Gyarmatáru és déligyümölcs

  • 1999. augusztus 5.

Publicisztika

A gyarmatosításnál csak az volt piszkosabb, ahogy a gyarmatosítók otthagyták gyarmataikat, kifosztva, martalékul saját maguknak és a jobbára a gyarmatosítók által importált vagy szított modernizációs, katonai és etnikai konfliktusoknak; a nagyhatalmak után nem maradt más, mint üres fiókok, meg a cetli a konyhaasztalon: "elmentem, függetlenség a spájzban, parlamentarizmus a fridzsiderben, ne várjatok".

A gyarmatosítás piszok dolog volt, annyi szent.

De a Nyugat megjavult, nem akar gyarmatosítani többé, ha már egyszer ennyi baj lett belőle, és szégyelli is magát némiképp.

Erre nem kiderül, hogy mégsem ilyen egyszerű az egész?

Az 1990-től a Balkánon kirobbant háborúk alatt mindig az volt a legfontosabb kérdés, hogy a nagyhatalmak mikor és kinek az oldalán avatkoznak vagy nem avatkoznak be. Nem mintha e nagyhatalmaknak - minden diplomáciai melléfogásuk, stratégiai tévedésük vagy elfogultságuk dacára - döntő szerepük lett volna e háborúk kirobbanásában. Nem. Ezt a levest a balkáni politikusok főzték, ha eltérő mértékben is, de ők a felelősek a történtekért, és e felelősségben osztoznak velük országaik azon polgárai is, aki az 1990 óta tartott számos választáson rájuk szavaztak. (Sehol annyi szabadon választott despotát meg gyilkost, mint a Balkánon, nem látott a történelem.) Az tehát, hogy bizonyos emberbaráti, sőt, keresztényi megfontolásokból (például hogy nem illik embert ölni, pláne ilyen sokat) célszerűtlen rájuk bízni saját országuk irányítását, nyilvánvalónak tűnik.

Azt a rendszert viszont, amelyben idegen nagyhatalmak átveszik egy szuverén állam kormányzatának irányítását, és helytartóik döntenek haderejéről, külpolitikájáról, költségvetéséről, ők felügyelik rendőrségét és hivatalnokait, par excellence gyarmatinak hívják.

Most akkor mi van? Lesz gyarmatosítás, vagy nem lesz? Lesz szuverenitás, vagy nem lesz?

A múlt hét végén egy soványka zárónyilatkozattal befejeződött szarajevói csúcs aligha válaszolta meg e kérdéseket. Annyi történt, hogy a Nyugat bizonyos, szerénynek tűnő összeget lógatott be a térség államainak, ha azok megjavulnak majd, "bevezetik a demokráciát", és regionálisan szépen együttműködnek egymással. A pénz majd begyógyítja a sebeket, hazarepíti a menekülteket (és kissé feltámasztja Jugoszláviát).

Ez nem valami eget rengető ötlet, sajnos. Vagy legalábbis nem kecsegtet gyors sikerrel és - ami a Nyugat számára a legfontosabb lenne -gyors kivonulással.

A nagyhatalmak ugyanis, ha akaratuk ellenére is, és egész más indokokból, mint a klasszikus gyarmatosítás korában, megint más nemzeteket kormányoznak. Még egyszer nem tehetik meg, hogy meglépnek, ha ég a lábuk alatt a talaj, ha túl sokba kerül a dolog. Ezt végig kell csinálniuk. Különben minden kezdődik elölről.

Nevezzük ezt az új világrendnek.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”