Antal Dániel: Legyen nekik igazuk

  • 2003. április 10.

Publicisztika

Tegyük fel most azt, hogy Bush elnök hirtelen belátja: tévedett, és e szókat intézi nemzetbiztonsági főtanácsadójához: "Hej, ha ennyit mondják, csak van benne valami. Hagyjuk Irakot a fenébe, sokba is fáj, építsünk inkább a pénzből biztonsági kapukat minden reptérre, az araboknak meg ne adjunk vízumot."
Tegyük fel most azt, hogy Bush elnök hirtelen belátja: tévedett, és e szókat intézi nemzetbiztonsági főtanácsadójához: "Hej, ha ennyit mondják, csak van benne valami. Hagyjuk Irakot a fenébe, sokba is fáj, építsünk inkább a pénzből biztonsági kapukat minden reptérre, az araboknak meg ne adjunk vízumot."

Condi intézkedik. Kisvártatva az amerikai csapatok erős légi biztosítás mellett felpakolnak az anyahajókra, és meg sem állnak Baltimore-ig. A háborúra és a rendezésre zárolt mintegy 100 milliárd dollárból megépítik a reptéri biztosítást, és hogy a republikánus farmerek is kapjanak valamit a műsor helyett, leviszik az áfát 2 százalékra, majd magukra zárják az ajtót.

Szaddám Huszein (valamelyik) köszönetet mond az európai tüntetőknek, és bejelenti, hogy győzött a nemzetközi jog és az államok szuverenitásának magasztos elve. Egyúttal bevonul a két demilitarizált övezetbe, a síitáknak ismét hálát ad az 1991-es felkelésért, majd kiváló mérnökei segítségével végrehajtja a tereprendezést a kurd tömegsírok felett. Az orosz Lukoil lehívja az iraki olajmezőkre kötött opciós szerződését, és a béketábor vezetője, Jacques Chirac bejelenti, hogy helyreállt az ENSZ tekintélye, a két iraki francia olajmező számát Szaddám elnök megduplázta, valamint Putyin elnökkel és Hu főtitkárral háromnemzetiségű békefenntartó erők létrehozásán gondolkodnak. Udaj Huszein a Sotheby´s segítségével pótolja Rolls-Royce-gyűjteményének sérült darabjait. Az EU a közös agrárpolitika jóvoltából megtermelt agrárfelesleget, amelyet eredetileg Iraknak szánt humanitárius segélyként, végül Iránba küldi az új síita menekülttáborokba.

H

Amerikában Bush népszerűsége a nulla felé közelítő adókulcsok miatt nőttön-nő. Az együgyű elnök további javaslatokat kér tanácsadóitól. A republikánus csapat, nyilván játékpénzzel szemléltetve, előadja, hogy ezen az úton meddig lehet eljutni; megnyugodnának az európaiak, és Kofinak sem lenne több álmatlan éjszakája. Megszületik a döntés: az Egyesült Államok kivonul a térségből. Elhagyja a katari bázisokat, és beszünteti Izrael katonai segélyezését. Az Irakkal egyesülő Szíria végre rendezi a palesztin kérdést, a világháborús bűntudattól szabadulni nem tudó németek pedig befogadnak minden izraeli menekültet, aki hitelt érdemlően bizonyítja, hogy a rakétatámadás után nem maradt biztonságos lakóhelye. Az Egyesült Államok érdekmúlásra hivatkozva kivonul Afganisztánból is, amelyet iráni, orosz és pakisztáni befolyási övezetre osztanak, a nőket sietve visszacsomagolják a csadorba és a csomagtartóba. Mussaraf elnök bejelenti, hogy vége az amerikai érdekházasságnak, és finom utalást tesz arra, hogy Pakisztán stratégiai nukleáris fölényben van Indiával szemben.

"Ez melyik kontinensen seriff?", kérdezi a hír hallatán gyanakodni kezdő amerikai elnök. Amikor felvilágosítják, hogy Ázsiában, a populista Bush hazarendeli a Koreában állomásozó amerikai csapatokat, akik egymillió éhes észak-koreaival álltak szemben. Az ENSZ felújítja a korábban már sikeres észak-koreai "Atombombáért élelmiszert" programot, Kim Dzsong Il elégedetten hörpöl bele kedvenc konyakjaiba. Japán a ballisztikus rakéták árnyékában fizet, mint a katonatiszt.

Az ENSZ visszanyeri tekintélyét, a BT-ben a korábban nagyhangú britek kussolnak, a Tony Blairt a kormányfői székben követő John Prescott új szénbányák megnyitását helyezi kilátásba, valamint azt, hogy a szigetország hagyományos szuverenitásának megőrzéséhez három lépés távolságot fog tartani az ENSZ-től. Az Egyesült Államok némi fontolgatás után felfüggeszti tagságát a nemes testületben. A BT-ben a béketábor folytatja a világszervezet sikeres diplomáciai erőfeszítéseit Sierra Leonéban és Kongóban, majd - miután az utolsó amerikai katona is elhagyta Pristinát - az új Jugoszláviában is. Boszniában a szerbek követelésére csökkentik az ENSZ-misszió létszámát, a Főmegbízotti Hivatal élére pedig az 1995-ben Srebrenicánál már bizonyított egykori különmegbízottat, Jaszusi Akasit jelölik. Eközben a hágai törvényszéket, mivel ekkor már harmadik hónapja nem tudja kifizetni a villanyszámlát, végelszámolják.

A következetes stratégiaváltás nevében az Egyesült Államok sorra zárja be minden külföldi támaszpontját. Amikor az utolsó simításokat is elvégzi kész rakétavédelmi rendszerén, Bush bejelenti: részükről befejezettnek tekinti a világrendőri szerepzavart. Haitin visszatér valamelyik méltán elfeledett csodadoktor a hatalomba, és Kolumbia hagyományos drogklánjai is végre megszervezik a helyi hagyományokhoz és mezőgazdasági adottságokhoz igazodó alternatív gazdasági rendszert.

H

A korábbi, egyoldalú, unilaterális világrend helyére ekkor végre valóban a sokszínű, multilaterális ENSZ lép. Miután kiderül, hogy Oroszország még egy háromszáz- ezres panelváros elfoglalásához sem rendelkezik elég haditechnikával, Németország feloszlatta a Bundeswehrt, a teljes francia idegenlégió a frankofón Afrikában biztosítja az európai segélyszállítmányokat, az EU pedig még nem zárta le az egységes külpolitikai fejezetet, a világ hirtelen azon kapja magát, hogy - az Egyesült Államok után - tulajdonképpen Észak-Koreának van a legnagyobb hadserege, és Pakisztán a világ első számú katonai hatalma. Rövid, ám intenzív filozófiai vita után a Harmadik Koalíció - az ENSZ Közgyűlésének stabil többségét maga mögött tudva - jelzi az Európai Unió felé, hogy az egyéni szabadságjogokra, az emberi jogokra, a népképviseleti elvre és a hatalmi ágak szétválasztásának elvére épülő államszervezeti modell csak az egyik lehetséges formája a világ berendezésének, és az ENSZ-nek túl kell lépnie ezen az etnocentrikus szemléleten. A multilaterális világrendbe olyan szuverén államfők is beletartoznak, mint Szaddám Huszein, Kim Dzsong Il és a jó kedélyű Fidel Castro. Az ENSZ új nemzetközi büntetőbírósága követelni kezdi az amerikai háborús bűnösök kiadatását. Felmerül Medgyessy Péter bűnrészességének kérdése is.

H

No, ekkor érkezik el az a pillanat, amikor a magyar parlament politikai vitanapot tart Magyarország helyéről a világban. Az MDF vezérszónoka közli, hogy tekintettel az ENSZ-ben kialakult többségre, elérkezett az ideje az MSZP-kormány színvallásának: a fehér EU vagy a színes ENSZ? Orbán Viktor volt miniszterelnök volt kabinetfőnökén keresztül megüzeni, hogy súlyos felelősség terheli a kommunista múltjával leszámolni képtelen Medgyessyt, aki az oroszok oldalára állt a döntő pillanatban, és tétovaságával megakadályozta az amerikai-brit-ausztrál-lengyel-bolgár koalíció katonai sikerét. Az SZDSZ vezérszónoka az ellenzéki vádakat visszautasítva közli, hogy csak méltányossági alapon támogatja az izraeli menekültek befogadását. Medgyessy Péter a Chiractól kapott térdszalagot mutogatva kulturált, európai vitát kér az ellenzéktől.

Eközben a Sierra Leone-i áldozatok száma eléri azt a kritikus tömeget, amikor a hullák már minden folyót eltorlaszolnak, s így hatalmas árvizek alakulnak ki. Az ENSZ-ben élénk vita folyik a tervezett beavatkozás jogszerűségéről. Az eszmecsere 123. órájában valaki felveti, hogy Nyugat-Afrikát az etnikai konfliktusokat hatékonyan kezelő Szaddámra kéne bízni. A várakozásteli csöndben az iraki küldött emelkedik szólásra: Rendben. Elvállaljuk a Balkánt is. Kofi Annan noteszába lapoz. Szaddám nachtkaszliján megcsörren a telefon.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Dal a farkasoknak

Június 12-én Orbán Viktor exkluzív élő „interjút” adott Menczer Tamásnak a Harcosok Klubja tagjai számára a Fidesz békeharcáról. A miniszterelnök feltehetően úgy vélte, hogy saját online zászlóalja is gondban van, amikor az állandóan háborúban álló békekormány ideájának belső ellentmondását kell valahogyan feloldania azok számára, akiknek ebben a vakhit nem siet a segítségükre.