Ha Orbán Viktor tényleg ájurvédikus tisztítókúrára ment, akkor jól átverték

Publicisztika

A miniszterelnököt és családját egy ájurvédikus központ vezetője vihette ki Indiába, akinek a féligazságokat és konkrét hazugságokat tartalmazó tanait a gyógyászatról arrafelé állami támogatással terjesztik. Egy jó kis beöntés persze sosem árt.

Hivatalosan jó eséllyel soha nem tudjuk meg, miért utazott családjával Orbán Viktor a dél-indiai Kerala államba, de Hadházy Ákos független képviselő Orbán társaságát látva arra tippel, hogy ez bizony egy jó kis tisztítókúra. A képen Orbán mellett valószínűleg Krishna Kumar van, a budapesti és albertirsai ájurvéda központ vezetője, aki véletlenül épp ide szokott szervezni utazásokat nagyon gazdag embereknek, hiszen Kerala a hagyományos indiai gyógyászat otthona. Ez a sztori a miniszterelnökkel kapcsolatban sokkal jobb, mint az évtizedek óta terjedő álhír a legendás grazi klinikáról: mert míg a grazi klinikákon valódi orvoslás folyik, addig az ájurvéda működése nagyjából ugyanannyira megkérdőjelezhető, mint a „hagyományos kínai orvoslás” (Mao Ce-tung gondolta úgy az 1900-as években, hogy az ősinek mondott gyógymód elterjesztésével eltereli a figyelmet arról, hogy a szenvedő és éhező Kínában normális gyógyszerekhez sem lehet jutni. Ez annyira jól sikerült, hogy ma már Magyarországon sem nehéz találni kuruzslókat, akik büszkén hirdetik, hogy a nyár közepén megivott forró teával elérhetjük a tökéletes állapotot.)

Indiában az ájurvédát maga termelte ki a társadalom, hogy aztán a brit gyarmati időkben visszaszoruljon, a nemzeti függetlenség visszakapása után pedig megint előretörjön, s napjainkban már állami támogatást is élvezzen. A globalizációval az indiai orvoslás elterjedt, a térségben sok helyen alkalmazzák, egy ideje pedig a nyugati világban is elérhető, 1987 óta Svájcban például ilyen klinika is segít a betegeken.

A nyugati világban persze mindig őrült vonzó a „tiszta kelet” gondolata, ahol még bölcsek az emberek és évmilliók óta tudják, melyik betegségre milyen teát kell inni. E gondolathoz tökéletesen passzol az európaiak számára amúgy is nagyon egzotikus India, ahol az ájurvédához tartozó eljárásokat szanszkrit nyelven már a Kr.e. 5. században lejegyezték, ráadásul nemcsak mindent gyógyítanak vele, hanem meg is előzik a betegségeket, sőt az elme segítségével fiatalítják a testet és hosszabbítják meg az élettartamot az ezzel foglalkozó jógik. Mint minden hasonló tan, ez sem csak az egészségről szól, hanem a világ megértését és az ún. belső harmónia elérését is elősegíti. 

Az ájurvéda azért nehéz téma, mert a kínai orvosláshoz hasonlóan egy része bizonyára tényleg hasznos: ha nem is gyógyítja a rákot, meditálni tényleg ajánlott, ahogy a gyógynövényeknek sem lesz semmilyen rossz hatása a szervezetünkre. Az ájurvéda főleg ilyesmikkel operál: gyógynövények, speciális diéták, meditáció, jóga, olajok, és bár nem ez a leggyakoribb, és véletlenül sem akarnánk azt a képet felrajzolni, hogy Orbán Viktor ilyenen van, de a beöntéses hashajtás is része lehet a méregtelenítő terápiának. A ilyen-olyan módon méregtelenné vált testet aztán felerősítik gyógyteával, fürdőkkel és masszázsokkal.

Azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a hosszú életről és hasonló földi jókról beszélő tan forrásának számító országban mintha épp ezek a dolgok nem működnének igazán jól, hiszen Indiában jelenleg átlagosan 67 évet élnek az emberek, miközben Magyarországon például 76-ot. Érdemes megjegyezni, hogy a jelenlegi állás szerint a tudomány sem gondolja az ájurvédát valódi orvoslásnak: bár alaposan el van magyarázva a test és az univerzum kapcsolata, valójában a feltevései nem tudományon, hanem spiritualitáson alapulnak, aminek több köze van az asztrológiához, mint az egészségügyhöz. A gyógynövények főleg a közérzetet javítják és a tüneteket enyhítik a betegségek esetében, ami nagyon messze van sajnos azoknak a jógiknak az ígéretétől, akik a szív- és érrendszeri betegségekkel kezdve a rákig mindenre gyógymódot ígérnek. Ami sokkal nagyobb baj, hogy a különféle gyógynövényből készült szereket pár óriásira nőtt indiai cég intézi, amelyek a minimális követelményeket sem tartják be: 2008-ban egy tanulmány miatt robbant a hír, hogy az USA-ban és Indiában eladott ájruvédikus készítmények 21 százaléka veszélyes mennyiségben tartalmazott nehézfémeket is.

Kinek jó ez az egész? Például a nacionalista Narendra Modi miniszterelnöknek, aki 2014-ben még önállósodott jógaminisztériumot is létrehozott. A minisztérium elsősorban az ország hagyománykövetőbb vidéki lakosságát célozza meg, ahol természetesen nagy a fogadókészség a spirituális gyógymódra. 2021-ben indiai orvosok már tüntetést is szerveztek, amikor kiderült, hogy  a kormány pár egyszerűbb műtétet is lehetővé tesz az ájurvédikus orvosok számára. A kritikusok szerint problémás, hogy a minisztérium segítségével állami pénzből fejlesztenek és népszerűsítenek olyan gyógyszereket és módszereket, amelyeknek egyrészt nem bizonyított a hatása, másrészt sokszor egyszerűen nem vetik alá őket megfelelő klinikai teszteknek. Rák vagy autizmus ellen is fellelhetők ajánlások, és nagy visszhangot váltott ki az is, hogy a koronavírus ellen homeopátiás gyógymódot javasoltak. A Patanjali nevű cég a világjárvány közepén a közmédiában jelentette be Indiában, hogy megtalálta a 100 százalékos hatékonyságú megoldást a Covid ellen, ami egy Coronil nevű gyógynövénykeverék. Talán nem meglepő, hogy az elképesztő mennyiségben azonnal eladott keverék nem volt hatásos a koronavírus ellen annak ellenére, hogy az indiai egészségügyi minisztérium is javasolta, de ez egyáltalán nem rogyasztotta meg a céget, amely máig elképesztő pénzeket termek az ájurvédikus gyógyászati termékekből. 

Ha az Orbán család ilyen kúrára ment, akkor érdemes megjegyezni, hogy a legjobb körből választott vezetőt: a hvg.hu szerint  Krishna Kumar magyarországi gazdasági vállalkozásában, a Brahmayurveda Center Kft.-ben ugyan ő a többségi, 51 százalékos tulajdonos, 49 százaléka pedig a webcam-pornóból birodalmat épített Gattyán György érdekeltségéé, a luxemburgi Docler-holdingé. Gattyán maga is legendásan vonzódik a spirituális megoldásokhoz.

Krishna Kumar saját biznisze egyelőre nem túl sikeres: a lap szerint a Budapesten és Albertirsán üzemelő vállalkozása évek óta tízmilliós veszteséget termel, de persze maga az ájurvédikus gyógyítás sem pénzenergiát ígér. Azt majd talán meghozza a miniszterelnök.

(Felhasznált források: science.org, NPR, Marianne)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.