ie=287,98x(0,5xfo/302,093+0,5xgo/541,562)

Publicisztika

- amiben ie a rendelkezésre álló tény importárakat és a kőolajtermékekre vonatkozó világpiaci árelőrejelzéseket figyelembe vevő tárgyidőszaki importár-előrejelzések alapján számított átlagos földgázbeszerzési ár a rendszeres árkorrekciós javaslatokban, USD/ezer m3; fo az 1 százalékos kéntartalmú fűtőolaj havi átlagárainak egyszerű számtani középértéke USD-ben metrikus tonnánként, az aktuális naptári negyedévet megelőző 9 naptári hónap során; go a 0,2 százalékos kéntartalmú gázolaj (tüzelőolaj) havi átlagárainak egyszerű számtani középértéke USD-ben metrikus tonnánként, ugyancsak az aktuális naptári negyedévet megelőző 9 naptári hónap során.

- amiben ie a rendelkezésre álló tény importárakat és a kőolajtermékekre vonatkozó világpiaci árelőrejelzéseket figyelembe vevő tárgyidőszaki importár-előrejelzések alapján számított átlagos földgázbeszerzési ár a rendszeres árkorrekciós javaslatokban, USD/ezer m3; fo az 1 százalékos kéntartalmú fűtőolaj havi átlagárainak egyszerű számtani középértéke USD-ben metrikus tonnánként, az aktuális naptári negyedévet megelőző 9 naptári hónap során; go a 0,2 százalékos kéntartalmú gázolaj (tüzelőolaj) havi átlagárainak egyszerű számtani középértéke USD-ben metrikus tonnánként, ugyancsak az aktuális naptári negyedévet megelőző 9 naptári hónap során.

Innentől kezdve minden kedves olvasónk előtt világos kell, hogy legyen a dolog, akár be is fejezhetnénk jelen, a gázáremelkedésről szóló vezércikkünket, haladjanak tovább a kulturális híroldalra. Ha fo és go, az a két kőolajtermék, amihez a fenti képlet - a gázárképlet - a törvény szerint a kiskereskedelmi gázárakat köti, ha fo és go tehát megdrágul, akkor drágább lesz a gáz is a rezsóban. Hisz fo és go a képletben nem osztók, hanem szorzók. Ha ehhez még megdrágul a forint is, azaz egy dollárért több forintot kell fizetni, akkor a gáz még jobban megdrágul. Márpedig akkor, amikor a gázkiskereskedők pár hete a gázár hatósági felülvizsgálatáért az erre a feladatra kijelölt államigazgatási szervhez, a Magyar Energia Hivatalhoz fordultak, épp ezek történtek. Megdrágultak az árak. A rohadékok. A kereskedők egyébként negyedévente kérnek árfelülvizsgálatot, és az is egy rohadt dolog, hogy egy negyedév pont három hónapból áll, és a harmadik hónap pont márciusban ér véget, mely március után, szintén eléggé el nem ítélhető módon, az április következik, az az április, amikor általános választások lesznek Magyarországon. Márpedig ilyenkor a választáson induló politikusok lelki állaga a szokásosnál is labilisabb. Amikor a MEH a múlt héten bejelentette a 10 százalékos gázáremelést, sőt már előtte is, amikor csak tudtuk, hogy be fogja, ez az instabil lelkiállapot egyfajta ideges, hangos riadozásban manifesztálódott, látványos hápogásban és szapora levegőért kapkodásban, a választási csalitot felverő rikoltozásban és szárnycsapkodásban. Az MSZP energetikai guruja, Podolák György a MEH vezetőjének, Matos Zoltánnak a távozását és nulla emelést követelt emelt hangon saját kormányától, Szanyi Tibor meg egyenesen a Fidesz manipulációjának tudta be az árváltozást, miszerint a gaz Matos egyenesen ővelük állapodott meg a "belerondításról" a kampány kellős közepébe. (Így hidalva át azt a kognitív disszonanciát is, hogy Matost a saját kormánya nevezte ki, amely kormány a rendelkezésére álló eszközökkel belefolyt az árszabásba is.)

Pedig ha van is a MEH-nek vagy a kormánynak némi alkudozási lehetősége a kereskedőkkel az emelés mértékéről, a tendenciát, a "fel"-t vagy a "le"-t a matematika könyörtelen törvényei szabják meg. Magyarországon tavaly nyáron felszabadult a gázpiac, és egy ideje megszűnt a gáz hatósági ára - azért, mert az állam letett arról, hogy ő adjon gázt. Azért tett le erről, igen helyesen, mert amikor ő adott, vagy ő mondta meg, hogy aki ad, az mennyiért adjon, az olcsított gáz árát a szegény emberekkel fizettette meg, és az a rendszer igazságtalan, pazarlásra ösztönző és drága volt. Azóta a gáz árát törvény szabályozza, vagy inkább a törvény jelöli ki a kereskedők és az állam mozgásterét, és szabja meg azt, hogy a kereskedő ne kérhessen túl sokat a fogyasztótól, de ne is kényszeríthesse őt a kormány veszteséges árképzésre. A MEH-nek és a kormánynak is marad mozgástere - hisz a fenti képlet a gázárnak csak egy, igaz, nagyobb részére vonatkozik -, amivel jobban is teszi, hogy él, hiszen a gázkereskedők sem angyalok. De ha a MEH nem hagyja jóvá a kereskedők törvényes árigényét, akkor az ő - a választott bíróságon bizonyított - veszteségeikért a magyar államnak kell helytállnia: mint ahogy egy ilyen ügyben egyszer már zsebünkbe kellett nyúlnunk (60 milliárd forint erejéig).

Ezek persze bonyolult összefüggések, amiket biztos nehéz sok embernek érthetően elmagyarázni, és egyszerűbb megmaradni a hülye szokásoknál, a demagóg rikácsolásnál. Szanyi és Podolák képviselők talán azt hiszik, hogy kisebb verést kapnak, ha fenntartják azt az illúziót, hogy ők, a kormány, az MSZP majd olcsó gázt ad az embereknek. Hogy miért hiszik ezt, miközben a gáz drágul, igazából már nem sokáig fontos. Ennél érdekesebb, hogy a kormányzásra váró Fidesz hasonló szellemben minősítette a gázáremelést "elfogadhatatlannak", és tett valami homályos ígéretet arra, hogy majd ők elintézik a kisebb rezsit. Hogy miért, hogyan, mikor, arra persze nincs válasz. Orbán Viktor legutóbb 2002-ben szembesülhetett aktívan is a kérdéssel, akkor, amikor a politikai okokból alacsonyan tartott gázár évente sokmilliárdos veszteséget okozott az akkor még állami többségű Molnak. Azóta minden megváltozott. A Mol helyett az EO.N lett a gáz-nagykereskedelem gazdája, a piacunkat pedig az uniós szabályok szerint alakítottuk át. De biztos akad majd erre az ostoba helyzetre is kreatív megoldás.

Csak bírja majd követni Angela Merkel.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.