Falazók

  • 2002. május 16.

Publicisztika

Felemás hete volt demokratikus rendőrségünknek a május 6-a és 12-e által hermetikusan lezárt tárgyidőszak.

n Felemás hete volt demokratikus rendőrségünknek a május 6-a és 12-e által hermetikusan lezárt tárgyidőszak.

Múlt szerda délután egészséges, férfias tömegoszlatással vétették észre magukat a pécsi fiúk: a magyar-horvátot már csak az ő átmozgató edzésük miatt is érdemes volt megrendezni, és nyilván a horvát szurkolóknak is jólesett a verés, különben miért ugráltak volna be olyan hebehurgyán a pályára. A Blikk című népújság másnap, illetve keddi lapzártánk napján nagyméretű fotókon idézte fel a jó kedélyű szurkoló-rendőr találkozó legszebb pillanatait, köztük azt, amelyen egy rohamsisakos, kicsit túlsúlyos, ám fürge főtörzs akkurátusan, arcán a jól végzett munka örömével ütlegeli az előle a népek barátsága jegyében, játékosan menekülő kockás inges sporit.

Egy viperának látszó tárggyal.

Hogy hogyan kerülhetett volna a teleszkópos ólmosbot a Magyar Köztársaság szolgálatot teljesítő hivatalnokának a kezébe (mely tiltott fegyver birtoklása és készítése büntetőjogi következményekkel jár), azt nyilván dr. Cserép Attila ezredes, a pécsi városi rendőrkapitány sem érti, ezért is indított nyomban fegyelmi vizsgálatot a közeg ellen. Bízunk benne, hogy rövidesen kiderül: a rendőr bajtárs nem ólomvégű, teleszkópos gumibottal, hanem extrahosszú gumicukorral, és nem verte, hanem megkínálta a horvát szurkolót, különben azt kéne gondolnunk, hogy a magyar rendőröknek, mint tollboa az úriasszonyoknak, a vipera úgyszólván accessoire-juk lett, azért nem szúrt szemet a dolog eddig senkinek.

Hogy a rendőrök ellen indított vizsgálatok, eljárások rendszerint jótékonyan hatnak a közvélemény megnyugtatásának általános vonatkozásában, azt a múlt csütörtök eseményei is bizonyították. A Fővárosi Bíróság (FB) ugyanis ekkor hozta meg jogerős ítéletét a január közepén a VIII. kerületi Dankó utcában hajléktalant verő dorgáló rendőrök ügyében. Míg az első fokon eljáró Pesti Központi Kerületi Bíróság nyolc hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte az első, illetve másodrendű vádlottat, addig az FB megfelezte büntetésüket. A bizonyítékként beterjesztett videofelvételen a következő látszik: a hajléktalan polgártársat három rendőr polgártárs - egy egyen- és két civil ruhás - veszi körül. Az egyik, a kopasz civil ruhás karja ütésre lendül; azt, hogy a csapott eléri-e a hajléktalan arcát, nem látjuk. A bántalmazott megrogyik. Az egyenruhás belerúg. A másik civil ruhás egy összecsavart papírköteggel megint megüti a sértettet, közben ő is belerúg. A sértettről a következőket tudjuk: nincs harmincéves, gyerekkora óta alkoholista (az apja kezdte el itatni). Telefonfülkékben, kukák mellett alszik, legyengült, önmaga ellátására jóformán képtelen; ebből az állapotából nemcsak hogy nem tud, de már nem is akar kikeveredni.

A jogerős ítélet tekintetbe vette az eljárás megállapításait, miszerint a vádlottak mindösszesen meglegyintették a sértettet; "kokit" adtak neki. Megdorgálták. Szó sem volt verésről. A három hős - akik avval védekeztek, hogy a hajléktalan szökését próbálták megakadályozni - a rendőrség kötelékében maradhat. Hurrá!

És sikerekkel kecsegtetett a hétvége is.

A rendőrség a móri bankrablás másnapján már nyilvánosságra hozta annak a két férfinak a képét, akik "összefüggésbe hozhatók" a hét gyilkossággal. Egy ország hitte el Garamvölgyi Lászlónak, a népszerű konfabulátornak, hogy "napok kérdése" a tettesek kézre kerítése. Közben a rendőrség tette a dolgát: autósokat tartóztattak fel észvesztően nagy számban. Úgymond "szakmai kérdésekről" nem esett szó. E hét elején viszont az látszik kiderülni, hogy a két keresett férfinak - bár súlyos bűnözők még lehetnek - a móri gyilkosságokhoz feltehetően nincs közük. A rendőrség vagy elhitte, amit mondott, vagy csak velünk akarta elhitetni. Választhatunk.

Itt tartunk most. Hogy hol kezdődött mindez, és hogyan jutottunk idáig, a mindennapos, piti rendőri korrupcióig, az "éjszakában" magától értetődő módon munkát vállaló rendőrökig, a hatósági erőszak hétköznapivá válásáig, a Fenyő-gyilkosságtól az 1998-as, politikusok elleni merényleteken és az Aranykéz utcai robbantáson, az olajügyeken át a Prisztás-gyilkosságig és a Seres-gyilkosságig ívelő monumentális kudarcsorozatig, a mély válságig, s hogy mindezen állapotok és események milyen összefüggésben állnak egymással, a rendőrségre vonatkozó törvényekkel vagy a távozó kormány belügyminiszterének személyiségével és munkásságával, arra az új kormánynak mihamarabb meg kell találnia a választ.

A belügyminiszter pedig addig is mondjon le!

Ennél lejjebb hova?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.