyi Éva

A Lehman fivérek öröksége

Tíz éve tört ki a gazdasági világválság

Publicisztika

A három testvér által még a 19. század derekán alapított gyapotkereskedő cég a 2000-es évekre Lehman Brothers Holding Inc. néven az Egyesült Államok egyik vezető befektetési bankjává nőtte ki magát.

Amikor tíz évvel ezelőtt az ún. másodrendű jelzáloghitelek piacának főszereplőjeként csődöt jelentett, a súlyos gazdasági világválság szimbolikus kezdetévé tette 2008. szeptember 15-ét. (A másodrendű, vagyis subprime jelzáloghitel fogalma leegyszerűsítve a normálisnál kockázatosabb ügyfeleknek nyújtott hiteleket takarja – a szerk.) A BBC korabeli értékelése szerint „ez volt a Wall Street legrendkívülibb 24 órája az 1920-as évek vége óta”, Ben Bernanke amerikai jegybankelnök pedig a Lehman bedőlését „gát­szakadásnak” titulálta az akkor már egy éve tartó subprime-válságban.

A Lehman azzal írta be a nevét a gazdaságtörténetbe, hogy az addigra világméretűre szélesedett sorozatban az első olyan fizetésképtelen nagybank volt, amelyet sem a hatóságok, sem a piaci szereplők nem mentettek ki a bajból. Szakértők már egy nappal korábban tartottak a Lehman csődjének tovagyűrűző hatásaitól: attól, hogy a bank bukásával világszerte felerősödik a bizalomvesztés, megnőnek a pénzügyi szektor veszteségei, s mindez az egész világgazdaságot megrendíti. Az aggodalmak beigazolódtak: a subprime-krízis mély gazdasági világválsággá eszkalálódott, súlyos társadalmi és politikai konzekvenciákkal.

Az évforduló alkalmat adna annak a vitának a felfrissítésére, hogy vajon jól tették-e az amerikai hatóságok, hogy nem mentették meg a Lehmant. Ám én most inkább arra keresem a választ, hogy a New York-i bank bedőlése, felszínre hozva és felerősítve a gazdaságpolitikai hibákból fakadó hazai problémákat, milyen máig érezhető hatást gyakorolt Magyarországra.

 

Eltűnik a pénz

A másodrendű hitelekre épített „strukturált” (később „mérgezettnek” minősülő) értékpapíroknak az ingatlanárak összeomlását követő gyors értékvesztése rég nem tapasztalt bizalmatlanságot és kockázatkerülést idézett elő a pénzpiacokon – ám a Lehman bukásáig lehetett számítani rá, hogy legalább a rendszerszintű kockázatot jelentő nagybankokat megsegítik a jegybankok és a kormányok. A szeptember közepi „fekete” hétfőtől fogva azonban már ebben sem lehetett bízni. A bankok ezért már az egekbe szökő kamatok mellett sem nyújtottak kölcsönt egymásnak, ami világszerte súlyos likviditáshiányhoz vezetett.

A finanszírozási csatornák ki­száradása a belső bajaik miatt eleve kockázatosnak számító országokat sújtotta a legjobban. Noha például a Magyarországon működő bankokban alig volt „mérgezett” értékpapír, a nyugati bankmentő politikák miatt ezeket és kelet-európai társaikat sújtotta legjobban a globális pénzpiacok befagyása. Mivel állami garanciát csak az euróövezeten belüli bankközi hitelek élveztek, a zónán kívüli leánybankok nem juthattak likviditáshoz. Ráadásul az anyabankok a kelet-európai leányaikhoz – a jobb profitkilátások miatt – korábban kihelyezett forrásaikat is igyekeztek visszavonni, ezért a magyar bankok már a devizahiteles krízis 2010. évi eszkalálódása előtt szűkítették hitelezésüket. Csak 2009 végére jutott révbe az EBRD kezdeményezte bécsi egyezmény, amelyben a térség fontosabb anyabankjai vállalták, hogy szinten tartják leányaik finanszírozását. Később a svájci frank hirtelen megerősödése, és annak nyomán a devizahitelek tömeges bedőlése nemcsak az adósok helyzetét lehetetlenítette el, de a bankok hitelezőképességét is tovább rontotta.

Magyarország, amely az ezredfordulótól három kormányfő (Orbán, Medgyessy, Gyurcsány) alatt folytatott osztogató, a gazdaságot külső forrásokból élénkítő politika hatására addigra nagymértékben eladósodott, kiemelkedően rizikósnak minősült – a Lehman-csőddel eszkalálódott hitelválság Magyarországot térségünk egyik legsérülékenyebb gazdaságaként érte el 2008 őszén. Olyannyira, hogy az ország már csak egy 20 milliárd eurós IMF–EU-hitelkeret segítségével és 11,5 százalékra emelt jegybanki alapkamattal őrizhette meg fizetőképességét és kerülhette el az államcsődöt. Mivel ebben az éppen regnáló Gyurcsány-kormányt is súlyos felelősség terhelte, és a kormányfő iránti bizalom egyébként is megrendült addigra, a válságkezelés az újonnan felállított Bajnai-kormányra hárult, amely a neki megadatott egy év alatt már csak tűzoltásra lehetett képes.

 

Orbán és a bankok

A 2010-ben hatalomra került Orbán-kormány a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel és fontos piaci szereplőkkel vívott „szabadságharca” közepette nem enyhítette, hanem még súlyosbította is a válságot, amivel időben kitolta a gazdaság normalizálódását. Számos intézkedését (kirívó mértékű bankadó, végtörlesztés, jegybanki függetlenséget csorbító törvénymódosítás) a nemzetközi pénzügyi szervezetek ellenében hozta meg, ami nem csak a nyugati kormányok és a hitelminősítők rosszallását váltotta ki, de a leányaik tőkéjének pótlására kényszerített anyabankokat is a korábban ide átirányított forrásaik kivonására késztette. Ezzel magyarázható, hogy miközben a régiónk más országaiban 2010 nyarától újból felívelt a hitelezés, a magyar bankok tovább csökkentették kihelyezéseiket. A gazdaságot gúzsba kötő hitelszűkét 2011 őszén a magyar kormány tovább súlyosbította azzal, hogy a saját kliensei és középosztálybeli választói kimentésére szolgáló végtörlesztési törvény költségét a már amúgy is tőkevesztést elszenvedett bankokra terhelte, amelyek ezért még annyi hitel nyújtására sem voltak képesek, amennyire a nemzetközi hitelválság közepette módjuk lett volna. Az orbáni „szabadságharcos” politika árát fizette meg az ország akkor is, amikor 2011 végén a forintot megrendítő mennyiségű tőkét vontak ki az országból külföldi és hazai befektetők. Ám a kormány ebből sem tanult: amint újabb lélegzethez jutott, rögvest „kipaterolta” az IMF és az EU segítséget kínáló delegációját.

A válság nyomán recesszióba süllyedt, majd évekig stagnált a magyar gazdaság. A bruttó hazai termék 2008 és 2012 között 6 százalékkal esett vissza, 9 százalékkal csökkent a háztartások jövedelme, a munkanélküliség pedig 11 százalék fölé emelkedett. Ez idő alatt az Európai Unió egészében stagnált ugyan a GDP, ám a lengyel és a szlovák gazdaság szépen gyarapodott, és valamelyest bővült a cseh és a román is. Érzékelhető növekedés nálunk csak az EU-ból mind bővebben beáramló támogatások hatására, 2013-tól indult el. Ám annak ellenére, hogy fajlagosan Magyarország kapta a legtöbb uniós támogatást, lassabban evickél ki a válságból, mint a régióbeli társai. A Lehman-csőd óta eltelt tíz év alatt a magyar GDP szűk 9 százalékkal nőtt, miközben a lengyel 37, a szlovák 26, a román 22, a bolgár 18, a cseh 13 százalékkal gyarapodott. A mérsékeltebb növekedés a többieknél lassúbb felzárkózásban, az ország relatív régiós helyzetének romlásában is megmutatkozik. Az összehasonlítható áron mért egy főre jutó GDP alapján Magyarország 2008-ban az uniós átlag 62 százalékán állt; 2010-re 65, majd az első Orbán-kormány alatt 68 százalékra emelkedett a relatív helyzetünket mutató arány. Ezt követően viszont leállt a felzárkózás folyamata, miközben régiónk legtöbb gazdaságában tovább folytatódott.

Mindez arra utal, hogy a magyar gazdaság mai problémái egyre kevésbé magyarázhatók a tíz éve kirobbant válsággal: mind nagyobb szerepet játszhat bennük a működési zavarokat nem megoldó, hanem inkább generáló kormánypolitika. Ezt a feltevést támasztják alá a különböző versenyképességi vizsgálatok egybehangzó megállapításai, amelyek az ország rossz helyzetét főként olyan intézményi problémákkal magyarázzák, mint a tulajdonbiztonság és a kormányzati transzparencia hiánya, a gazdasági fejlődés legfőbb akadályának pedig a korrupciót és a képzett munkaerő hiányát nevezik meg.

Az is igaz, hogy a hitelválság leküzdésére világszerte beadott pénzinjekciókkal létrehozott pénzbőség és a zéró kamatok ellenére a bankok csak óvatosan adagolják hiteleiket, és ez a magyar gazdaság fejlődését is fékezi, ami különösen az uniós támogatások visszaesésekor válik érzékelhetővé. A Lehman-fivérek „öröksége” ugyanakkor az is, hogy az adósság csökkentésére koncentráló gazdaságpolitika, a bankok mozgásterét szűkítő szabályozás szigorodása és a válságban magukat megégető piaci szereplők nagyobb óvatossága megnövelte a magyar gazdaság ütésállóságát egy esetleges újabb válsággal szemben.

A Lehman-csőd nem csupán a magyar gazdaságra és rajta keresztül a társadalomra érezteti máig a hatását, hanem minden bizonnyal a politikai mező átalakulásában is szerepet játszott. Igaz, hogy a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány felelőtlen gaz­daságpolitikája megnövelte az ország sérülékenységét a külső behatásokkal szemben, ám a hitelválság rapid, pánikszerű eszkalálódása nélkül kisebb veszteséggel – és talán a politikai preferenciák mérsékeltebb változása mellett – lehetett volna korrigálni a hibákat. A magyar gazdaságot és társadalmat ért súlyos megrázkódtatás, miként ez a világon sok helyütt tapasztalható, bizonyosan hozzájárult a populista politikák iránti fogékonyság megerősödéséhez, és ezzel Orbán hatalmának megszilárdításához.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.