A múlt árnyai

Publicisztika

Orbán Viktor a különböző gazdasági szervezeteket, kamarákat, szövetségeket járja, és úgy tesz, mintha konkrétumokról beszélne: adótervekről, gazdaságpolitikai trendekről - sőt, filozófiáról.

Orbán Viktor a különböző gazdasági szervezeteket, kamarákat, szövetségeket járja, és úgy tesz, mintha konkrétumokról beszélne: adótervekről, gazdaságpolitikai trendekről - sőt, filozófiáról.

E monológok lényege az, hogy a szekrényben lapuló csontvázak miatt, amik májusban tömegével fognak kidőlni, már most biztosan tudható, hogy olyan intézkedésre kényszerül majd a kormánya, ami lehetetlenné teszi az azonnali népboldogítást és (az évek során számos társadalmi csoportnak folytatólagosan ígért) osztogatást. Februárban volt már egy félmondata arról, hogy költségvetési fedezet nélküli, hitelekből finanszírozott újabb népjóléti intézkedésekre senki ne számítson, most az "azonnali", "radikális" adócsökkentést nyújtotta el négy-hat évre.

Orbán Viktornak bizonyára nehéz dolga lesz: következetes pénzügyi szigor mellett kell működtetnie az országot, és közben mindennek a szükségességét megértetni az általa évek óta tüzelt, csodában reménykedő tömeggel. Nem kétséges az sem: lesznek olyan kiadásai is, amiket a mostani kormány hagy hátra: április 30-án megszűnik a gázártámogatás, az érintetteknek 40 százalékkal emelkedik a gázszámla, a díjhátralék-állomány megnő, az államnak segélyt kell adnia. (Idén 20 milliárd forintnyi gázártámogatás szerepel a költségvetésben, tavaly ez még 80 milliárd volt.) A vizitdíj eltörlésével visszaesett a háziorvosok és a szakorvosok fizetése, miközben egyre nagyobb az orvoshiány: nekik is muszáj adni valamit. Tovább nőtt a kórházak lejárt adóssága, amit a tulajdonos önkormányzatok nem tudnak kifizetni. Mennyi lehet ez? 50 milliárd? 100? A Malév. A MÁV. Az újra elszállt egészségügyi kassza. És a legrémisztőbb: az önkormányzatok fedezet nélküli kötvénykibocsátásai is előbb-utóbb rászakadnak a központi költségvetésre.

De a csontvázduma akkor is mellébeszélés. Olyan, még ismeretlen kötelezettségeket sejtet, amik a tervezett új fideszes költségvetést is megboríthatják. Nos, ha akad is még ismeretlen gyanús ügylet, és nyilván akad, az címlapsztorinak jó lesz, de a költségvetésre nem lehet hatással. Amit most Orbán lebegtet, ezermilliárdos nagyságrendű kötelezettségvállalásról kéne, hogy szóljon. Ilyesmi - épp az összeg volumene miatt - elképzelhetetlen.

A fent soroltak valódi és ismert problémák. Olyanok, amikkel 1990 óta nem tud mit kezdeni a magyar állam. Olyanok, amiket 2006 után a kormány legalább részben megpróbált rendezni. Ha jóhiszeműek vagyunk, Orbán Viktor mostani fölszólamlásai arra utalnak, hogy mindezt végre fölfogta. De a kormányzására a legnagyobb veszélyt nem a "szocialista csontvázak" jelentik, hanem azok az elvárások, amelyeket nyolc éve ő maga kelt: saját ellenzéki múltjának kísértő árnyai.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.