A Főmérnök két lovon

  • 2003. október 23.

Publicisztika

Háborog a Fidesz B-közép: a párt arcul csapta a jobboldali újságírókat azzal, hogy "közismerten" baloldali szerkesztőket kért föl valami kommunikációs tréning megtartására. (Ámbár azt érdekes volna megtudni, hogy az Orbán-éra alatt főiskolát, rádiót gründoló Heltai Péterből mitől lett hirtelen a másik tábor szekértolója.) A példátlan eset nyomán Várhegyi Attila fejét követelik a polgári körök - neki már többé-kevésbé úgyis mindegy, legyen ő a jó király rossz tanácsadója, tömlöcbe vele! Eközben a közismert pszichopata és hivatásos provokátor a nyílt színen összevész a (régi) Népszabadság pártrovatának egyik utolsó szerkesztőjével, aki szerint nem szabad Orbánt támadni; és látványosan azon igyekszik, hogy egy jobb Orbánt találjon Orbán helyett. Még az is lehet, hogy néhány megbolondított szélsőjobboldali fiatal felül a trükknek. Eközben a Fidesz fősodra felől megint a középre kanyarodásról hallik valami zümmögés, és a söjtöri lincsparti miépes főerőitől egymás sarkára taposva határolódik el Orbán, Boross és Pokorni. A maguk módján, persze.

n Háborog a Fidesz B-közép: a párt arcul csapta a jobboldali újságírókat azzal, hogy "közismerten" baloldali szerkesztőket kért föl valami kommunikációs tréning megtartására. (Ámbár azt érdekes volna megtudni, hogy az Orbán-éra alatt főiskolát, rádiót gründoló Heltai Péterből mitől lett hirtelen a másik tábor szekértolója.) A példátlan eset nyomán Várhegyi Attila fejét követelik a polgári körök - neki már többé-kevésbé úgyis mindegy, legyen ő a jó király rossz tanácsadója, tömlöcbe vele! Eközben a közismert pszichopata és hivatásos provokátor a nyílt színen összevész a (régi) Népszabadság pártrovatának egyik utolsó szerkesztőjével, aki szerint nem szabad Orbánt támadni; és látványosan azon igyekszik, hogy egy jobb Orbánt találjon Orbán helyett. Még az is lehet, hogy néhány megbolondított szélsőjobboldali fiatal felül a trükknek. Eközben a Fidesz fősodra felől megint a középre kanyarodásról hallik valami zümmögés, és a söjtöri lincsparti miépes főerőitől egymás sarkára taposva határolódik el Orbán, Boross és Pokorni. A maguk módján, persze.

Tényleg, már majd` elfelejtettük: a Fidesz nem a MIÉP utódpártja, hanem mérsékelt középalakulat, amely a magyar szabadelvűség legszebb hagyományait őrzi.

Ezekről az esetekről az az 1995-ös Fidesz-kongresszus ugrik be, ahol a névváltoztató összejövetelen (akkor lett Fidesz - Magyar Polgári Párt) a jobbra sodródás vádja ellen akkor még tiltakozó párt egyik küldöttének (Trombitás Zoltán) a vadulása után Kövér László legott elhatárolta magát e hangnemtől. A koreográfia gyönyörű volt, egy kedves fiataldemokrata országgyűlési képviselő röhögve kérdezte tőlünk, hogy szerintetek hányan veszik majd ezt be?

Ezzel együtt a Fidesz mozgásiránya az egyetlen logikus út, még akkor is, ha a helyzete ma sokkal nehezebb, mint nyolc évvel ezelőtt volt. Akkor ugyanis racionálisan megokolható volt, hogy a liberálisnak indult formáció miért a jobboldalon keres szövetségest, s könnyebben hitethették el azt is, hogy a nemzetieskedés igazából távol áll a pragmatikus Fidesztől. Ma már - négy év agresszív kormányzás, a nacionalizmus bensővé tétele és a választások utáni vezérelvű, populista fordulat után - nehezebb ugyanazt a trükköt eljátszani. A Horn-kormány alatt Szájer még legyalázta Torgyán féregirtós beszédét az Országgyűlésben, ma már Orbán úgy ítéli el a söjtöri hősöket, hogy valójában megsimogatja a buksijukat. Mert nemcsak Orbánék, hanem szavazóbázisuk is megváltozott: és korántsem egyértelmű, hogy Orbán Viktor főmérnöki képességei alakítják-e a rajongók tudatvilágát, vagy fordítva, a Fidesz legak-tívabb és legkitartóbb híveinek elvárásait követi a legnagyobb ellenzéki párt politikája.

E kettősség még inkább érzékelhető lesz a közelgő európai parlamenti választás kampányában. A Fidesz kicsit hülye helyzetben van: úgy kell mozgósítania legalább a saját táborát, hogy a népszavazás előtt hónapokig fikázta az uniót, és leginkább azon dolgozott, hogy minél kevesebben menjenek el szavazni; sőt, gyanítjuk, a Fidesznek a győzelemhez elengedhetetlen lesz a népszavazáskor nemmel szavazók több mint félmilliós tábora is. Választás jön, s a magyar jobboldal főerejének megint a megoldhatatlan feladványt kellene megoldania: hogyan kasszírozza be a szélsőjobb szavazatait úgy, hogy nem ijeszt el magától túl sok választót középről. Sőt: hogyan vegye rá a csatlakozás ellenzőit arra, hogy a szavazatukkal legitimálják a csatlakozást?

A vezérfonal bizonyára a "nemzeti érdek" képviselete lesz; az unió etnodarwinista szemlélete, amely szerint az unióban a nemzetek versengenek egymással (és hát hogyan is képviselhetnék a mi nemzetünk érdekeit megfelelően a szocialisták, ha egyszer hazaárulók). Miközben a dolog már rég nem erről szól; a konvent alkotmánytervezete mind ölesebb léptekkel igyekszik a föderatív Európa felé. Ez a XXI. század legmerészebb politikai vállalkozása, amely a hagyományos nemzeti keretek között egyre kevésbé értelmezhező. Sok ostobaság és hazugság hangzik majd el a kampányban, és félő, nem csak a jobboldalon. A totálisan beszart és defetista MSZP - jobb szövege nem lévén - nyilván a nacionalista retorikában próbálja majd verni a Fideszt, és abból sok jó nem fog kisülni.

Hisz - szomorú módon - a két párt számára a jövő évi megméretés nem európai, hanem belpolitikai jelentőségű. Ha a baloldal győz, igazoltnak láthatja politikáját. Ha a jobboldal, akkor ismét felerősödnek az illegitim kormányzásról szóló érvek; s bár a szavazatszámlálásról meg a választók tízezreit generáló szocialista csodaszerverről szóló hablatyok a vereség miatti frusztráció termékei voltak (és ezzel egyelőre mindenki tisztában van), az európai parlamenti választásokon elért konkrét Fidesz-győzelem a dajkameséket is más megvilágításba helyezné. Ezért is gyúr a Fidesz középre, és ezért vannak látható zavarban a szocialisták. Pedig a kormányzásukkal szembeni minden elégedetlenség dacára simán hozhatnák a győzelmet: csak a hagyományos szavazótáborukat kellene mozgósítani.

És persze tudniuk kéne, hogy mi az az unió, és ők mit akarnak vele.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.