Idő van

  • 2002. december 12.

Publicisztika

Valószínűleg nem sok katolikus püspök bontott pezsgőt szombaton arra a hírre, hogy a Szentszék megnevezte Paskai László bíboros-prímás, budapest-esztergomi érsek utódját. Bár a püspökkari konferencia elnöke, a magyar katolikus egyház de facto feje még három évig Seregély István egri érsek marad, és Erdő Péter formálisan csak az esztergomi főegyházmegye első embere lesz, ideje annyi, mint a pelyva. Erdő idén múlt ötvenéves: a kánonjog szerint hetvenöt évesen, 2027-ben kell majd felajánlania lemondását.

n Valószínűleg nem sok katolikus püspök bontott pezsgőt szombaton arra a hírre, hogy a Szentszék megnevezte Paskai László bíboros-prímás, budapest-esztergomi érsek utódját. Bár a püspökkari konferencia elnöke, a magyar katolikus egyház de facto feje még három évig Seregély István egri érsek marad, és Erdő Péter formálisan csak az esztergomi főegyházmegye első embere lesz, ideje annyi, mint a pelyva. Erdő idén múlt ötvenéves: a kánonjog szerint hetvenöt évesen, 2027-ben kell majd felajánlania lemondását.

Az új esztergomi érsek outsider a magyar katolikus egyházban: kinevezése inkább köszönhető vatikáni kapcsolatainak, mint belső népszerűségének. A prímásjelölt valóban kilóg a püspökkari konferenciából: nem járta végig az egyházi ranglétrát, és nem végzett soha tényleges lelkipásztori munkát. A rendszerváltás idején még csak harminchét éves, nem kényszerült rá, hogy megkösse a pártállami rendszerrel a maga mindennapi kompromisszumait. A nemzetközileg elismert kánonjogászt intellektusa ugyancsak kiemeli püspöktársai közül.

Abból még persze, hogy a mostani püspökök többsége nettó utálja Erdő Pétert, még nem következik, hogy a szekuláris köztársaság híveinek szeretnie kellene a leendő bíborost: kapitális tévedés volna azt gondolni, hogy egy reformszellemű főpap költözik az esztergomi érseki palotába. Nem árt emlékezni arra, hogy keresztény értelmiségiek egy évvel ezelőtt levelet intéztek püspökeikhez, amelyben a gyűlölettel szembeni fellépés fontosságát hangsúlyozták. Erdő Péter reakciója minderre az volt, hogy a Pázmány rektoraként eltávolította az egyetemről a levél egyik aláíróját, Horányi Özsébet. Valószínűleg nem a levél tartalmával volt gondja, önmagában azt tartotta elfogadhatatlannak, hogy keresztény értelmiségiek az egyházi hierarchiát megkerülve, a nyilvánosság előtt fordultak egyházuk vezetőihez.

Az egyházat belülről ismerők határozott véleménye, hogy Erdő minimum igen közel áll a katolikus egyház konzervatív jobbszárnyán elhelyezkedő Opus dei szervezethez - többen megkockáztatták, hogy érseki kinevezését is e szervezetnek köszönheti. A katolikus világegyházban mostanság igencsak nyomuló és vezető pozíciókat szerző társaság sok szempontból visszatérne a II. vatikáni zsinat előtti időkhöz: az ökumenizmus helyett az integrizmust, a világ felé való nyitottság helyett a bezárkózást választanák. Erdő befolyásának növekedésével egyrészt a bezárkózás jegyében csökkenni fog az állam és az egyház összefonódásának mértéke - de az integrizmus erősödésével elhalkulhat a katolikus szabadgondolkodók szava is.

Huszonöt év, egynegyed század. Baromi sok idő.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.