Keresztet vetett

  • 2004. március 18.

Publicisztika

Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke durcásan visszautasította azt a kitüntetést, ami valójában nem is neki járt. Medgyessy Péter ugyanis azt mondta az önbugártalanított díjátadó után, hogy igazából a szlovákiai magyaroké a Magyar Köztársaság Érdemrend Nagykeresztje, meg a romániaiaké meg a szerbiaiaké, utóbbiak már hordják is, de a szlovákiaiak nem, mert nekik nem kell, vagyis Bugárnak nem (biztosan van már neki otthon).

n

Bugár viszont azt mondja, neki ne osztogasson Magyarország díjakat, legalábbis ne akkor, amikor lefarag a költségvetésből, és így a határon túlra folyó milliárdokból is kevesebb lesz, és ezt még csak meg sem beszéli a kormány a haton túliak társaságával.

Bugárnak igaza van. Ha Medgyessyék faragnak, legalább a forgácsokról értesítsék az érintetteket. Az elnök beletrafált a közepibe, csak beleszorult a keze. Bugár a nagy meló, Melocco Miklós nyomdokaiban (aki szintén visszautasította a keresztet) nem jött átvenni az átveendőt. Mindezt úgymond a közössége nevében. Pedig mennyivel tisztább lett volna, ha idehozza meghatározó személyiségét, megköszöni az elismerést, aztán finoman (finom-sértődötten), ahogy ő szokta, elküldi a magyar kormányt a francba, keserű szájizére hivatkozva! Ez se lett volna kóser, de legalább őszinte, nem pedig csökönyösen ragaszkodik egy hirtelen elhatározáshoz (noha Bugár kitart az "átgondolt döntés" szakkifejezés mellett, ami tovább ront a helyzetén). Arra persze nem vennénk mérget, hogy az elhatározás olyan hirtelen volt, és az sem biztos, hogy pont Bugáré. Az MKP elnöke ugyanis nemrég két napon át vonult végig Dél-Szlovákián Orbán Viktor árnyékában, EP-kampány címszó alatt. Miért is ne, ezek ketten az Európai Néppárt törzskönyvezett tagjai, biztos úgy illik, hogy együtt váltsanak világot. De az azért elég nyugtalanító, hogy Orbán most a szlovákiai magyar pártok között hinti a konkolyt, feltehetőleg ugyanazért, amiért Erdélyben: hogy a végén kipiszkálja őket a kormányból. A Fidesz az elmúlt egy évben nyíltan a határon túli magyar politikai erők megosztására kezdett játszani; pedig az egységes vagy legalább a választásokon együtt induló magyar pártok részvétele a bukaresti és pozsonyi kormányban a legjobb garancia a romániai és szlovákiai etnikai békére. Minden olyan budapesti törekvés, amelyik ennek a megfúrására irányul, az etnikai konfliktusok élezésének, az etnikai forradalomnak a politikája. Mutatis mutandis, a háborúé. A történet a másik oldalon sem sokkal szívderítőbb: miközben vezető MSZP-s politikusok - köztük a miniszterelnök - az utóbbi időben feszt a határon túli magyarokról öblögetnek, Kovács László tárt karokkal fogadja Budapesten a balpopulista Robert Ficót, a Smer elnökét, aki most bejelentette, hogy az elnökválasztáson Ivan Gasparovicot támogatja. Azt a fickót, aki mögé a Budapestet elpusztítani kívánó magyarzabáló, Ján Slota is beállt.

Hogy Viktor suttogott-e Bugárnak, csak sejtjük. Mindenesetre elég hülyén hat, hogy éppen a mindkét oldallal kapcsolatokat ápoló Bugár intett be Medgyessynek, miközben pártja a mindenkori magyar kormánnyal törekszik ápolt kapcsolatokra. De e szédületes egyensúlyzavar nem Bugárral kezdődött. Ki a bánatnak jutott eszébe kitüntetni nagykereszttel a határon túli politikusokat? Miért? Azért, mert Kasza és Markó jól fekszik az MSZP-nél? Bugár meg amolyan déli szellő Duray Miklós mellett, úgyhogy adjuk meg neki is a keresztjét? Aztán jön majd Viktor, és megpakolja plecsnikkel Ágostont, Tőkést és Durayt? Tour de Grand Hongrie lesz az egészből, a legvadabbat mondónak sárga trikó, alegmerészebbnek pettyes, amíg le nem buknak a doppingteszten.

Bugár nem jött el a keresztért.

Ha nem kell senkinek, majd beszúrják a Jobbik keresztjei közé.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.