Aki huszonévesen kerül a politikába, annak nincs előélete

  • Haskó László
  • 2019. július 11.

Publicisztika

Ne gondoljuk, hogy ez sajátosan magyar jelenség.

Kossuth Lajos olyan kitűnő szónok volt, hogy még angol nyelven elmondott beszédeivel is tömegeket állított ügyei mellé.  Történetesen jónak mondható ügyei voltak, egyet – melyről később ejtünk szót – kivéve. Orbán Viktor is igyekvő rétor, neki történetesen kevésbé jó ügyei vannak, szónoklatai is erősen megosztják az országot. Vannak, akik mindent elhisznek neki, és vannak, akik semmit. Gondolnánk, könnyű volt Kossuth apánknak, akkor még nem volt Google, amivel minden suszterinas utána tudott volna nézni a telefonján, hogy mi is van a nagy szavak mögött. Ennek fényében akár azt is gondolnánk, milyen nehéz helyzetben van a mi derék vezetőnk, hiszen minden szava mögé egy digitális lexikon lenne állítható – de nincs nehéz helyzetben. Nemcsak azért nincs, mert hol vannak már suszterinasok, de azért sincs, mert a nagy digitális lexikonban vegyesen vannak a szerkesztetlen „tudománytalan” ostobaságokat tartalmazó szócikkek és a valódi tudósok által írt és szerkesztett igazságok. A cipőipari menedzserasszisztens ma ömlesztve kapja az információt, az érvényes igazság kiválasztásához adandó minden segítség nélkül.

Így aztán Orbán Viktor

azt mond, amit akar.

false

 

Fotó: M1


Majdnem azt írtam, amit nem szégyell, de ilyen érzékszerve nincs. Akinek tetszik az ő „magunk közt vagyunk”-at sugárzó cinkos mosolya, az követi őt tűzön vízen át. És polgártársaink egyharmada megelégszik a vezér derűt, cinizmust és önbizalmat mutató ábrázatával. Pont ennyi kell a kétharmadhoz.  Ne gondoljuk, hogy sajátosan magyar, netán sajátosan balkáni jelenség ez. Nagy demokratikus hagyományokkal rendelkező országokban is felszínre dobott idiótákat a netről keverten, szerkesztetlenül özönlő hülyeség és bölcsesség. És főként a szándékos félrevezetés. Trump elnök például napról napra múlja fölül önmagát hazudozásban és ostobaságban. Népszerűsége mégis változatlan. Akiknek tetszik a frizurája és moszkvai üzleti sikerei, azokra örökké számíthat. Mit érdekli őt, hogy (igen gyenge) ellenfele három millióval több szavazatot kapott.  Tragikomikus, hogy az információ-bőség nem a hiteles, hanem a nyilvánvalóan hiteltelen politikusokat koronázza győzelmi babérral. Nem törvényszerű, hogy ez így maradjon, de az ellenkezője sem.

A politikusi hitelességnek első feltétele

egy tiszta, lehetőleg valamilyen foglalkozásban sikeres előélet.

false


Ez többnyire rendelkezésre áll. Az erkölcsi bizonyítvány formaság. Hogy a büntetlenség nem elengedhetetlen, azt éppen Kossuth példája bizonyítja. Ő kezdő ügyvédként köztörvényes gazdasági bűncselekménybe keveredett és amiatt volt börtönben három évig. Viszont értelemszerű, hogy aki huszonévesen kerül a politikába, annak nincs előélete. Abból legjobb esetben is csak megélhetési politikus lehet. Ha tehát a szimpla fiatalságot favorizáljuk, könnyen fideszül járhatunk.

A második feltétel az, hogy a „valamilyen foglalkozásban” elért siker semmiképpen se „az üzleti élet” legyen.  Az üzleti életben a siker – ha udvariasan akarunk fogalmazni – „önmegvalósítás”. Ha valami nem tesz jót a politikának, az az önzés. Abból közszolgálati tisztesség ritkán jön elő. Ám ne legyünk kirekesztők. Ha az üzletember politizálni akar meg kell szabadulnia minden érdekeltségétől, nemcsak neki, de minden rokonának és barátjának is.

A harmadik – talán a legfontosabb – feltétel annak bemutatása, hogy

személyisége alkalmas az érdekek egyeztetésének katalizálására.

Röviden: békepárti. Szavakban természetesen mindenki az. Ám aki békepártibb másoknál, aki saját „nemzetét” békepártibbnak tartja más nemzeteknél, az hadvezérnek, vagy diktátornak való. A személyiség tudományosan hiteles megismerése pszichológiai tesztekkel lehetséges. Hivatalosan is működik.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.