A hosszú fülű atléta

Publicisztika

Oroszok állhatnak a megfigyelési ügy mögött; a valódi célpont talán Csányi Sándor volt, a regionális nagybanki címre törő OTP első embere, akinek részesedése van a Molban is, és a Mol megszerzéséért az oroszok (is) lemennének hídba. Orbán Viktor mesélte mindezt a Fidesz-frakció előtt. Az orosz gazdasági nyomulás biztos igaz, ámde a konkrét megfigyelési ügyben semmi nem utalt erre, arról nem is beszélve, hogy az előkerült hangfelvételen Csányi mintha nem a gyanútlan célszemélyt alakítaná. A pártelnöki megnyilatkozás célja kettős: egyrészt irányt szabni az ún. értelmezési és tematizációs versenynek, amely a Fidesz és az MSZP-kormány között zajlik, másrészt, ha már ily remek alkalom kínálkozott rá, erősíteni azt a közhitet, hogy Magyarország a Nyugat utolsó védőbástyája, az Antemurale Christianitatis.

Oroszok állhatnak a megfigyelési ügy mögött; a valódi célpont talán Csányi Sándor volt, a regionális nagybanki címre törő OTP első embere, akinek részesedése van a Molban is, és a Mol megszerzéséért az oroszok (is) lemennének hídba. Orbán Viktor mesélte mindezt a Fidesz-frakció előtt. Az orosz gazdasági nyomulás biztos igaz, ámde a konkrét megfigyelési ügyben semmi nem utalt erre, arról nem is beszélve, hogy az előkerült hangfelvételen Csányi mintha nem a gyanútlan célszemélyt alakítaná. A pártelnöki megnyilatkozás célja kettős: egyrészt irányt szabni az ún. értelmezési és tematizációs versenynek, amely a Fidesz és az MSZP-kormány között zajlik, másrészt, ha már ily remek alkalom kínálkozott rá, erősíteni azt a közhitet, hogy Magyarország a Nyugat utolsó védőbástyája, az Antemurale Christianitatis. Manapság épp Putyin hatalmi törekvéseivel szemben; s erre a harcra a legalkalmasabb személy csak az Elnök, a modern Athleta Christi. (Az oroszgyepáló vonalra amúgy 2006 őszén, 2007 tavaszán állt rá Orbán, s kezdte sulykolni a muszkavezető Gyurcsány-kormány képét.)

Az elnöki megnyilatkozásnak azonban ez a lényegtelenebbik, bár kétségkívül szórakoztató oldala. A fő szál az UD-ügyről szóló közbeszédet módosítaná. Mert ha igazából az oroszok kémkedtek (a Mol és Csányi után), akkor az UD csak ellenkémkedett. Viszont ki kémkedett az ellenkémkedő UD után? A kormány. Tehát ki figyelt meg kit? És miért tiltakozott a Fidesz Laborc Sándor kinevezése ellen? Miért akarta tudni Orbán és kis segédje, hogy mit művel a fő titkosszolga Moszkvában? Ki végzett a KGB-akadémián? És kivel fúj akkor egy követ a kormány?

Az elnöki sejtetés olyannyira ellentmond a már ismert és tényként értékelhető információknak (azaz a lehallgatott beszélgetések nyilvánosságra vergődött tartalmának), hogy nem lehet másra gondolni: Orbán maszatolva kármentesít, támadva védekezik. Akkorát hazudik, hogy épp a hazugság valószerűtlensége szavatol az állítás hiteléért. "Ekkorát nem lehet hazudni - biztos igazat mond."

Ám hogy ezt teheti (akár még sikerrel is: meglátjuk), az nem független a megfigyelési ügy tálalásától és kezelésétől. Titkosszolgálati ügyről lévén szó, eleve szűrt és nagyon óvatosan kezelendő hírmorzsákból tájékozódhatunk. Ugyancsak nem segíti a tisztánlátást a ricsaj, amit a politika kelt az ügy körül. Igaz, a hangoskodás meg az agresszív hangnem egyelőre csak a hírbe hozott oldalt jellemzi. De legalább ennyire növeli a bizonytalanságot a vádló fél hallgatása: a szeptemberi görögtűz után, amikor naponta új megfigyeltek, érintettek nevét szivárogtatták ki, csak a szokásos politikusi ökölrázások és vicsorgások jöttek. X. tisztázza a viszonyát Y.-nal, valamint a hónalját!

A megfigyelési ügy egyelőre a politikai botrányok jellegzetesen magyar útját járja: a felek egymást mószerolják. Mindegyik mintha a saját szélesebb táborának fuvolázna: összerántani az elbitangolni mindig kész nyájat. Hisz nem kell elvakult MSZP-szavazónak lenni ahhoz, hogy a megismert beszélgetésekből törvénytelen fideszes információszerzési akcióra gyanakodjunk. És nem csak a fanatikus Orbán-drukkernek szúr szemet az a sok (vélhető) szabálytalanság, amit a kormányzati szereplők elkövettek az ügy tálalásakor.

Ám hiba volna, ha ezek miatt legyintenénk az egészre: az eddig tudottak nem azt erősítik, hogy az adatgyűjtési ügy Szilvásyék koholmánya csupán. A nyilvánosságra hozott felvételek hallatán legalábbis nehezen hinnénk, hogy a fideszes politikusok és az UD-sek közti beszélgetések, vagy a Csányi-Tóth-eszmecsere csak afféle small talk volt, ártatlan, udvariaskodó csevegés. Több mint gyanús a Nemzetbiztonsági Bizottság munkájának a szabotálása is. Mint ahogyan az első ideges reakciók, vagy az Orbán mostani megnyilatkozásához hasonló próbálkozások is azt a benyomást erősítik, hogy itt nagyon bele lett tenyerelve valamibe. De hogy pontosan mibe, s hogy valóban demokratikus államrendünk alapjait érte-e súlyos támadás - ennek felfedésével még adósak azok, akik a lavinát elindították. Valóban, a kormány kezét szigorú adatvédelmi és egyéb jogszabályok kötik. De ha azt találták, amit sejtetnek, nem pusztán politikai önérdekük a teljes körű feltárás. Alkotmányos kötelességük is.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.