Maldív magyaráz

  • 2002. július 11.

Publicisztika

Próbáljunk a sport nyelvén szólni, hátha abból ért a polgár.

n

A politikával sűrűn átszőtt honi sportmitológia alapvető toposza - rögtön a nekünk sosincs mákunk után - az orvul, aljasul elcsalt meccs. A döntő (elődöntő, negyeddöntő), mint tudjuk, rendre nekünk áll: nálunk csupa klasszis, ha pályára lépnek, felsír örömében a gyöptégla. A túloldalon ellenszenves, gyanús hátterű bunkók, akik csak faultolni meg fikázni bírnak. A végkövetkeztetés esetről esetre azonos: mivel a meccs előtt mindenki nekünk adta a meccset (mi magunk legalábbis biztosan), ráadásul sok pénzünk úszna, ha buknánk, úgyhogy nyerni kell, ez isteni törvény; és aki azt megsérti, az csal. És persze teszik is: nem adják meg Puskás gólját, elcsalják Tichyét, kiállítják a Törőcsiket, holott nem is ő kezdte, lefújják (nem fújják le) a lest stb. E legendárium nem csak a magyar futball sajátja, más sportágakból (vízilabda, pingpong, sakk, diplomácia, hadtörténet) hasonló esetek százait lehet felhozni. A levont tanulság is hasonlatos: mi vagyunk az erkölcsi győztesek, noha szoptunk, velünk az ország, a magyarok istene, akkor meg ki ellenünk. Mert az meg sem fordul senki fejében, hogy ostobák voltunk, rossz napot fogtunk ki, vagy egyszerűen csak nem volt szerencsénk.

Az adott metafizikai dimenzión belül, azaz a mieink által tulajdonképpen megnyert, ám a jegyzőkönyv szerint elveszített meccsek esetében egy dolog még nem fordult elő: eleddig még senkinek sem jutott eszébe újraszámláltatni a lőtt gólokat. Pláne az elfogulatlan B-közép panaszára hivatkozva (ők valahogy több lőtt gólra emlékeznek). Pedig adott esetben könnyű volt a dugókat fejben tartani: két forduló után rúgott gól nélkül esett ki a csapat, amit, tudjuk, baromi nehéz otthon megmagyarázni, pláne, ha közben akkora az arcunk (azóta is), hogy nem fér be az öltözőbe.

O. V. bukott szöv. kap.-nak és szakmai stábjának éppen ezért nem kellene oly nagy reményeket fűzni a drukkerek fanatizmusához: az ordítás széllel szemben nem fújja be a labdát a hálóba.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.