Hát ezért kell tüntetni

  • Dercsényi Dávid
  • 2014. október 31.

Publicisztika

Orbán levette, hogy ebből csak rosszul jöhet ki, és simán tomport csinált pártja vezető arcaiból.

Elhalasztja Orbán Viktor a netadó bevezetését, mivel „nem kommunista, az emberekkel akar kormányozni, és ha az emberek nem tartják ésszerűnek a tervezetet, nincs meg a közös alap”. Az erről folyó nemzeti konzultáció a miniszterelnök vélekedésével szemben már megvolt: az adó ellen több tízezer ember tiltakozott, miközben nagyjából tizenöten álltak ki mellette.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

Orbánt persze nem vezényli állampolgárainak véleménye, ha így lenne, akkor megosztaná az elgondolásait a néppel még a választások előtt. Ám nemhogy az új alkotmányról, vagy épp a magánnyugdíjak besöpréséről hallgatott anno, még az ez évi költségvetést is csak a választások után merte bemutatni, nehogy a nép „ne tartsa ésszerűnek a tervezetet”, és akkor ugye mit tett volna a nem kommunista Orbán.

A nemzeti konzultáció régi trükk: az eredményét semmilyen független szervezet nem ellenőrzi, viszont rá lehet fogni mindent, ami egy képviseleti demokráciában szép és nemes dolog. A normális az lenne, ha Orbán a választás előtt elmondaná, mit akar, és erről a választásokon döntene a nép, de hát ezek ilyen elavult, kudarcra ítélt liberális klapanciák – hisz akkor tényleg volna értelme a „következmények nélküli ország vége” Fidesz-lózungnak; a be nem tartott vagy be nem ígért intézkedéseket a nép megbüntethetné.

De most nincs meg a közös alap, értsd a Fidesz nem tudott jól kijönni a tiltakozáshullámból. A törvény elhalasztásával Orbán két dolgot mondott: megijed, ha bármi nagyobb ellenállásra lel, illetve simán szembeköpi szeretve tisztelt pártját, amely a távollétében foggal-körömmel védte a törvénytervezetet, miközben arról is biztosította szavazóit (akik amúgy szintén minden követ megmozgattak a Facebookon, hogy a netadót védjék), hogy vezérük képben van, rajta tartja hüvelykjét az események lüktető artériáján. Rezsi Szilárd, az Első Fideszes Párttitkár, Aki Szerepelhetne Egy Bacsó Péter-filmben, a maga korlátolt univerzalitásában jelentette ki, hogy a netadót nem vonják vissza, és bérre, illetve a net széles körű bevezetésére kell önrésznek. De az adóelkerülés is fontos szempont (Varga Mihály). Hogy lesz több bére a rendvédelmi és fegyveres testületek tagjainak? És hogy terjed majd az internet netadó nélkül (Rogán Antal)?

Ezért kell hát tüntetni, ha nem tetszik a rendszer. Más nem számít, másnak nincs foganatja.

És ha januárban a nemzeti konzultáción a magyaroknak megjön az esze, és sírva könyörgik vissza a netadót, megint ki kell menni az utcára, rétegesen öltözve, de ugyanannyi derűvel és lendülettel, mint most.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.