Közel Aczél

  • 1999. augusztus 5.

Publicisztika

Hétfőn rendkívüli ülést tartott a Nemzeti Kulturális Alapprogram működtetésével foglalkozó kultuszminiszteri rendelettervezetről az NKA-t irányító bizottság. Tizenegy tagjából a nyolc jelenlévő többsége tudomásul vette a bőszemű elgondolást, egy tag (Harsányi László) lemondott nemtetszése alátámasztásául. De a többség, ugye, így is megvolt.

Hétfőn rendkívüli ülést tartott a Nemzeti Kulturális Alapprogram működtetésével foglalkozó kultuszminiszteri rendelettervezetről az NKA-t irányító bizottság. Tizenegy tagjából a nyolc jelenlévő többsége tudomásul vette a bőszemű elgondolást, egy tag (Harsányi László) lemondott nemtetszése alátámasztásául. De a többség, ugye, így is megvolt.

Mihez?

Hámori miniszter csapásiránya kettős. Minél több pénzt nekem, és minél több sameszomat a maradék fölött diszponálók közé. A tárca vezetője mintha lehátrált volna tavaly őszi nekiveselkedéséről, miszerint a lét - a kultúra állami támogatására szánt több (idén 4,6) milliárd forintot - fifti-fifti dobnák szét közte és a szakkuratóriumok között: beéri annyival, hogy ő mondhatja meg, mennyit akar (majd keveset, alighanem), a bizottságnak meg jóvá kell azt hagynia. E mostani tudomásulvétel is mutatja: nem lesznek nehéz meccsei. A jövőben a kuratóriumi tagság ráadásul nem öt, hanem egy éves megbízatás lenne. Tutira menés folyik megint.

Ez a másik csapásirány: a kuratóriumok összetételének meghatározásakor a miniszter ajánlja a tagság felit meg az elnököt, a többieket (a kisebbséget) meg a szakmai szervezetek.

Kérdés: minek? Hacsak nem fügefalevélnek, ami ugyancsak valami kulturális természetű dolog.

De ne csodálkozzunk ezen. ´k megmondták előre: a kampányuk is az erős államról szólt. Nem ők csúsztattak, hanem azon választópolgárok fülhallása korlátolt, akik ezt úgy vették le, hogy majd kevesebb maffiózó rohangál az utcán plasztikbombával a zsebiben. Most is szóltak előre, a májusi Fidesz-kongresszuson: a kultúra (és a sport) a komancsok utolsó bűntanyája.

Mert legyen nekik igazuk (nincs), tíz évvel a rendszerváltás után még mindig minden szakmai szervezetben bolsik és üzletfeleik ülnek. Nosza, cseréljük ki őket a mieinkkel, ugyanakkor korlátozzuk minél jobban a lehetőségeiket, s innen perverz a dolog: mert amilyen birka a nép, megint ők jönnek, és rakják tele rosszarcú kakukktojásaikkal a demokrácia szent fészkeit.

Ám az ilyesfajta brutális államosítási törekvések túlmutatnak önmagukon. Minden, az önkormányzatiság jogosítványainak kurtítását célzó akció, jóval túl pillanatnyi kellemetlenségén a jövőre nézvést oszlathatja el végképp reményeinket. Visszahúz. A visszahúzás iránya esetünkben ugyancsak történelmi adottság, a neve: Kádár-korszak.

A teringettét!

El a kezekkel az önkormányzatoktól!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.