Kubatov Gábor nagy igazsága

Publicisztika

A Fidesz pártigazgatója ragaszkodik hozzá, hogy nagyon sok a hajléktalan. Igaza van, de azért azon is gondolkozhatnánk, mi miatt van így.

Állandó és egyre unalmasabb kérdés, mikor érjük el a gödör alját: vannak, akik a kígyózó menekültsorokra “Stop” feliratot rakó kormányzati plakátoknál éreztek így, mások a Soros Györgyöt gonosz zsidó bácsiként ábrázoló kampány időszakában. Versenyre kelhet még a lájtos cigányozásnak mondható börtönbiznisz, de hát ebben a rendszerben egy világjárvány alatt is volt arra erő, hogy felrajzolják a minél több halottat előidézni akaró ellenzék képét. A vita azért unalmas, mert igazából mindig az aktuális kampányt érezzük a gödör aljának, gondolván kicsit naivan, hogy azért ennél kellemetlenebb már nem lesz a helyzet. Aztán jön valami új, mi pedig megismerjük az épp aktuális gödör alját. Ez most épp a hajléktalanhelyzet, konkrétan Kubatov Gábor és pár kormánypárti társa produkciója: a Fidesz pártelnöke szerdán kicsit tökonrúgta magát, hogy a „baloldal” által generált elfogadhatatlan hajléktalanhelyzetet Budapesten egy Tarlós István főpolgármestersége alatt készült képpel illusztrálta, majd meglepő önreflexiót gyakorolva pénteken feltöltött egy teljes galériát fővárosi hajléktalanokról, hangsúlyozva, hogy ezek már bizony tegnap készültek.

Kubatov kíséretként azt üzente Karácsony Gergely főpolgármesternek, hogy „kiszállna az autójából és kimenne legalább egyszer-egyszer az utcára az emberek közé, mert akkor személyesen szembesülne a valósággal: azzal, hogy az alkalmatlansága hova vezetett.” Igen, a Fideszből kéri meg valaki Karácsonyt, akit amúgy minden alkalmatlansága és a töménytelen amerikai dollár ellenére magam is többször láttam a BKV-n utazni, vagy bárkit, hogy menjen ki az emberek közé.

És igen, a Fidesz pártigazgatója egy egész galériát tölt fel szerencsétlen csövesekről, akiknek az életük ilyen-olyan okokból olyan nyomorultra sikeredett, hogy a szakadó esőt is kapott október végi Budapesten kapualjakban kénytelenek aludni, bár ezúttal legalább az arcukat kikockázták a párt közösségimédia-központjában. 

Itt be is fejezném a moralizálást, hiszen felesleges: az elmúlt tizenvalahány évben teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy a jóemberkedés nem a magyar jobboldal pályája: a fasiszta vagy ahhoz közeledő rendszereknek ugyanis nemcsak sajátja, de egyik alapja a gyengébbeken való röhögés és egyserre a tőlük való undorodás, hanem egyenesen az alapok közé tartozik. A magyarság ebben az univerzumban úgy értelmezhető, ha felsoroljuk, kik nem azok: ezek a különféle okokból gyengének tartott rétegek. Cigányok, akik nem elég erősek ahhoz, hogy oktatás nélkül kikeveredjenek a nyomortelepekről, melegek, akik nem elég erősek ahhoz, hogy boldogtalanul, de családapaként éljék le az életüket, nagyvárosiak, akik nem elég erősek hajnalban körömből inni a pálinkát, és mellette gyengék például ahhoz, hogy életük (remélhetőleg) legrosszabb napjait átélő hajléktalanokat fotózgassanak az utcán. A Fidesz azzal tűnik ki a többi hasonszőrű pártból, hogy valahogy megtartotta a liberális énjének legrosszabb tulajdonságát: a siker branddé változtatását, annak az ordenáré hazugságnak a lelkes kiabálását, hogy a kemény munka és a nyomulás majd meghozza a sikert. A sikerre pedig nem kell magyarázat, hiszen hát ott van a szemünk előtt, ha meg nincs siker, akkor nincs semmi. Innen nézve a hajléktalanok logikus ellenség is: gyengék, ráadásul vitán felül sikertelenek, tehát olyan népség, amikre egyszerűen nincs szüksége ennek a rendszernek.

Jó, valójában most fejezem be a moralizálást, hogy átadhassam az írás maradékát a féktelen szórakozásnak: Kubatov Gábor Facebookja ezzel az ízléses galériával ugyanis írásom elkészültekor többek közt az alább látható módon néz ki, összefoglalva ezzel a Fidesz aktuális politikai üzenetét: mocskos csövesek, illetve Fradika 0-0.

 
Kubatov Gábor életműve 2023. 10. 27-én

Mindemellett az a helyzet, hogy Kubatov Gábornak igaza van. Tényleg sok a hajléktalan Budapesten. Sok volt Demszky Gábor alatt, sok volt Tarlós István alatt és sok Karácsony Gergely alatt is. Ez azért van, mert a rettenetes helyzetben lévő ellátórendszer még mindig itt működik a legjobban: idén februárban a fővárosi önkormányzat is elárulta, hogy mivel télen például Tolna és Nógrád megye menedékhelyeinek kihasználtsága pontosan 120 százalék volt, ezért a szociális munkások sokukat Budapestre irányították annak érdekében, hogy mondjuk ne fagyjanak meg. Azt nem tudhatjuk, Kubatov Gábor szerint mit kellene velük csinálni és talán jobb is, ha nem tudjuk. Csak azt tudjuk, hogy a becslések szerint nagyjából 12-14 ezer magyar hajléktalan felének jelentős részben azért kell a fővárosba mennie, mert ott több esélye van nem halálra fagyni. A számok így sem biztatók, hiszen évről évre nő a télen halálra fagyottak száma (a 2020-2021-es télen 55-en, egy évvel később 82-en, idénre ez a szám meghaladta a százat), ahogy az is sokatmondó adat, hogy a haléktalanszállók tényleg csak akkor szoktak elkezdeni megtelni, ha már elviselhetetlen a kinti hideg. Nem azért, mert akkora fűbenalvó hippik lennének az érintettek, hanem azért, mert a benti állapotok a fizikai erőszakkal kezdve a lopáson át a privát szféra teljes hiányáig mindent felmutatnak, aminél júniusban simán jobb opció kiköltözni egy sikátorba.

Szóval igaza van Kubatovnak, tényleg sokan vannak, ráadásul tényleg irányítják őket néha Budapestre.

Az már kicsit visszás, hogy egy 13 éve teljhatalommal, most már évek óta rendeleti kormányzással irányító kormány politikusa azzal kampányol, hogy az ország fővárosában egy falunyi ember olyan szegény, hogy otthona sincs, elszórva pedig még legalább ennyi. Ehhez adódnak a követhetelten népességszámú nyomortelepek – a Miskolchoz tartozó Lyukóvölgyben csak tippelik, hogy 4000-6000 fő közötti ember él, mert sok csecsemő sehol sincs nyilvántartva –, az épphogy meglévő, de még ingatannal rendelkező szegények – a KSH szerint az ország lakosságának 30 százaléka létminimum alatti bevétellel rendelkezik –, és ki is jön az egyenlet végén egy elszegényedett ország. Ennek a másik végén van nagyjából egymillió ember, aki el tud jutni ízléstől függően a Puskásba 25 ezer forintért Azahriah-koncertre, ők tartják fenn Pintér Béla színtársulatát, utaznak tömegesen a csíksomlyói búcsúra, fizetik meg a független sajtót, és a Wellness-hoteleket. Ennek a rétengek is van persze krémje, ők nyernek bebocsátást Tiborcz István gazdagklubjába.

A hajléktalanok őket is zavarják, de nem ugyanazért: a Fidesz épp azt üzeni, hogy főleg esztétikailag helytelen az utcán alvó mosdatlan hajléktalan látványa, miközben szerencsére azért páran tudjuk, hogy

ők annak a rendszernek a termékei, amit épp Kubatov Gábor épít.

A szolidaritás teljes hiánya, a lyukas, vagy nem is létező szociális háló, a nevetségesen alacsony fizetések és a felemelkedés reményének hiánya: csupa olyan dolog, amit az általa igazgatott állampárt termelt ki, vagy legalább is tett rosszabbá. Szép eredménylista, bár én biztosan nem ezzel kampányolnék.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.