A romák szavazatai és a választási regisztráció

Izomból demokratizál

  • Sárközi Gábor
  • 2012. augusztus 31.

Publicisztika

Ha a demokratikus jogállam isten kalapja, az általános és titkos szavazás a bokréta rajta. Az eddigi tapasztalatok és a csekély számú tudományos vizsgálat (például a Ladányi János által 2002-ben végzett) szerint a romák épp úgy szavaznak, mint a nem romák, azaz jobbra és balra egyaránt. A legutóbbi választások eredményei arra utalnak, hogy helyenként még szélsőjobbra is.

Választói hajlandóságuk pedig csaknem megegyezik a teljes társadaloméval. Ezt egy ideje figyelembe is vették a pártok, ami, ha másban nem is, a kampányfinisben a cigánytelepekre érkező pia és lejárt szavatosságú élelmiszercsomagok mennyiségében jól mérhető volt.

A trend most változhat: a néhány éve megerősödött, most épp faji alapon szétesőben lévő új politikai erő aktívan cigányellenes szavazóbázisának megszerzésére nem leplezett igényt mutat a kormánypárt. Mindezzel együtt azt gondolhatnánk, a győzelemre játszó kormányképes erő aligha mondhat le a roma honfitársak számottevő mennyiségű, különböző kutatások adataiból becsülve majd félmillió szavazatáról. A két eltérő célcsoportot célzó stratégia üzeneteit nehéz lesz egybegyúrni, de lehet, hogy nincs is erre szándék.

Egyelőre úgy tűnik, hogy a hatalom nem kér az alacsony státuszú, köztük a roma polgárok szavazataiból. A legfrissebb kormányzati ötletroham előzetes regisztrációhoz, illetve dehogy: feliratkozáshoz kötné a szavazópolgárok részvételét. A szélsőjobb szavazóit nehezebben lehet azzal vádolni, hogy nemigen mozgósíthatók vagy épp nem tudatosak. A hóhányó politikai szándék lényege ugyanis a Fidesz-zsargonban csak a "nem tudatos" és "kocsmai" jelzőkkel illetett, a Nemzeti Együttműködés Rendszeréből egy csapásra száműzendő szavazók távoltartása. Lehet ezt a szavazás intellektuálissá tételének meg a demokrácia erősítésének hívni, de az olyan kommunikációs kihívás, amit maga Szijjártó Péter sem vállalt. Még a párt házi politológusa is csak a szélsőségesen mértékadó Magyar Hírlap hasábjain tette közzé e tárgyban vallott részrehajlásmentes gondolatait.

A Nemzeti Feliratkozás Rendszere

Véletlenül sem állítom persze, hogy a feliratkozás ötlete ab ovo a cigányok ellen jött volna létre. Csak a szokásos történik: megint olyasvalami készül, amiből nem jöhetünk ki jól. Néhány önjelölt kormánypárti kampányszakértő a 20-as évek hazai (és többek között az Egyesült Államok) választási gyakorlatával próbálta védeni az ötletet. Ami érthető, hiszen a Horthy-érát fémjelző jogegyenlőségre meg a korban egyedülálló nyílt választási rendszerre méltán lehetnek büszkék, akik erőből szeretnek demokratizálni. A műveltségi cenzust alkalmazó választások során csak megfelelő iskolai végzettséggel volt lehetőség a voksolásra. Persze a minta kijelölésén nem csodálkozhatunk abban az országban, ahol a Roma-, illetőleg újabb nevén Nemzeti Társadalmi (?) Felzárkózási Stratégia a kisebbségek és a nők szavazati jogának legeltökéltebb ellenzőjétől - Tisza Istvántól - vett mottóval kezdődik: "Mindenkinek éreznie kell, hogy a nemzeti közösség tagja!"

Az USA-ra hivatkozni nemcsak a demokráciaértelmezés és állampolgári aktivitás - mondjuk úgy - eltérő fejlődési szintje miatt nem szerencsés, de rögtön adódik az előzőnél is szorosabb párhuzam. Az Egyesült Államok, bár Délen már röviddel a rabszolga-felszabadítás után alkalmazták, 1917-ben vezette be szövetségi szinten a szavazási regisztrációt. Mit ad isten, ez egy úgynevezett műveltségi tesztben öltött testet, ami a gyakorlatban elsősorban az afroamerikai állampolgárok távoltartását szolgálta. 'k kevésbé tudták elhitetni, hogy a szavazáshoz kellő politikai ismeretekkel bírnak. Az, ami akkor és ott a political competence volt, az lenne itt és most a tudatos szavazó. És nem szeretnénk további tippeket adni, de a tudatos fekete polgárok szavazásból való kirekesztésére is volt még néhány eszköz. Például a szavazási adó vagy az a gyakorlat, hogy toleranciadíjas szakemberek vigyázták a feketék jogainak érvényesülését a szavazófülkék előtt. A hatvanas évek közepén aztán a polgárjogi mozgalom követelésére meg pár erőszakos haláleset után megszüntették a teszteket. A ma is használatos (söralátét egyszerűségű) regisztrációra Clinton elnök fellépéséig kellett várni.

A Nemzetiségi Együttműködés Rendszere

Az előzetes regisztráció honi tervéről, még ha mentes is a fent idézett szándékok nemes egyszerűségétől, aligha mondható, hogy ne lehetne hasonló célokra használni. A tavalyi népszámlálást kísérő kampányunkban (Ide tartozunk! - 2011 Roma Népszámlálási Kampány) rengeteg alkalommal tapasztaltunk a fentiekhez hasonló felebaráti hozzáállást. Még tippelni sem tudjuk, hány esetben maradt el a nemzetiségi hovatartozás regisztrálása. A népszámlálás zökkenőmentes lebonyolítását végző vagy ellenőrző állami alkalmazottnak jelentkező aktivistáinkat pedig a legkülönfélébb módszerekkel tartották távol a helyhatóságok urai. Sokan megtapasztalták, hogy a legfeljebb nyolc általános végzettséget feltételül szabó processzus során érettségijük, de akár doktorijuk is kevésnek találtatott, gyöngybetűik macskakaparásnak minősültek, esetleg személyükben nem feleltek meg a jó megjelenés kritériumainak (!) és sorolhatnám.

A kormány ráadásul különleges ajándékkal lepte meg a hazai kisebbségi választókat: dönteniük kell, hogy a nemzetiségi listára vagy országos pártlistára voksolnak-e. Egyszerűbb és újfent őszintébb lett volna, ha Borsod, Szabolcs és, mondjuk, Baranya és Békés egyes részeit egyszerűen kizárják a parlamenti választásból. A kormány nagylelkűségét dicséri viszont, hogy egyéni pártjelöltekre a páriák is szavazhatnak. Köszönjük!

A miniszterelnök szavaival szólva erőből értő, mert a magyarokhoz hasonlóan szintén félázsiai eredetű népünk számára a következő választáson fentiek miatt még az eddigieknél is nagyobb a tétje a részvételnek. Ha ugyanis bármely okból a romák tömegei távol maradnak vagy távol maradni kényszerülnek a szavazástól, a politikai befolyásuk az eddiginél is csekélyebb lesz. E pillanatban nem látszik olyan politikai csoportosulás, amely hitelesen képviselné a politikából kiábrándult, szegény sorban élő tömegeket, pláne a romákat. Így igazán nehéz megválaszolni azt a kérdést, tudják-e befolyásolni a romák az ország s nem utolsósorban a maguk politikai, társadalmi, gazdasági jövőjét a szavazataikkal. Abból a szempontból nem állunk rosszabbul másokhoz képest, hogy itt a folyamatos csalódottság miatt mindig inkább valami ellen és nem valami mellett szokás szavazni.

Arra ugyan lehet számítani, hogy a kormányzati Sancho Panza, Farkas Flórián vezetésével a romák kapnak egy rájuk szabott mozgósító kampányt - ám ennek eredményességét nehéz megjósolni. Az ígéretek ellenére még a mesés, negyvenhétezres jövedelmet biztosító közmunkákból is kimaradó, a kormányzat passzivitása miatt a szélsőjobb által folyamatosan megfélemlített roma tömegek reakciója sok meglepetést tartogathat. És másnak is eszébe juthat a mozgósítás: munícióból lesz elég.

A romák tömeges részvétele a választáson, ha nem is elégséges, de szükséges feltétele annak, hogy jogérvényesítésüknek és szabadságuknak egyáltalán a feltételei adottak legyenek. A jogállamiságra és ezzel együtt a szélsőségesek féken tartására a szavazati jog érvényesítésénél nincs hatékonyabb eszköz. Az ugyanis minden ellenkező híresztelés ellenére egyelőre még nem erő, hanem szándék és jog kérdése.

Éljünk vele, amíg lehet!

A szerző a Roma Sajtóközpont vezetője, az Ide Tartozunk! Roma Közösségi Hálózat aktivistája.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.