Dr. Jekyll és Mr. Hyde

Publicisztika

Miniszterelnökünk hivatalba lépése óta jól megfigyelhető ciklikussággal követik egymást a tisztább és az elborultabb időszakok, ezért már-már kezdtük azt hinni, hogy Gyurcsány Ferencből igazándiból kettő van.

Miniszterelnökünk hivatalba lépése óta jól megfigyelhető ciklikussággal követik egymást a tisztább és az elborultabb időszakok, ezért már-már kezdtük azt hinni, hogy Gyurcsány Ferencből igazándiból kettő van.

Kezdetben (mi alatt a tényleges kormányzati munka megkezdését értjük, nem a beiktatást) a sötétebb periódusok domináltak. Határozzák csak meg az éttermek a kötelezően nekik adandó borravaló mértékét; majd árkommandókkal fogjuk ellenőrizni, hogy az áfacsökkentést érvényesítik-e a kereskedők az áraikban; minden arab terrorista - hasonlók. Aztán visszatért Gyurcsány, a jó, az okos, aki többé már nem zengte a Múzeum-kertben, hogy "Szeretlek, Te ország!", hanem mind apodiktikusabban rászorultságelvű szociális támogatásokról beszélt, majd arról, hogy a kiszámíthatóság érdekében ideje volna középtávra meghatározni az adók és a nyugdíjak változásának mértékét; kitartónak látszott a választási költségvetés elutasításában is. Ekkor már-már úgy tűnt, tudattalanjának démoni erőit végleg sikerült megzaboláznia, és megtalálta a módját, hogy miként hasznosíthatná a gyakorlatban is újbalos olvasmányélményeit, esetleg kiszabadult elfuserált klónja gazdáinak rabságából. Akkor nyert egyértelmű bizonyosságot, hogy Gyurcsányból csak egy van (na, nem a szó Bolgár György-betelefonálói értelmében), amikor már egyazon okfejtésen belül gondolkodott és nemzetféltett. Az egészségbiztosítás rendszerét például oly módon próbálta volna piaci alapokra helyezni, hogy miközben végre személyre szabottan nyilvántartanák a befizetett járulékok összegét, az ellátásban még a kényelmi szolgáltatások terén is ugyanannyi járna mindenkinek.

Gyurcsány Ferenc állapota az elmúlt napokban jelentősen romlott. Két komoly rohamot is kapott. Az egyik alatt meghirdette a szociális földosztás programját, amely minimális földterületekhez juttatná a leginkább rászorulókat, hogy a létfontosságú élelmiszereket megtermelhessék maguknak. (Ezt a szakminiszter mondta az mtv Este című műsorában.) A másik közben pedig felvetette, bele kéne foglalni a határon túli magyarok közjogi státusát a magyar alkotmányba. A határon túli magyarok itteni közjogi státusáról azt kell tudni, hogy nincsen nekik ilyenjük. A bajokat tetőzi, hogy a szörnyű kór minden jel szerint ragályos. Néhány nappal később ugyanis Kóka János gazdasági miniszter két "nem szabad engedni, hogy a kereskedők zsebeljék be az áfacsökkentés hasznát, és ne érvényesítsék azt áraikban, ha máshogy nem megy, ki kell pellengérezni az áfanyelőket" monológja között megállapodott az Állami Autópálya Kezelő Rt.-vel, hogy jövőre az autópályadíjak összege nem változik. A januári áfacsökkentést ugyanis a díjak azonos mértékű emelésével ellensúlyozzák - a nettó ár tehát emelkedik, a bruttó pedig változatlan marad.

Jobbulást kívánunk mindkettőjüknek.

Nem tudunk másra gondolni, mint hogy Gyurcsány (és Kóka) a politikusi szerep orbáni modelljét tekinti etalonnak; a kétszólamú beszédet, a valós célokat elleplező giccsparádét, az átgondolatlan és következetlen handabandázást. Ha így van, kétségtelenül jól megtanulta a leckét. Szelíden figyelmeztetnénk: az évismétlés a politikában nem ugyanazt jelenti.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.