Dobrovits Mihály: Szép volt, fiúk? (Eörsi Mátyás Kolozsváron)

  • Dobrovits Mihály
  • 2005. március 17.

Publicisztika

Van valami bicskanyitogató abban, ha egy magyarországi politikust megpróbálnak Romániában úgynevezett kisebbségi magyarok kizavarni egy a magyar állam által, a magyar adófizetők pénzén fenntartott intézményből. Aggasztó az is, hogy Szabó J. Álmos helyi firkász és újdondász szerint ezt "civilizáltan" tették. Úgy tűnik, hogy a fizikai és a verbális agresszió sajátos kultúrája kezd kialakulni az ottani atyafivilágban.

Van valami bicskanyitogató abban, ha egy magyarországi politikust megpróbálnak Romániában úgynevezett kisebbségi magyarok kizavarni egy a magyar állam által, a magyar adófizetõk pénzén fenntartott intézménybõl. Aggasztó az is, hogy Szabó J. Álmos helyi firkász és újdondász szerint ezt "civilizáltan" tették. Úgy tûnik, hogy a fizikai és a verbális agresszió sajátos kultúrája kezd kialakulni az ottani atyafivilágban.

A fõszereplõ szerint felesleges a háromnapos látogatásból épp ezt a húsz percet kiemelni, hisz az az incidenssel együtt is sikeres volt. Ezt az álláspontot különösen annak a fényében illendõ elfogadnunk, hogy tavaly december óta a nagyobbik kormánypárt nemigen mutatta meg magát arrafelé. Márpedig a gerinces ember minden körülmények közt hajlandó kifej-teni a véleményét, még akkor is, ha nem lehet biztos benne, hogy a szavait meghallgatják, és nem akarják mindenáron az ellenkezõjére fordítani. Ez utóbbira jó példa Eörsi állítólagos "kettõs állampolgárságának" az ügye. A "kétigenes" népszavazás utáni sajtótájékoztatón ugyanis a politikus azt állította, õ is kettõs állampolgár, magyar és európai, ahogy valamennyi EU-tagállam polgára is az. Ennek ellenére az Eörsi kolozsvári látogatását kommentáló MVSZ Sajtószolgálat mindenáron egy harmadik állam virtuális útlevelét akarta a képviselõ zsebébe kontemplálni.

Maga az incidens szomorúan vetíti elõre annak a politikának a csõdjét, amely a határon túli magyar felsõoktatás létszámának megemelésével akarta elejét venni az ottani magyar fiatalok kivándorlásának. Hisz a társadalmi presztízs beváltatlan ígérgetése csak a konzervatív radikalizmus erõsödését hozza magával. A különféle, a határon túl alapított, s általában épphogy akkreditált magánegyetemek és fõiskolák legfeljebb csak elodázni képesek az ottani fiatalság társadalmi beilleszkedésének gondjait, gyakran azzal is súlyosbítva a helyzetet, hogy egy hamis "magyar világ" illúziójába ringatják növendékeiket. A vége ennek nem lehet más, mint az értelmiségi munkanélküliség, netán a kényszerû kivándorlás az anyaországba. Kolozsváron most nem történt más, mint hogy e fiatalok Eörsinek nyújtották be illúzióik fedezetlen váltóját. Pedig ezt a kibocsátókkal szemben kellett volna megtenniük.

H

A látogatás utáni viták pozitív hozadéka lehet, hogy szembesítik az erdélyi magyarságot önmagával. Az incidens óta számos írás látott napvilágot, melyek szerzõi éppen arra utalnak, mekkora hiba volt ezt megengedni maguknak. S valóban: az idõ aligha dolgozhat a nacionalista hisztéria keltõinek. Elérték ugyan, hogy a romániai kisebbségen belüli pozíciójuk a magyar belpolitika témájává váljék. Ez az átmeneti siker azonban elénk vetíti azt a kérdést is, hogy kik õk, s meddig tarthatják fogságban a magyarországi belpolitikát. Hamar leleplezõdik ugyanis az a tény, hogy aligha képviselhetik õk az erdélyi magyarság többségét, s különösen nem számíthatnak az anyaországiak többségére. Agresszivitásuk tehát éppen azt eredményezheti, amit õk maguk sem akarhatnak: az erdélyi magyarság ügye nemkívánatos témává válik az anyaországi diskurzusokban. Ha Erdélyben a racionális gondolkodásra kész magyar elit nem lesz képes felülkerekedni ezen a radikalizmuson, akkor a magyar politikum végül arra kényszerülhet, hogy a virtuális másfél millió (voltaképpen pár tízezer intranzigens nacionalista) helyett a huszonkétmillió románt válassza, s feladja azt az álláspontját, amely szerint az erdélyi magyarok egyfajta "harmadik felet" képeznek a magyar-román viszony alakulásában. Márpedig, a román belpolitika tündérjátékain túl, éppen ez volt az erdélyi magyar politikai elit fõ aduja a román pártokkal való alkuiban. Ha Budapest ejteni kényszerül õket, aligha maradhatnak tovább a romániai belpolitika megkerülhetetlen tényezõi.

Az erdélyi magyar nacionalisták mentalitásának alakulása pedig nem sok jót jósol. Éppen azt vették át a román hagyományból, amit annak idején oly sok joggal kárhoztattunk: a vallás által legitimizált nacionalista miszticizmust és csodavárást. Az egyházi hatalomnak a világi fölé rendelése, az erdélyi magyarság kiválasztottságtudata, melynek alapján elsõ számú ellenségének már nem is a román nacionalizmus, hanem a magyarországi liberalizmus tartható - mindezek egyfajta fanarióta gondolkodásmód átszivárgásának tûnnek. De az idõ nem nekik dolgozik. Az Európai Unió kibõvítésével - amely ellen akár Magyarország, akár Románia esetében oly intenzíven, de hatástalanul kampányolnak ezek a hölgyek és urak - a gazdaság nyilvánvalóan megtalálja a maga csatornáit, hogy a trianoni béke ejtette sebeket feledtesse. Aki erre nem készül fel, könnyen a panoptikumban találhatja magát. Akár magyar, akár román az anyanyelve.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”