Tartalom

MaNcs, XI. évf. 31. szám, (1999.08.05.) (1999-08-05)

Egotrip

Egotrip

Jaksity György: Tőzsde

"Hi, it´s me, I´m back, the central scrutinizer" - énekelte a szegény jó Frankie (a Zappa család hírnévre szinte minden minőségben és mennyiségben szert tevő tagja), szóval visszatért a tőzsde központi megfigyelőjének szerepéből a tűnődő, acting out értelmiségi eunuch passzivitásába süllyedő kommentátor. A visszatérés aktualitását az adja, hogy nem történik semmi. Illetve történik, de annyira - ahogy a minap két tinilány beszélgetéséből kihallottam a műszót - öngyi és depi a tőzsde, hogy jobb nem is foglalkozni vele. De azért ne teljen a nyár a történések összefoglalása nélkül.

Egotrip

Keresztury Tibor: Keleti kilátások (Azok a boldog,szép napok)

Egy jégbe hűtött Heinekenhez folyamodtam, amikor az ajtó becsukódott, pedig tudtam, semmit sem segít, esetemben egyenesen ellenjavallt, viszont teljesen feldobott, hogy - szemben a kenyérrel - az átellenben levő kisbolt palettáján úgy egy hete ez a kiváló márka megjelent. Lássuk akkor, néztem körül komótosan kortyolgatva, miből élünk, mi a téma, mi is volna itt az éppen aktuális feladat. Nyolc napocska, bólogattam, hogy tudatosítsam az addig is teljesen világos paramétereket, voltaképpen nem nagy ügy. Voltam már ennél nehezebb helyzetekben is. Hogy mást ne mondjak, az első feleségem egy keddi napon a miskolci Avas-délen kilépett az ajtón, gondoltam, a boltba megy, de tévedtem, mert Chicagóba távozott: ekképpen közölvén annak sajnálatos tényét, hogy innentől nem kívánna velem élni, ha lehet. Két év múlva lett meg, de akkor is minek. Ehhez képest mi ez nekünk, megcsináljuk, harcedzett, összeszokott kis csapat: elleszünk - ahogy errefelé mondják -, mint a befőtt. Lám, míg mindezt átgondoltam, két-három perc máris eltelt a tizenegyezer-ötszázhúszból, megy ez. Mellesleg, töprengtem el - mivelhogy ráértem -, talán ezt utálom a legjobban ezen a tájegységen, ahol élni van szerencsém, hogy rendszeresen ilyeneket mondanak. Mint a befőtt, mondogattam, míg végül annyira felidegesítettem magam, hogy ki kellett nyissak egy újabb sört, mert arra gondoltam, mit ártottam én, hogy állandó jelleggel ilyeneket kell hallgassak, napra nap; miért büntet engem evvel az ég, és annyira elkezdtem emiatt sajnálni magam, hogy azt el nem mondhatom. Ez a sajnálás később aztán heves dühbe váltott át: éktelen haraggal szidtam a sorsomat, és sikerült ebbe a befőttbe még jobban belelovalni magam, ami jó volt az idő szempontjából, mert evvel a dühöngéssel tíz-tizenkét perc eltelt legalább, ily módon a nyolc napban máris beljebb voltam ennyivel, viszont a kiadási oldalon ott volt az ideg. De nem lehetett sajnos az első napot ebben a jó tempóban tovább tölteni, mert jött Marcikám, és megkérdezte, akkor máma mit csinálunk, papa? Mit csinálnánk, mit csinálnánk, amit szoktunk, játsszatok. Évezzétek ezt a kellemes, főként pedig roppant hosszú nyári szünetet. Mama mikor jön haza? Most tűnt el az utca végén, édesem. Mit fogunk ma ebédelni? Kakaós csigát. Ha nekem lesz egy feleségem, az is fog majd vadvizelni Ukrajnában? Reménykedjünk, bízzunk benne, hogy igen.

Publicisztika

Publicisztika

Csaba László: Ködösítések és kilátások

Július a gazdaságfejlődés egyik meghatározó rugója. Miközben a törvényhozás és a legtöbb közvélemény-formáló erő jól megérdemelt nyári szabadságát tölti, a minisztériumokban maradt tisztviselők nemcsak a nyári meleggel küzdenek, hanem egymással - a szűkös forrásokért - és a politika által diktált ellentétes elvárásokkal. Ez az az időszak, amikor hagyományosan szembenéznek a tárgyév fejleményeivel - amelyek mindig eltérnek a tervtől -, és kialakítják a következő év fő elosztási arányait. Az ilyenkor létrejövő fő arányokon, az államháztartás sarokszámain a kormánypártoknak hivatalból nem illik módosítaniuk, az ellenzéknek pedig se módja, se lehetősége erre. Az ősszel szokásos jövedelemelosztási marakodás - az immár szertartásosan forrónak nevezett ősz - arra szokott jó lenni, hogy egy-egy kirívó tervezési hibát vagy aránytalanságot az adott kereteken belül kiküszöböljenek. Fontos kiegészítés továbbá, hogy a forma szerint költségvetésinek nevezett vita voltaképp az államháztartás egészéről szól, mert a központi költségvetésbe nem tartozó, de a gazdasági újraelosztást és az állam makroökonómiai szerepét nagyon is érintő alrendszerek, így a területi önkormányzatok, a társadalombiztosítás, a vagyonkezelés ügyeiben is döntések születnek mind a játékszabályokról, mind a konkrét mértékekről.

Publicisztika

Gyarmatáru és déligyümölcs

A gyarmatosításnál csak az volt piszkosabb, ahogy a gyarmatosítók otthagyták gyarmataikat, kifosztva, martalékul saját maguknak és a jobbára a gyarmatosítók által importált vagy szított modernizációs, katonai és etnikai konfliktusoknak; a nagyhatalmak után nem maradt más, mint üres fiókok, meg a cetli a konyhaasztalon: "elmentem, függetlenség a spájzban, parlamentarizmus a fridzsiderben, ne várjatok".

Publicisztika

Közel Aczél

Hétfőn rendkívüli ülést tartott a Nemzeti Kulturális Alapprogram működtetésével foglalkozó kultuszminiszteri rendelettervezetről az NKA-t irányító bizottság. Tizenegy tagjából a nyolc jelenlévő többsége tudomásul vette a bőszemű elgondolást, egy tag (Harsányi László) lemondott nemtetszése alátámasztásául. De a többség, ugye, így is megvolt.

Belpol

Belpol

"Nem szabad minket bántani!" (Horváth István, a Dunaferr Rt. vezérigazgatója)

Dunaújvárosban megállt az idő. Ahelyett, hogy a város lelke, a vasmű - a szocialista nagyipar hasonszőrű monstrumaihoz hasonlóan - a rendszerváltás után csöndesen kimúlt volna, munkanélküliek ezreit hagyva maga után szomorú mementóként, a gyár él és virul. (Hogy mennyire, arról megoszlanak a vélemények: azt, hogy milyen valós teljesítmény áll a cég vezetése mögött, nem könnyű megbecsülni.) Miként élnek és virulnak a vasmű körüli szatellitcégek, a mindenféle rendű és rangú beszállítók is, amelyek tulajdonosai között szép számmal bukkannak fel a Dunaferr-menedzsment tagjai is. És az is bizonyos, hogy a cégcsoport menedzsmentjének önértékelését 1996-ban, a sikerdíj kialkudásakor nem homályosította el a szociális szemérem. (Ennek részleteiről lásd keretes anyagunkat.) Ami önmagában persze még egyáltalán nem baj. A mostani kormány szemét azonban mintha csípné az egymilliárdot már meghaladó összeg.

Belpol

Politikai hírek és

Barak-Jelcin-csúcs Borisz Jelcin orosz államfő ígéretet tett az oroszországi antiszemitizmus megfékezésére, amikor Moszkvában találkozott Ehud Barak izraeli kormányfővel. A felek a kétoldalú kapcsolatokról, a közel-keleti békefolyamatról és az Irakkal és Iránnal folytatott orosz együttműködésről tárgyaltak. Izrael korábban jelezte gyanúját, hogy Oroszország hozzásegíti ezen országokat a tömegpusztító fegyverek előállításához. A palesztinok a Wye-megállapodás (újabb területek átadása a palesztinoknak) teljes végrehajtását várják el Baraktól - közölték palesztin illetékesek, miután az izraeli kormányfő találkozott Arafat palesztin elnökkel. Barak korábban azt javasolta, hogy a megállapodás végrehajtását kössék össze a palesztinok úgymond végső státusáról szóló záróegyezmény megkötésével.

Belpol

Kilakoltatott zámolyi romák: Farkaslak

"Mostantól harapós kutyát tartunk, úgy merészkedjen csak a házunk közelébe egy rohadt cigány" - mondja a két év után a zámolyi kultúrházat elhagyó romák egyik utcaszomszédja. "Oszt´ majd minket csuknak be, ha megeszi a cigány gyereket" - vonja kétségbe polgártársa megoldását a szomszéd. "Remélem, a hullámpalát a faházról leviszi az első szél" - fűzi hozzá a harmadik magyar.

Belpol

Sajtópiaci változások: Az osztó fizet

Alaposan átrendeződhetnek a hazai sajtópiac erőviszonyai, amennyiben az egyik legnagyobb szeletet képviselő Vico-birodalom lapjai új gazdára találnak. Korántsem ily jelentős mértékben, de átrendezheti a képet a Postabank-lapok eladása is - már ha egyáltalán el akarják adni őket, s ha akad oly elvetemült, aki hajlandó pénzt áldozni rájuk.

Belpol

Menekültek Dunakeszin: átmenő forgalom

Három külföldit már elfogtak, két magyar szervezőt pedig köröznek abból az embercsempészbandából, amelynek tagjai - több ezer dolláros díj fejében - állati körülmények között majd háromszáz ázsiai menekültet tartottak fogságban Dunakeszi mellett. Az ebédlőből kialakított börtönből a menekülteket hivatalos, állami börtönökbe, úgynevezett közösségi szállásokra szállították, ahol hosszú hónapokig és ingyen várhatják meg, amíg a hatóságok hivatalosan is kitoloncolják őket az országból.

Belpol

A Lepsény-Mezőhídvég mellékvonal: Foggal-körömmel

Egy hónapja vonatpótló buszok közlekednek a Lepsény-Mezőhídvég vasútvonalon, a hivatalos indoklás szerint azért, mert a júniusi ítéletidő annyira megrongálta a pályát, hogy ennél jobb megoldást nem lehetett találni. Az érintett településeken azonban másképp látják a dolgot. Úgy gondolják, a MÁV-nak esze ágában sincs helyreállítani a vasúti közlekedést ezen a szakaszon, sőt az egykor szebb napokat látott szárnyvonal módszeres megsemmisítésének utolsó fejezete kezdődött el.

Külpol

Külpol

A háború Belgrádból és Pristinából nézve: Párbeszédhibák

A NATO kosovói beavatkozásáról kialakult vita egyik oldalán a háború támogatói egy új világrend kialakulásának első állomásaként üdvözölték Szerbia bombázását: a világ demokratikus vezető államai végre felismerték, hogy vannak olyan univerzális emberi jogok, melyek védelméért akár fegyverrel is, akár a nemzetközi intézmények megkerülésével is, de ki kell állni. A háború ellenzői viszont megkérdőjelezték, hogy valóban e jogokért indult-e el a NATO katonai gépezete, s azt állították, hogy a háború célja annak a régi világrendnek a konzerválása, melyben szűk látókörű nagyhatalmi érdekek dominálnak az elvek felett. Ez a háború az erkölcsileg kétes nagyhatalmi reálpolitika meghaladása, az első humanitárius háború - így az egyik oldal. Ez csak az erkölcsileg védhetetlen reálpolitika folytatása - így a másik. De milyennek tűnik ez a vita Belgrádból és Pristinából nézve?

Film

Film

"Tökéletesen vagy sehogy" (Csörgő Attila képzőművész)

Sík- és térgeometria, gravitáció, fény, mozgás, idő, sebesség, aerodinamika - ilyen matek- és fizikaórai rémálmokat hívnak elő Csörgő Attila alkotásai, melyek a Velencei Biennálé magyar pavilonjában láthatók Benczúr Emese (MaNcs, július 22.), Bukta Imre, Erdélyi Gábor és Imre Mariann műveinek társaságában. Öt éve diplomázott, tevékenysége koordinátáit a "művészet, filozófia, tudomány" háromszögével szemléltette egyik elemzője*.

Zene

Zene

Könyv: Régi, szép (Nagy Endre: Egy város regénye)

Üdvözlendő vállalkozásba fogott a Palatinus könyvkiadó: Réz Pál szerkesztésében 10-12 kötetesre tervezik a Várad, villanyváros sorozatot. A Nagyváradhoz így vagy úgy kapcsolodó művek sorát Nagy Endre regénye nyitja, amely sokkal inkább memoár és/vagy anekdoták gyűjteménye, városrajz és történetek egyvelege, mintsem regény.

Zene

Film: Adatbázis-demokrácia (Mátrix)

Keleti filozófiák, repetitív technozene, internetes szerepjátékok vagy erős antidepresszánsok mértéktelen fogyasztása útján egyaránt eljuthatunk arra a meggyőződésre, hogy a világ illúzió, a valóság videojáték csupán, nem egyéb, mint vetített kép, kémiai hallucináció vagy apró feszültségingadozás az agyba ültetett elektródán - ha van egyáltalán agyunk, és nem csupán egy darab önreflexióval felruházott és alaposan átvert kódsor vagyunk magunk is a Mindenható megunt laptopján. A Mátrix című új cyberpunk-mozi ezt a már-már közhelyszerű felismerést kombinálja japán animéval, hongkongi kung-fuval, brutális digitális effektekkel és egy nagy adag hacker-romantikával.

Zene

Könyv: Fel az undergroundból (Vakond sorozat)

Lassan egy éve, hogy a Helikon vállt vállnak vetve a prágai Albatros kiadóval megkezdte a Vakond-könyvek összkiadását, és azóta nap mint nap remegve megyek el a könyvesbolt előtt, megjelent-e az újabb kötet. Nem mondom, kelt némi zavart a lakosság körében, amikor a 4-6-os villamoson a Vakond a városbant lapozgatva hangosan derülök, de még nem szállítottak le emiatt.

Zene

Fotó: Tisztes szegénység (José Hernandez-Claire: Napkeltétől napnyugtáig)

Egy Mexikóról szóló kiállítás alapvetően nem lehet rossz, különösen ha maga a fényképész is mexikói, és a kiállítást hozzáértők rendezik. A hatalmas, 31 szövetségi államból álló országnak mára már kilencvenmillió körüli lakója van, és a Ráktérítő két oldalán terül el 1 978 800 négyzetkilométeren. Lakóinak hatvan százaléka mesztic, vagyis félvér, 30 százalék indián, a maradék pedig főleg fehér. Mindezen adottságok rendkívül mutatóssá és fotogénné teszik az országot, amitől persze az ott lakók még nem lesznek boldogabbak.

Zene

Behálózva (WorldNetwork 43-49)

Lehet élcelődni azon, hogy ilyen tüchtig meg olyan pedáns a német, pedig ebből azért jó dolgok is ki tudnak sülni. Itt van például a Network nevű frankfurti lemezkiadó: ez inkább megemelt kalapokat, mint unalmas vicceket érdemlő alapossággal térképezi föl a golyóbist, ahol élnünk adatott, és hoz házhoz olyan hangokat, amelyek létezéséről alig volt tudomásunk, ha egyáltalán.

Lokál

Lokál

Könyvelés (Az olvasnivaló beszerzésének az ő kacskaringós útjáról)

Van ugye az első szándékból indulatos hülye, aki bemegy a könyvesboltba, aztán megvásárolja, amit el akar majd olvastatni az unokáival, otthon pedig beteszi a polcra, természetesen épp a megfelelő betűhelyek közé, de úgy, hogy még évek múlva is belengi a kiemelt kötetet a nyomdák felejthetetlen és édes illata. A sokadikához szokott profi más utakat választ, hanyagolja az áfagyanús helyzeteket, mint búbosvöcsök a hullámvasutat.

Lokál

Isztambul: A bolygó neve: bazár

Bombák robbannak, sok az utcagyerek és a lepukkant épület, a bazár tömve, a műemlékek meg köszönik, még mindig lenyűgözőek - ez az a pont, ahová az egyenlőségjelet szokás tenni. Aki pedig így tesz, az jó eséllyel marad ki a felismerésből, hogy ha valami, hát ez a város képes boldoggá tenni mindenkit, aki valaha is az akart lenni. A többieknek meg még mindig ott van Európa legnagyobb bevásárlóközpontja, az Akmerkez Mall.

Lokál

Firenze: A Cabiria éjszakái

Mi a közös Shelleyben, Tom Waitsben és Hidegkúti Nándorban? Az, hogy a végén, akárhogy is csűrték-csavarták, mindhárman Firenzében kötöttek ki. Snoblesse Oblige, azaz a vízidisznó is szeretne egyszer manőverezni a VIP-kikötőben, ezért az életben legalább egyszer el kell jutni a toszkán fővárosba. A tutti costi, vagyis mindenáron, ahogy az olasz mondja.