Hallgatag ország – Az ózdi vízmegvonásról

  • Herényi Károly
  • 2013. augusztus 7.

Publicisztika

Hallgat a református lelkész, a roma ügyekért felelős emberi erőforrások minisztere. Nem indul egy lajtos kocsi, nincs egy ásványvízgyártó vagy -forgalmazó, aki vinne egy teherautónyi 45 forintos ásványvizet Ózdra, hogy inni adjon a nyomorultaknak.

Az ózdi vízmegvonásos akcióval a többség egyetért, az „árvízi hajós” nem lohol gumicsizmában a helyszínre. Végül is csak pár ingyenélő cigány szomjazik a 40 fokos kánikulában. Az ellenzék ügyetlenkedik, alkudozik a polgármesterrel, aki jól átveri őket, a megvásárolt cigány önkormányzat pedig a polgármestert védi. A helyi képviselők teli hassal helyszíni szemlén állapítják meg, hogy a csökkentett vízadagolás is elégséges.

Hallgatnak a kormánypártok, pedig vannak keresztények is közöttük, ki tudja, némelyikük tán ismeri is e sorokat: „…enni adtatok, amikor éheztem, inni adtatok, amikor szomjaztam…” Hallgatnak a katolikusok, akik így szembemennek a Szentatyával, aki határozottan kiáll a szegények mellett. Hallgat a református lelkész, a roma ügyekért felelős emberi erőforrások minisztere. Nem indul egy lajtos kocsi, nincs egy ásványvízgyártó vagy -forgalmazó, aki vinne egy teherautónyi 45 forintos ásványvizet Ózdra, hogy inni adjon a nyomorultaknak. Szégyenükben keresik a kifogásokat, miért is nem jár víz a szomjazóknak. A kormánypárti sajtó, a közszolgálati híradások igazolják mindenki hallgatását, a cigányokat ismét pazarló ingyenélőknek festve le.

Hallgat az ország, pedig nyilván sokan érzik, hogy nincs ez rendben. De újra él a ne szólj szám, nem fáj fejem mentalitása, a mindennapok túlélésére szakosodott bölcsesség. A szemlesütő hallgatás azonban erősíti az egyre terebélyesedő rasszizmust, mintegy visszaigazolja a kormánypárti és részben ellenzéki cigányellenességet.

Ahogyan 1989-ben, a romániai forradalom idején adományok tengere jutott el Erdélybe, liszt, hús, ruha, kenyér és gyógyszer, úgy most is kellene adni. És most csak vizet, semmi egyebet. A szomjúság nem válogat nációk szerint, az embert gyötri. Felnőttet, gyereket, svábot, tótot, cigányt és nem cigányt. Ez nem politikai vagy nemzeti hovatartozás, hanem egyszerűen emberség kérdése.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.