A nagymama múmiája - Kulturált eszmecsere a közmédiumokról

  • Kozák Márton
  • 2011. július 7.

Publicisztika

Örömmel olvastam Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója hosszú és tárgyszerű olvasói levelét (Magyar Narancs, 2010. június 23.), melyben Rényi Pál Dániel szintén a Narancsban megjelent (Vezér-gyalog játék, 2010. június 2.) írására reagált: ritkán fordul elő, hogy az új médiarendszer meghatározó szereplője állításokat szegezzen szembe egy cikk állításaival, s ezt ne valami zárt fórumon, hanem a sajtóban tegye. Az alábbiakban három állításához fűzök kommentárt. Egy: a közmédia-rendszer agonizáló állapotban volt. Kettő: a közmédiarendszer átalakítása következtében csökkent a korrupciós kockázat. Három: Papp Dániel főszerkesztői kinevezéséről a vezérigazgató maga döntött, döntése helyes volt, s azért vállalja a felelősséget.

Örömmel olvastam Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatója hosszú és tárgyszerű olvasói levelét (Magyar Narancs, 2010. június 23.), melyben Rényi Pál Dániel szintén a Narancsban megjelent (Vezér-gyalog játék, 2010. június 2.) írására reagált: ritkán fordul elő, hogy az új médiarendszer meghatározó szereplője állításokat szegezzen szembe egy cikk állításaival, s ezt ne valami zárt fórumon, hanem a sajtóban tegye. Az alábbiakban három állításához fűzök kommentárt. Egy: a közmédia-rendszer agonizáló állapotban volt. Kettő: a közmédiarendszer átalakítása következtében csökkent a korrupciós kockázat. Három: Papp Dániel főszerkesztői kinevezéséről a vezérigazgató maga döntött, döntése helyes volt, s azért vállalja a felelősséget.

A kardfogú patkány

Először. "A hazai közmédiarendszer agonizáló állapotban volt" - így kezdte Böröcz István az öröklött múlt összefoglalását. A sommás diagnózis inkább csak a korábbi struktúra villámgyors szétrúgásának legitimálására, nem pedig a tényleges helyzet leírására alkalmas, hiszen nem csak agonizáló állapotban leledző tényezője volt a közmédiarendszernek (MTV), hanem prosperáló is: a Magyar Rádió (MR). Levelében a vezérigazgató maga sorolja az üdítő kivételek közé a Magyar Rádiót és "az MTI pedáns hírszolgáltatását" (a továbbiakban a hírügynökséggel nem foglalkozom, nem tartozik a közmédiumok közé - K. M.), sőt, egy tavaly nyári Hírszerző-interjúban Szalai Annamária is elismerte: "a Magyar Rádióban nagyon felelős gazdálkodás folyt". Igen, az MR tényleg jól teljesített: hírműsorai tárgyilagosak, szakszerűek és érdekesek voltak, kulturális programjai a hagyományosan jó színvonalat hozták, a Petőfi átalakításával a fiatalokat is vonzani tudták, hallgatottsága növekedett, gazdálkodása példaszerű volt. Hogyan lehet az, hogy miközben a rendszer állítólag agonizál, két legfontosabb intézménye közül az egyik prosperál?

Három okot látok. Az egyik, hogy a véletlenek szerencsés összjátéka folytán alkalmas ember lett az intézmény elnöke. Such Györgyöt 2006 nyarán választották meg, akkor, amikor a Fideszben még benne volt a választási vereség, de még talán nem volt a zsebükben az őszödi felvétel, és amikor a szocialisták tovább láttak az orruknál, s elfogadták, hogy egy liberalizmus kori Orbán-tanácsadó vezesse az intézményt. A másik, hogy az akkori médiatörvény védelmet nyújtott az egyszer már megválasztott elnöknek, és a műsorok tartalma dolgában is óvta az intézmény autonómiáját. A harmadik, hogy az intézmény normatív és elégséges finanszírozása következtében amennyiben a parlamenti többség betartott bizonyos elemi civilizációs szabályokat, a rádió gazdaságilag nem volt sebezhető. (Nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de fontossága miatt el kell mondanom: a liberális demokrácia ezen utolsó konszenzusos alkotásában, a sokat, de csak részben okkal szidott régi médiatörvényben rejlő teremtő erőt a 2006 és 2010 közötti Magyar Rádióban láttuk igazán kibontakozni. Köszönet érte Suchnak és munkatársainak.)

A magyar közmédiarendszernek tehát egyaránt volt prosperáló és agonizáló eleme. Az új médiarendszer megálmodói megtehették volna, hogy mint a legjobb gyakorlatot (best practice) a Magyar Rádióét emelik normává, és olyan törvényi környezetet alakítanak ki, ami nem csak kivételesen adja meg a lehetőséget a rádió sikerét lehetővé tévő körülmények kialakulásának. Az ellenkezőjét tették. Tekintsük szimbolikusnak, hogy a 2010-re a rádió karikatúrájává vált MTV III. Richárd-epigon ügyvezető alelnöke vezérigazgatóságára volt igény, Suchra nem.

Másodszor. "Világos munkamegosztás, egyértelmű felelősségek és - nem utolsósorban - kisebb korrupciós kockázat" - jellemzi az újonnan kialakított állami médiarendszert Böröcz István, ám kijelentését semmilyen érvvel nem támasztja alá. A korrupciós kockázatnál elidőznék egy kicsit, mert attól tartok, hogy a vezérigazgató úr nem mérte föl a mostani szisztémában egyrészt az ideológiai fertőzöttségből, másrészt a rendszer kontrollálatlanságából, nyilvánosság elől elzárt működéséből következő veszélyeket.

Kezdjük az ideológiai motiváltsággal, azzal, amivel a vezérigazgatót válaszra indító Narancs-cikk MTVA-alkalmazásban álló tévéhíradós forrása is kezdte: "Tescóban tilos forgatni, kivéve, ha lehúzós a riport, tehát kardfogú patkányt láttak a zöldségek között, romlott húst találtak vagy hasonló. Bármilyen más bolti sztori esetében a CBA-ba küldi a szerkesztő a stábot, ha nem akar konfliktust a hírigazgatóval". Az alkalmi köztévénéző tapasztalatai alátámasztják a cikkben idézett állítást.

Kinek a pap

A vád súlyos. Százmilliókban mérhető kereskedelmi értékhez jut az a cég, amelynek tulajdonosai vagy munkatársai kiemelkedően sokat szerepelnek a köztévés hír- és hírháttérműsorokban, méghozzá kizárólag pozitív összefüggésben, miközben szintén sokat szerepeltetett konkurensei csakis "Halott nagymamát találtak a Tesco-lekvárban!" típusú közlésekben említődnek. Lényegtelen, hogy a médium illetékese csupán a cégtulajdonosok a Nemzeti Ügyek Kormánya iránti odaadását viszonozza-e a maga szerény módján, hogy mozog-e pénz vagy csak szárazáru, a nem cáfolt állítás szerint a köztévé folyamatosan jogosulatlan előnyhöz juttatott egy piaci szereplőt. Örültem volna, ha válaszcikkében a vezérigazgató reagál erre valamit, mondjuk bejelenti: az ügy tisztázására már átfogó vizsgálatot rendelt el, ennek során kvantitatív és kvalitatív elemzésnek vetik alá az elmúlt egy év hír- és hírháttér-műsorait, a vizsgálat eredményét pedig nyilvánosságra hozzák.

A korrupció elleni leghatékonyabb intézményes biztosíték a transzparens működés és a nyilvánosság. Ezzel szemben az MTVA mint AZ állami médium (ti. szociológiai értelemben január elseje óta nem léteznek közszolgálati médiumok Magyarországon: a kiüresített Magyar Rádió, Magyar Televízió, Duna Tv és kuratóriumuk csupán díszmagyarokkal töltött sóhivatalok) a politikai kontroll és a nyilvánosság elől totálisan elzárva működik. Javaslom az olvasónak, látogassa meg a Nemzetbiztonsági Hivatal (www.nbh.hu) vagy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (www.nbsz.gov.hu) honlapját. Több információt talál az illető cégekről, mint az alapról az www.mtva.hu-n. Komikus, de Böröcz István az MTVA honlapjáról nem tudná meg, hogy ő a cég vezérigazgatója, az viszont nem, hogy nincsenek fönn a (tudomásom szerint ma is hatályban lévő) jogszabályok szerint kötelezően kiteendő közérdekű adatok. Az állami médiaszolgáltatás-támogató mint az e célra fordított közpénzek (több mint 50 milliárd HUF!) elköltője ebbéli tevékenységéről semmilyen információt sem oszt meg a nyilvánossággal.

A korrupcióskockázat-mérő műszer már a fentiektől is fölrobbanna, de van tovább is. A Médiatanács elnöke májusban az MTVA működésének egyetlen kontrollja, a felügyelőbizottság tagjává nevezte ki - egyetlen nem kormánypárti kötődésű emberként - Ladvánszky Györgyöt. Az egykori MSZP-s ORTT-tagról, "az átmenet két zavaros évtizedének" emblematikus alakjáról sok mindent mondtak a szakmában, de azt senki sem, hogy tisztakezű. Tevékenységét mindig is világos értékrend jellemezte, a kompromisszumok robotosaként a szívének oly kedves kübekházi operettgála ORTT-támogatását éppúgy helyeselte, mint - ha ezzel másnak örömet tudott okozni - a felcsúti fociakadémia honlapjának ORTT-forrásból megoldott fejlesztését.

Harmadszor. Elérkeztünk a lényeghez. Mert fontos a transzparens és takarékos működés meg a korrupciós kockázat csökkentése, de a közpénzből fönntartott médiarendszer megbuherálásának értelmét végül is a tartalom milyensége minősíti. Bízhatnak-e a köztársaság polgárai a tájékoztatásukra hivatott médiumokban - ez minden kérdések legfontosabbika.

"Papp Dániel főszerkesztő kinevezéséről nem a vezérigazgató feje felett döntöttek, mint ahogy a többi főszerkesztő kinevezéséről sem. Mindegyik főszerkesztő kinevezéséről én döntöttem, és jól döntöttem, és természetszerűleg vállalom mindegyik döntésért a felelősséget." Ha Böröcz István maga állítja ezt, biztosan így van - hogyan is vonhatná bárki kétségbe vezetői autonómiáját? Érthető, ha visszautasítja az alaptalan feltételezést. Érthetetlen viszont, hogy miért hagyja magyarázatlanul azt, amiért a kinevezésből egyáltalán ügy lett.

Mint bizonyára minden kedves olvasó emlékszik rá, Papp egy Daniel Cohn-Bendit-sajtótájékoztatóról tudósítva elkövette az újságírótól elkövethető legnagyobb bűnt: tudatosan hazudott. A - divatos jelzővel élve pofátlan - hazugság tényét sem az elkövető, sem közvetlen főnöke, sem az MTV, sem az MTVA, sem a Médiatanács nem cáfolta és nem kommentálta, senki nem kért elnézést a félrevezetett nézőktől - az új, immár nem agonizáló médiarendszer összes testülete és tisztségviselője annyi szót se vesztegetett rá, mint most Böröcz István.

Papp megsértett minden írott és íratlan kódexet, így például a régi médiatörvény 4. § (1) bekezdését, a most hatályos médiatörvény 83. § (1) m) pontját, a szintén januárban hatályba léptetett, médiaalkotmánynak nevezett jogszabály 10. §-át, valamint a Tízparancsolat kilencedik pontját is. Az ügy természetéből következően valószínűsíthető, hogy nála a hazudozás, a nézők félrevezetése nem egyszeri kisiklás, hanem a napi rutin része. Ha ez az eset akkor történt volna, amikor a közmédiumok még csak agonizáltak, az Index hazugságleleplező videója megjelenésének órájában az elnök, mondjuk Rudi Zoltán haladéktalanul vizsgálatot rendelt volna el (a kuratóriumnak még ideje sem lett volna összeülni), majd ha a vizsgálat megerősítette volna az egyébként is nyilvánvalót, a felelőst nyomban kirúgta volna. Böröcz István, holott ezeket ugyanúgy tudja, mint bárki más, Pappot nem kirúgta, hanem kinevezte az MTVA hír- és háttérműsorai főszerkesztőjévé.

Nagyon érdekel, miért. És hogy miért nem indított vizsgálatot a hazugság körülményeinek tisztázására; hogy miért nem volt kíváncsi arra, hogy az elkövető beavatott-e mást is a tudósítás meghamisításába; hogy miért nem jeleztek senkinek a helyszínen vele volt kollégái; és főként, hogy miért nem tartotta fontosnak, hogy ha már egyszer őszinte örömömre megszólalt, reagálásában erre a pontra kitérjen. Ha legközelebb megkeresi egy újságíró, mondja el neki.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.