Bernard Guetta: Szaúd-Arábia hozhatna megoldást az izraeli-palesztin konfliktusban

Publicisztika

A francia EP-képviselő szerint a szaúdi koronaherceg melegíthetne fel egy olyan korábbi békejavaslatot, amely megoldással szolgálhatna az egyre súlyosabb helyzetre. 

Csak egy feltevés. Abszurdnak és a valóságtól teljesen elrugaszkodottnak fog tűnni az általános borúlátó hangulatban, de képzeljük el mégis. Képzeljük el, hogy a szaúdi koronaherceg Mohammed bin Szalmán, ismertebb nevén „MbSz” az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval vagy az EU néhány tagjával folytatott óvatos egyeztetéseket követően feltámasztja az arab békekezdeményezést, amivel az apja elődje állt elő 2002-ben.

Abdullah király akkor azt javasolta, hogy az Arab Liga országai ismerjék el Izraelt, cserébe egy palesztin állam létrehozásáért az 1967 óta Izrael által megszállt területeken. Az izraeli vezetők nem foglalkoztak ezzel a tervvel, mert teret adott Jeruzsálem felosztásának, és lehetővé tette, hogy a palesztin menekültek és leszármazottaik visszatérjenek a megszállt területekre. Bár az Arab Liga támogatta és a palesztinok üdvözölték, a kezdeményezés elhalt, de képzeljük el egy pillanatra, hogy az amerikaiak, az európaiak és a szaúdiak kihantolják, nem indokolatlan sietséggel, de nem is túl sokat halogatva, és javasolják, hogy ez legyen az új tárgyalások kiindulópontja.

Melyik mostani izraeli miniszterelnök engedhetne el a füle mellett egy ilyen ajánlatot? Még Netanjahu sem. Az esetleges utódja még annyira sem, és most, hogy több arab ország már elismerte Izraelt, nem csak a palesztin állam létrehozása kerülhetne szóba, hanem Simón Peresz régi álma, a „közel-keleti közös piac” létrehozása is, amely utat nyit biztonsági és együttműködési megállapodások előtt is a térségben.

Ez a dinamika minden katonai műveletnél biztosabban vezetne a Hamász teljes politikai felszámolásához és az összes kisebb terrorista csoport marginalizálódásához. Béke, valódi béke következhetne, de természetesen ott van a minden oldalról érkező kifogás, hogy bármilyen szépek is az álmok, a valóság az, hogy az október 7-i mészárlás és Gáza bombázása, ha nem is egy világháborúba, de egy százéves háborúba torkollik. A hozzáértők mind azt fogják mondani, hogy a háború elkerülhetetlen, a probléma megoldhatatlan, mivel most már nincsenek olyan palesztinok, akik készen állnának békét kötni Izraellel, és nincsenek olyan izraeliek, akik hajlandóak lennének együtt élni egy palesztin állammal. 

Annyi bizalmatlanság, neheztelés és bosszúvágy tombol mindenütt, hogy úgy tűnik, tényleg minden jel erre utal, de

ha nem hagyjuk, hogy az elharapódzó esztelenség elvakítson bennünket, így is rengeteg okunk van a reményre.

Ugyanis három héttel a Hamász által szervezett mészárlás után az izraeliek fele ellenzi, hogy szárazföldi hadművelet induljon Gáza ellen. Bár mindenki látott képeket „a fekete szombatról”, és kevesen vannak, akiknek közeli vagy távoli ismerősei között ne lenne egy gyászoló család, minden második izraelinek maradt elég tisztánlátása ahhoz, hogy tudja, a gázai utcai harcok ugyanannyi áldozatot követelnének az izraeli hadseregben, mint a gázai lakosság körében, és mindenekelőtt: nem vezetnének sehová.

Mert mit csinálnának az izraeli fegyveres erők, miután visszaszerezték az ellenőrzést Gáza felett? Uralmuk alatt tartanák az övezetet, annak ellenére, hogy 2005-ben már egyszer ki kellett vonulniuk onnan? Visszaadnák Egyiptomnak, ami semmi szín alatt nem tart rá igényt? Átadnák a Palesztin Hatóságnak, amelynek még arra sincsenek eszközei, hogy Ciszjordániában a kezében tartsa az irányítást?

A Gázába való visszatérés zsákutca lenne Izrael számára,

és ahhoz, hogy Ciszjordánia ne boruljon lángba, és az arab országok ne keveredjenek olyan konfliktusba, amelyhez Irán is csatlakozna, nincs más út, mint a békefolyamat újraindítása.

El kell képzelnünk azt, ami elképzelhetetlennek tűnik, de mégsem az. Hiszen Izraelt túlságosan mélyen megosztotta a saját szélsőjobboldala, és túlságosan meggyengítette az október eleji kegyetlen veresége ahhoz, hogy ne akarja elkerülni a háborút. Szíria és Libanon ki van vérezve. Egyiptom a társadalmi robbanás szélén áll. Irak egy össze-vissza foltozott szőttes. Az iráni rezsim pedig, amely túlságosan népszerűtlen és nincstelen ahhoz, hogy háborúba menjen, tulajdonképpen máris győzelmet aratott azzal, hogy megakadályozta Szaúd-Arábia és Izrael további közeledését.

Egy rossz mozdulat bármelyik pillanatban berobbanthatja a puskaporos hordót, de Izrael most már rájött, hogy nem legyőzhetetlen, a térségben nincs háborús lelkesedés, és a bombák özönében a palesztinok is láthatják: az erőszak csak egyre több szenvedéshez vezet.

Általános a patthelyzet. Mindenki számára az, és a legkülönösebb ellentmondás az egészben, hogy mégis kínálkozik egy ritka lehetőség a békére, de Mohamed bin Szalmannak kell kinyújtania érte a kezét.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.